Εντυπώσεις νέου Vitara

Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:26 pm

Καλημέρα παρέα.
Ως κάτοχος του Νέου Vitara 1.6 DDiS 2WD θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα περίπου στα μέσα Νοέμβρη σε Λευκό χρώμα και σε έκδοση εξοπλισμού GL+ από τη Suzuki Κατερίνης (χωριό γυναίκας). Επίσης με την αγορά τοποθετήθηκε ο εργοστασιακός τεμπέλης και πήρα και τις γνήσιες μπάρες οροφής (σχάρα).
Τη στιγμή που σας γράφω έχω κάνει 7.000χλμ σε όλο τον οδικό άξονα της Ελλάδας και της ΠΓΔΜ τα περισσότερα εκ των οποίων είναι γραμμένα στο κέντρο της Αθήνας και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο του αυτοκινήτου.
Η κατανάλωση σε εθνικό δίκτυο με το cruise control κλειδωμένο στα 120χλμ κυμαίνεται μεταξύ 4.8 με 5.0 ενώ στην Αθήνα με ομαλή οδήγηση φτάνει κατά μέσο όρο τα 5.5 και έχοντας κάνει ρεκόρ με νευρική οδήγηση τα 6.8. Πάρα πολύ καλές τιμές για την κατηγορία του αυτοκινήτου. Παρότι έχει μικρό σχετικά ρεζερβουάρ (45 λίτρα) σε ταξίδι κάποιος μπορεί να κάνει από 800 έως το πολύ 1000 χλμ με ένα γέμισμα ανάλογα την οδήγηση του. Ένα ενδεικτικό κόστος ταξιδιού με τις τρέχουσες τιμές πετρελαίου κίνησης (0,90 €/λ) είναι 25€ ευρώ ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη, δηλαδή συμφέρει πιο πολύ και από φοιτητικό εισιτήριο ΚΤΕΛ.
Οι επιδόσεις θεωρώ ότι είναι πραγματικά άριστες, ειδικά στην έκδοση πετρελαίου η ροπή είναι τεράστια, κολλάς πίσω σε προσπέραση ακόμα και σε ανηφόρα. Πολύ άνετο στην οδήγηση εντός και εκτός πόλης. Η τελική επειδή είδα κάποιες δημοσιεύσεις σε άλλο topic μετά βίας φτάνει τα 200, θα έλεγα κοντερίσια είναι περίπου στα 195 δοκιμασμένη σε απόλυτη ευθεία επί 5 λεπτά συνεχόμενα και με σχετική άπνοια. Για του λόγου το αληθές στο youtube υπάρχουν και 2 πολύ καλά βίντεο για να δει κάποιος τις πραγματικές επιδόσεις.
https://www.youtube.com/watch?v=ik1M5rNRl7c (1.6 DDiS AllGrip)
https://www.youtube.com/watch?v=hmHbg2biBXw (1.6 AllGrip)
Ο εξοπλισμός πάλι σε σχέση με την τιμή του αυτοκινήτου είναι επίσης πολύ καλός. Βρίσκεις όλες τις νέες τεχνολογίες με μερικές μικρές ελλείψεις που ίσως υπάρχουν στον ανταγωνισμό αλλά έχει σχεδόν τα πάντα. Βέβαια πρέπει πάντα να μιλάμε ανάλογα και με την κατηγορία, δε μπορούμε να συγκρίνουμε τον εξοπλισμό του Vitara με SUV των 50.000+€ ούτε να πούμε ότι είναι υπερπλήρες επειδή το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχαμε ήταν του 1970 και μας φαίνεται διαστημόπλοιο μπροστά του.
Τα ελαστικά Continental που φοράει με τις 17’’ ζάντες είναι καθαρά ασφάλτινα και δε θα έπρεπε. Σε συνθήκες βροχής και ειδικά χιονιού είναι πολύ επικίνδυνα και γλιστράνε απίστευτα. Προσωπική εμπειρία: Πήγαινα πίσω από το γκρέιντερ που πέταγε αλάτι και καθάριζε το δρόμο και δε πήγαινε μία το αυτοκίνητο, με προσπέρασε μέχρι λεωφορείο και διπλή νταλίκα χωρίς αλυσίδες. Εκείνη τη στιγμή ήθελα απλά να το πετάξω στο γκρεμό.
Σχετικά με τον άμεσο ανταγωνισμό, δηλαδή Qashqai, Juκe, Capture, 500X, Renegade, Duster, Tivoli, ASX και HR-V είναι το πιο οικονομικό και ταυτόχρονα το πιο καλό και γι’ αυτό το επέλεξα. Το Qashqai μπορώ να πω ότι σε εξοπλισμό υπερτερεί ελαφρώς αλλά έχει και σχετικά πολύ μεγαλύτερη τιμή. Ενώ ένα άλλο μεγάλο + για εμένα είναι ότι δεν κυκλοφορεί πολύ στο δρόμο σε αντίθεση με τα Nissan ας πούμε που σε κάθε φανάρι σταματάνε 2-3 Qashqai και Juke δίπλα μου.
Αυτό που θα ήθελα να πω κλείνοντας είναι ότι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο πιστεύω αξίζει να αγοράσει κανείς μόνο την AllGrip έκδοση με το GLX εξοπλισμό, κάτι που έχω χιλιο-μετανιώσει εγώ προσωπικά (αφού άκουσα τη γυναίκα). Αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να έχει πραγματικά αυτό που πληρώνεις και όχι κάτι απλά για μόστρα μιας και το 2WD είναι καθαρά αυτοκίνητο πόλης χωρίς καμία απολύτως δυνατότητα εκτός δρόμου. Η GLX έκδοση είναι όλα τα λεφτά. Έχει όλες τις πολυτέλειες που θέλεις ή πιστεύεις ότι θέλεις σε μια σχετικά καλή τιμή. Γούστα είναι αυτά απλά το λέω για όσους είναι ακόμα προβληματισμένοι για πια έκδοση να επιλέξουν.
Καλές, ασφαλείς και οικονομικές διαδρομές σε όλους!
Τελευταία επεξεργασία από vagelisfil και Πέμ Ιαν 07, 2016 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:40 pm

Ωραίος ο Βαγγέλης!
να φανταστώ η γκρίνια της γυναίκας αφορούσε στα 4+ χιλιάρικα που χρειάζονταν για την τετρακίνητη έκδοση.
την ίδια γκρίνια γνώρισα και εγώ αλλά από την τσέπη μου :lol:

όσο για τα λάστιχα θεωρώ ότι η επιλογή AT ελαστικών είναι μονόδρομος.
καλά χιλιόμετρα και πάλι!
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6467
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:41 pm

vagelisfil έγραψε:Καλημέρα παρέα.
Ως κάτοχος του Νέου Vitara 1.6 DDiS 2WD θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα περίπου στα μέσα Νοέμβρη σε Λευκό χρώμα και σε έκδοση εξοπλισμού GL+ από τη Suzuki Κατερίνης (χωριό γυναίκας). Επίσης με την αγορά τοποθετήθηκε ο εργοστασιακός τεμπέλης και πήρα και τις γνήσιες μπάρες οροφής (σχάρα).
Τη στιγμή που σας γράφω έχω κάνει 7.000χλμ σε όλο τον οδικό άξονα της Ελλάδας και της ΠΓΔΜ τα περισσότερα εκ των οποίων είναι γραμμένα στο κέντρο της Αθήνας και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο του αυτοκινήτου.
Η κατανάλωση σε εθνικό δίκτυο με το cruise control κλειδωμένο στα 120χλμ κυμαίνεται μεταξύ 4.8 με 5.0 ενώ στην Αθήνα με ομαλή οδήγηση φτάνει κατά μέσο όρο τα 5.5 και έχοντας κάνει ρεκόρ με νευρική οδήγηση τα 6.8. Πάρα πολύ καλές τιμές για την κατηγορία του αυτοκινήτου. Παρότι έχει μικρό σχετικά ρεζερβουάρ (45 λίτρα) σε ταξίδι κάποιος μπορεί να κάνει από 800 έως το πολύ 1000 χλμ με ένα γέμισμα ανάλογα την οδήγηση του. Ένα ενδεικτικό κόστος ταξιδιού με τις τρέχουσες τιμές πετρελαίου κίνησης (0,90 €/λ) είναι 25€ ευρώ ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη, δηλαδή συμφέρει πιο πολύ και από φοιτητικό εισιτήριο ΚΤΕΛ.
Οι επιδόσεις θεωρώ ότι είναι πραγματικά άριστες, ειδικά στην έκδοση πετρελαίου η ροπή είναι τεράστια, κολλάς πίσω σε προσπέραση ακόμα και σε ανηφόρα. Πολύ άνετο στην οδήγηση εντός και εκτός πόλης. Η τελική επειδή είδα κάποιες δημοσιεύσεις σε άλλο topic μετά βίας φτάνει τα 200, θα έλεγα κοντερίσια είναι περίπου στα 195 δοκιμασμένη σε απόλυτη ευθεία επί 5 λεπτά συνεχόμενα και με σχετική άπνοια. Για του λόγου το αληθές στο youtube υπάρχουν και 2 πολύ καλά βίντεο για να δει κάποιος τις πραγματικές επιδόσεις.
https://www.youtube.com/watch?v=ik1M5rNRl7c (1.6 DDiS AllGrip)
https://www.youtube.com/watch?v=hmHbg2biBXw (1.6 AllGrip)
Ο εξοπλισμός πάλι σε σχέση με την τιμή του αυτοκινήτου είναι επίσης πολύ καλός. Βρίσκεις όλες τις νέες τεχνολογίες με μερικές μικρές ελλείψεις που ίσως υπάρχουν στον ανταγωνισμό αλλά έχει σχεδόν τα πάντα. Βέβαια πρέπει πάντα να μιλάμε ανάλογα και με την κατηγορία, δε μπορούμε να συγκρίνουμε τον εξοπλισμό του Vitara με SUV των 50.000+€ ούτε να πούμε ότι είναι υπερπλήρες επειδή το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχαμε ήταν του 1970 και μας φαίνεται διαστημόπλοιο μπροστά του.
Τα ελαστικά Continental που φοράει με τις 17’’ ζάντες είναι καθαρά ασφάλτινα και δε θα έπρεπε. Σε συνθήκες βροχής και ειδικά χιονιού είναι πολύ επικίνδυνα και γλιστράνε απίστευτα. Προσωπική εμπειρία: Πήγαινα πίσω από το γκρέιντερ που πέταγε αλάτι και καθάριζε το δρόμο και δε πήγαινε μία το αυτοκίνητο, με προσπέρασε μέχρι λεωφορείο και διπλή νταλίκα χωρίς αλυσίδες. Εκείνη τη στιγμή ήθελα απλά να το πετάξω στο γκρεμό.
Σχετικά με τον άμεσο ανταγωνισμό, δηλαδή Qashqai, Juκe, Capture, Duster, Tivoli, ASX και HR-V είναι το πιο οικονομικό και ταυτόχρονα το πιο καλό και γι’ αυτό το επέλεξα. Το Qashqai μπορώ να πω ότι σε εξοπλισμό υπερτερεί ελαφρώς αλλά έχει και σχετικά πολύ μεγαλύτερη τιμή. Ενώ ένα άλλο μεγάλο + για εμένα είναι ότι δεν κυκλοφορεί πολύ στο δρόμο σε αντίθεση με τα Nissan ας πούμε που σε κάθε φανάρι σταματάνε 2-3 Qashqai και Juke δίπλα μου.
Αυτό που θα ήθελα να πω κλείνοντας είναι ότι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο πιστεύω αξίζει να αγοράσει κανείς μόνο την AllGrip έκδοση με το GLX εξοπλισμό, κάτι που έχω χιλιο-μετανιώσει εγώ προσωπικά (αφού άκουσα τη γυναίκα). Αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να έχει πραγματικά αυτό που πληρώνεις και όχι κάτι απλά για μόστρα μιας και το 2WD είναι καθαρά αυτοκίνητο πόλης χωρίς καμία απολύτως δυνατότητα εκτός δρόμου. Η GLX έκδοση είναι όλα τα λεφτά. Έχει όλες τις πολυτέλειες που θέλεις ή πιστεύεις ότι θέλεις σε μια σχετικά καλή τιμή. Γούστα είναι αυτά απλά το λέω για όσους είναι ακόμα προβληματισμένοι για πια έκδοση να επιλέξουν.
Καλές, ασφαλείς και οικονομικές διαδρομές σε όλους!

Πολύ ωραίο review...
Θα συμφωνήσω απόλυτα στο θέμα allgrip, αν ψηλό τότε καλύτερα 4x4.
θα διαφωνήσω όμως ότι το 2wd είναι μόνο για τη πόλη, όπως και εσύ γράφεις είναι και ένα καλό-ευχάριστο-οικονομικό εργαλείο για ταξίδι. Μάλιστα με χειμερινά λάστιχα είναι και αρκετά ικανό εκτός δρόμου.
Επίσης στη τελική ταχύτητα θα συμφωνήσω για το diesel και το 1.6, όμως όχι για το s που εκτός της επιπλέον δύναμης, έχει και μεγαλύτερο φάσμα απόδοσης ώστε να έχει αρκετά μεγαλύτερη, χωρίς όμως και να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο..
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό grvitara » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:47 pm

Καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς. Πραγματικά το αμάξι έχει αυτή τη στιγμή το καλύτερο value for money στην κατηγορία.

Εσείς με τα καινούργια NV μην πολυγράφετε τα κόστη ταξιδιών γιατί πολλοί τα βλέπουμε εδώ μέσα και παθαίνουμε κατάθλιψη. :(

ΥΓ. Η γυναίκα σε ένα αμάξι διαλέγει μόνο το χρώμα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3358
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό haritak » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:53 pm

Πολύ καλό το review! Το απόλαυσα!

Εκεί που τερματίζει η δική σου μέγιστη κατανάλωση (6.8λτ ) ξεκινάει η δική μου η ελάχιστη (7.0).!

Τί κινητήρα φοράει ξέρουμε, έβγαλε η suzuki δικό της diesel ή είναι κάποιος της renault όπως και ο παλιος;

Με καλύτερα λάστιχα θα βελτιωθεί δραματικά η πρόσφυση, οπότε βάλε τα στο πρόγραμμα. Στο δικό μου έχω τα yokohama geolander, αλλά θα βρεις και άλλα εξαιρετικά λάστιχα!

Υγεία και καλές διαδρομές!
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Πέμ Ιαν 07, 2016 1:56 pm

Moυ αρεσε η παρουσιαση σου :clap: :clap:
Θα μεινω σε 2, ροπη και φυσικα καταναλωση κατι το οποιο στο δικο μου ,,δεν υπαρχουν παροτι 2λιτρο!! :mrgreen:
Δεν σου κρυβω πως το το 25αρι για Αθηνα -Θεσσαλονικη ,,με πονεσε :lol: :lol: τοσο που σε κοβω απο γνωστο πριν καν σε γνωρισω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11431
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Πέμ Ιαν 07, 2016 3:08 pm

haritak έγραψε:
Τί κινητήρα φοράει ξέρουμε, έβγαλε η suzuki δικό της diesel ή είναι κάποιος της renault όπως και ο παλιος;



η σχιστομάτικη εταιρεία ακόμα να φτιάξει δικό της κινητήρα ντίζελ.
για την ώρα δανειζόμαστε τον d16 της FIAT.
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6467
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Πέμ Ιαν 07, 2016 3:38 pm

Δεν θέλω να στεναχωρήσω τους νέους φίλους μας, αλλά αυτή
μιας και κάποιοι από εσάς ήδη έχετε ζητήσει κάτι πιο χαλαρό για αρχή
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό Prokopas » Πέμ Ιαν 07, 2016 3:56 pm

Βαγγέλη πολύ καλό το review και καλοτάξιδο το αυτοκίνητο.

Θα συμφωνήσω με το Θοδωρή ότι με μία διαφορετική τετράδα ελαστικών θα έχεις άνετα και κάποιες εκτό δρόμου δυνατότητες και σίγουρα θα είσαι πολύ πιο άνετος υπό συνθήκες βροχής, χιονιού κτλ. Μη φανταστείς ότι θα οργώνεις αλλά θα το ευχαριστηθείς.
Άβαταρ μέλους
Prokopas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 9:57 pm
Τοποθεσία: FlowerCity
Λάστιχα: Weather Control A005
cb: Όχι
Aka: Προκόπης
Name: Προκόπης

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό DENNISLA » Πέμ Ιαν 07, 2016 4:10 pm

Πολυ ωραια η παρουσιαση σου ,Καλοταξιδο
Φυσικα πρεπει να βρουμε μια φορμουλα να ΜΗΝ γραφετε η καταναλωση :lol: :lol: :lol: :lol:

Ανυπομονω για την πρωτη εξορμηση με τα κανουργια Βιταρα να δουμε τις δυνατοτητες του
Σιγουρα μια καλυτερη επιλογη ελαστιχων θα σε παει πιο μακρια αλλα δυστυχως χωρις 4κινηση ειναι πολυ περιορισμενες η οποιες δυνατοτητες..... :roll: :roll:
ΑΡΓΑ ΒΑΔΙΖΩ ΖΩΗ ΚΕΡΔΙΖΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
DENNISLA
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 9449
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 10:33 am
Τοποθεσία: LA
Λάστιχα: Kobra + Geo A/T
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16-225/65/17
Suspension: MAD+KYB+3,5cm
cb: Ναι
Aka: Troooolllllllll
Name: DENNIS

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό georgeke » Πέμ Ιαν 07, 2016 4:22 pm

vagelisfil έγραψε: Ένα ενδεικτικό κόστος ταξιδιού με τις τρέχουσες τιμές πετρελαίου κίνησης (0,90 €/λ) είναι 25€ ευρώ ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη

:shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
georgeke
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 07, 2015 12:19 am
Λάστιχα: COOPER ATT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MAD,KYB,ESP,4WD Low
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: dynagrego
Name: giorgos

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό BOSS » Πέμ Ιαν 07, 2016 7:08 pm

kaliakouda έγραψε:Δεν θέλω να στεναχωρήσω τους νέους φίλους μας, αλλά αυτή
μιας και κάποιοι από εσάς ήδη έχετε ζητήσει κάτι πιο χαλαρό για αρχή

:text-+1:
Πυρ,γυνη και θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
BOSS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 9228
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 10:55 pm
Τοποθεσία: Συμη-Σαλαμινα
Λάστιχα: Crosswind M/T LingLong
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: +6
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: εκδρομοφαγος
Name: ΒΑΛΑΝΤΗΣ

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό costas66 » Παρ Ιαν 08, 2016 12:58 am

grvitara έγραψε:
ΥΓ. Η γυναίκα σε ένα αμάξι διαλέγει μόνο το χρώμα :lol: :lol:

Της ταπετσαρίας, θα συμπληρώσω. :mrgreen: :mrgreen:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7395
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Κυρ Ιαν 10, 2016 8:43 pm

vagelisfil έγραψε:Καλημέρα παρέα.
Ως κάτοχος του Νέου Vitara 1.6 DDiS 2WD θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα περίπου στα μέσα Νοέμβρη σε Λευκό χρώμα και σε έκδοση εξοπλισμού GL+ από τη Suzuki Κατερίνης (χωριό γυναίκας). Επίσης με την αγορά τοποθετήθηκε ο εργοστασιακός τεμπέλης και πήρα και τις γνήσιες μπάρες οροφής (σχάρα).
Τη στιγμή που σας γράφω έχω κάνει 7.000χλμ σε όλο τον οδικό άξονα της Ελλάδας και της ΠΓΔΜ τα περισσότερα εκ των οποίων είναι γραμμένα στο κέντρο της Αθήνας και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο του αυτοκινήτου.
Η κατανάλωση σε εθνικό δίκτυο με το cruise control κλειδωμένο στα 120χλμ κυμαίνεται μεταξύ 4.8 με 5.0 ενώ στην Αθήνα με ομαλή οδήγηση φτάνει κατά μέσο όρο τα 5.5 και έχοντας κάνει ρεκόρ με νευρική οδήγηση τα 6.8. Πάρα πολύ καλές τιμές για την κατηγορία του αυτοκινήτου. Παρότι έχει μικρό σχετικά ρεζερβουάρ (45 λίτρα) σε ταξίδι κάποιος μπορεί να κάνει από 800 έως το πολύ 1000 χλμ με ένα γέμισμα ανάλογα την οδήγηση του. Ένα ενδεικτικό κόστος ταξιδιού με τις τρέχουσες τιμές πετρελαίου κίνησης (0,90 €/λ) είναι 25€ ευρώ ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη, δηλαδή συμφέρει πιο πολύ και από φοιτητικό εισιτήριο ΚΤΕΛ.
Οι επιδόσεις θεωρώ ότι είναι πραγματικά άριστες, ειδικά στην έκδοση πετρελαίου η ροπή είναι τεράστια, κολλάς πίσω σε προσπέραση ακόμα και σε ανηφόρα. Πολύ άνετο στην οδήγηση εντός και εκτός πόλης. Η τελική επειδή είδα κάποιες δημοσιεύσεις σε άλλο topic μετά βίας φτάνει τα 200, θα έλεγα κοντερίσια είναι περίπου στα 195 δοκιμασμένη σε απόλυτη ευθεία επί 5 λεπτά συνεχόμενα και με σχετική άπνοια. Για του λόγου το αληθές στο youtube υπάρχουν και 2 πολύ καλά βίντεο για να δει κάποιος τις πραγματικές επιδόσεις.
https://www.youtube.com/watch?v=ik1M5rNRl7c (1.6 DDiS AllGrip)
https://www.youtube.com/watch?v=hmHbg2biBXw (1.6 AllGrip)
Ο εξοπλισμός πάλι σε σχέση με την τιμή του αυτοκινήτου είναι επίσης πολύ καλός. Βρίσκεις όλες τις νέες τεχνολογίες με μερικές μικρές ελλείψεις που ίσως υπάρχουν στον ανταγωνισμό αλλά έχει σχεδόν τα πάντα. Βέβαια πρέπει πάντα να μιλάμε ανάλογα και με την κατηγορία, δε μπορούμε να συγκρίνουμε τον εξοπλισμό του Vitara με SUV των 50.000+€ ούτε να πούμε ότι είναι υπερπλήρες επειδή το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχαμε ήταν του 1970 και μας φαίνεται διαστημόπλοιο μπροστά του.
Τα ελαστικά Continental που φοράει με τις 17’’ ζάντες είναι καθαρά ασφάλτινα και δε θα έπρεπε. Σε συνθήκες βροχής και ειδικά χιονιού είναι πολύ επικίνδυνα και γλιστράνε απίστευτα. Προσωπική εμπειρία: Πήγαινα πίσω από το γκρέιντερ που πέταγε αλάτι και καθάριζε το δρόμο και δε πήγαινε μία το αυτοκίνητο, με προσπέρασε μέχρι λεωφορείο και διπλή νταλίκα χωρίς αλυσίδες. Εκείνη τη στιγμή ήθελα απλά να το πετάξω στο γκρεμό.
Σχετικά με τον άμεσο ανταγωνισμό, δηλαδή Qashqai, Juκe, Capture, 500X, Renegade, Duster, Tivoli, ASX και HR-V είναι το πιο οικονομικό και ταυτόχρονα το πιο καλό και γι’ αυτό το επέλεξα. Το Qashqai μπορώ να πω ότι σε εξοπλισμό υπερτερεί ελαφρώς αλλά έχει και σχετικά πολύ μεγαλύτερη τιμή. Ενώ ένα άλλο μεγάλο + για εμένα είναι ότι δεν κυκλοφορεί πολύ στο δρόμο σε αντίθεση με τα Nissan ας πούμε που σε κάθε φανάρι σταματάνε 2-3 Qashqai και Juke δίπλα μου.
Αυτό που θα ήθελα να πω κλείνοντας είναι ότι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο πιστεύω αξίζει να αγοράσει κανείς μόνο την AllGrip έκδοση με το GLX εξοπλισμό, κάτι που έχω χιλιο-μετανιώσει εγώ προσωπικά (αφού άκουσα τη γυναίκα). Αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να έχει πραγματικά αυτό που πληρώνεις και όχι κάτι απλά για μόστρα μιας και το 2WD είναι καθαρά αυτοκίνητο πόλης χωρίς καμία απολύτως δυνατότητα εκτός δρόμου. Η GLX έκδοση είναι όλα τα λεφτά. Έχει όλες τις πολυτέλειες που θέλεις ή πιστεύεις ότι θέλεις σε μια σχετικά καλή τιμή. Γούστα είναι αυτά απλά το λέω για όσους είναι ακόμα προβληματισμένοι για πια έκδοση να επιλέξουν.
Καλές, ασφαλείς και οικονομικές διαδρομές σε όλους!

Καλησπέρα και καλοτάξιδο το ιχ.
Αναμένω και γω το ddis 4x4. gl+. Θα διαφωνήσω για την full glx Εκδοση που προτείνεις, η πιο "φτωχή" τετρακίνητη δική μου περιέχει όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα της πιο πλούσιας.brake support,adaptive cc,σύστημα υποβοήθησης σε κατάβαση.Προσωπικά μπορώ να ζήσω και χωρίς εργοστασιακό πλοηγό,φλας στους καθρέφτες και αισθητήρες παρκιγκ.... και το αναλογικό ρολογάκι στο ταμπλό.
Δεν έχει ουσιαστικές διαφορές στο 4χ4 η gl+ vs glx :D
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3464
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Εντυπώσεις νέου Vitara

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Δευτ Ιαν 11, 2016 10:39 am

Το 4χ4 το θεωρώ must στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Όσο για την έκδοση εξοπλισμού αν και δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες της τετρακίνητης, είμαι της άποψης του ότι παίρνω να είναι στην full extra έκδοση. Οι διαφορές όπως είπες της GL+ με την GLX είναι καθαρά εντυπωσιασμού, αλλά μου αρέσουν τα γκατζετάκια και τα κουμπάκια (θερμαινόμενα καθίσματα, gps, αισθητήρες μπρος-πίσω, αυτόματα φώτα, αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, ηλεκτρικοί καθρέφτες κλπ...).
Στο άλλο μου αυτοκίνητο (Kia RIO 2012), αν και φθηνότερο, το είχα πάρει σε full extra και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, ίσα ίσα καμαρώνω όταν βλέπω όλα αυτά τα καλούδια που έχει και δεν τα έχουν πολύ ακριβότερα μοντέλα.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Τετ Ιουν 05, 2024 11:35 am Καλημέρα σε όλους.
Διοματάρης Τετ Ιουν 05, 2024 8:09 am Καλημέρα σας
antonis1627 Τετ Ιουν 05, 2024 6:18 am Καλημέρα σας
arahova Τρί Ιουν 04, 2024 8:43 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Ιουν 04, 2024 6:15 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Ιουν 03, 2024 2:49 pm Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Ιουν 03, 2024 6:18 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
KonKalamata Κυρ Ιουν 02, 2024 9:44 am Καλημέρα, καλή Κυριακή και καλό μήνα..!
antonis1627 Κυρ Ιουν 02, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Ιουν 01, 2024 8:21 am Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Ιουν 01, 2024 6:07 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο,καλό μήνα και καλό καλοκαίρι να έχουμε.
arahova Παρ Μάιος 31, 2024 11:36 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
Panos2 Παρ Μάιος 31, 2024 8:10 am Καλημέρα !!!!!
antonis1627 Παρ Μάιος 31, 2024 6:18 am Καλημέρα σας.
dpol Πέμ Μάιος 30, 2024 11:14 am Καλημερα ωρε
dpol Πέμ Μάιος 30, 2024 11:14 am Θρυλε θεεεεεεεεεε ωε ωε ωε ωεεεεεεεεεεεεεεεε
arahova Πέμ Μάιος 30, 2024 10:52 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μάιος 30, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Τετ Μάιος 29, 2024 12:05 pm Αύριο Πέμπτη 30-5-2024 πάμε για καφεδάκι στην .
arahova Τετ Μάιος 29, 2024 11:14 am Καλημέρα σε όλους.
Dafi Τετ Μάιος 29, 2024 8:29 am Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να διαγραφεί ένα ποστ το οποίο κλειδώθηκε
antonis1627 Τετ Μάιος 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μάιος 28, 2024 11:14 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μάιος 28, 2024 6:13 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Μάιος 27, 2024 10:51 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες