ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό GiorgosN » Κυρ Δεκ 19, 2010 9:23 pm

Επανερχομαι λοιπον στην σωστη ενοτητα ελπιζω και παραθετω εκ νεου τα ζητηματα προς συζητηση.Λοιπον το θεμα εχει ως εξης, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για τα αυτοματα κιβωτια καθως εχω βρει ενα GV με λιγα χλμ μοντ05 με τετοιο κιβωτιο ,καθως κατα βαση με ενδιαφερει να εχει αργα.Απο την εμπειρια σας θεωρειτε οτι ειναι πιο αποδοτικο στο χωμα ενα τετοιο κιβωτιο απο οτι το χειροκινητο, και γενικα τι κερδιζεις και τι χανεις με το εκαστοτε κιβωτιο.Οσον αφορα την ασφαλτο ξερω την συμπεριφορα του αυτοματου με την προυποθεση οτι ειναι ιδια η λειτουργια του με αυτο μιας mercedes c180 μοντ97 μιας και αυτη οδηγω, αυτο που με προβληματιζει ειναι το χωμα.Επισης λιγα λογια και για το συστημα τετρακινησης του NGV θα ηταν χρησιμα καθως υπαρχει και ενα τετοιο πραγματικη ευκαιρια ωστοσο κολλαω στην ελλειψη αργων σχεσεων και στο γεγονος οτι δεν υπαρχει στην αγορα καποιο κιτ τυπου καλμινι που να ψηλωνει το καινουριο οπως το παλιο μιας και ειμαι λιγο σιδεροκαμμενος.Αναμενω οσο πιο γρηγορα τις απαντησεις σας μιας και τα πραγματα τρεχουν και θελω στην κοπη της πιττας να παρεβρεθω μιας και τυχαινει αυτη να γινει στον τοπο καταγωγης μου και μαλιστα σε διαστημα που θα ειμαι εκει!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!
YOU CAN GO FAST I CAN GO ANYWHERE!!!
Άβαταρ μέλους
GiorgosN
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 9:01 pm
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ
Λάστιχα: MAMA
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: MAMA
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Δευτ Δεκ 20, 2010 12:15 am

Οι απόψεις αυτομάτου και μηχανικού κιβωτίου διήστανται.Εγώ προσωπικά είμαι κατά οι κύριοι λόγοι είναι οτι:

α) Δεν έχει την απόδοση και την αξιοπιστία ενός μηχανικού στο χώμα καθώς οποιαδήποτε βλάβη του θα είναι δαπανηρή.
β) Ο οδηγός χάνει την απόλαυση της οδήγησης και δεν αποκτά την εμπειρία
γ) Η επισκευή και συντήρηση ενός αυτόματου κιβωτίου έχει μεγαλύτερο κόστος απο το μηχανικό.
δ) Η θεωριτηκά αυξημένη κατανάλωση σε αντίθεση με την ελαφρυά μείωση της απόδοσης.

Όσο για τα ¨αργά¨ δεν υπάρχει πρόβλημα,πολλοί φίλοι εδω μέσα δεν έχουν αλλά αυτό δεν τους απέτρεψε να δημιουργήσουν τέρατα :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό VITACCUS » Δευτ Δεκ 20, 2010 12:59 pm

μετα απο 2μιση χρονια συμβιωσης με αυτοματο κιβωτιο, προσωπικα εχω να πω οτι ειναι ολα τα λεφτα τοσο απο θεμα ανεσης (οπως και στην ασφαλτο) οσο και απο την αποψη οτι δεν εχεις θεμα να σβησει ο κινητηρας σε καποιο κρεμασμα ή να μυρισει ο δισκος σε καποιο ζορισμα. απο την αλλη δεν εχεις το πλεονεκτημα του "συμπλεκταρισματος" σε καποια τεχνικα κοματια ή το κατεβασμα/φρεναρισμα του κινητηρα σε κατηφορικα κοματια με ελαχιστη προσφυση.
πραγματικα η απαντηση στην ερωτηση Μ/Τ ή Α/Τ ειναι τελειως υποκειμενικη και σαφως ισχυουν τα προαναφερομενα απο τον φιλο περι καταναλωσης και αποδοσης αφου συνηθως εχουμε να κανουμε με το ιδιο αυτοκινητο/ιπποδυναμη και μια σχεση λιγοτερη....
τωρα σαν συντηρηση δεν εχει καποιο ιδιαιτερο κοστος αλλα σαν επισκευη τα πραγματα ειναι ζορικα και απο οικονομικης αποψης αλλα κυριως λογω ελλειψης τεχνογνωσιας. παντως εγω δεν ειχα θεμα.
αν υπηρχε το ngv 1.6 αυτοματο αυτο θα επαιρνα. για jimny που κοιταζα αλλα δεν το πηρα τελευταια στιγμη για πολλους και διαφορους λογους κι αυτο αυτοματο θα το επαιρνα. αλλα και παλι το λεω οτι ειναι τελειως υποκειμενικο.....
Δεν ημπορώ βρέ κοπέλλια γιατί πκιόν εγέρασα
Άβαταρ μέλους
VITACCUS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 9:52 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα
cb: Ναι
Name: Βασίλειος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό Atlas » Δευτ Δεκ 20, 2010 1:07 pm

VITACCUS έγραψε:ή το κατεβασμα/φρεναρισμα του κινητηρα σε κατηφορικα κοματια με ελαχιστη προσφυση.


Βασίλη, επέτρεψέ μου να πω ότι μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα (D->3->2) χωρίς πρόβλημα.

Κατα τ' άλλα φίλε Γιώργο επειδή έχω κι εγώ Α/Τ το έχω βολευτεί.
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό VITACCUS » Δευτ Δεκ 20, 2010 3:13 pm

σου επιτρεπω φιλε μου :D
απο d->3 ανετα
απο 3->2 με λιγα χλμ
απο 2->L σε ακινησια
τουλαχιστον συμφωνα με το owners manual του terios με γνωμονα την μακροζωια του κιβωτιου.
και αυτο το κατεβασμα σε 1η ηταν που μου ελειπε πολλες φορες. πχ κατεβαινοντας απο χιονοδρομικο που αλλου ειχε χιονι αλλου λιγο παγο, ηθελα να φρεναρισμα με τον κινητηρα απο 2α σε 1η και δεν...
παντως κ παλι να πω οτι για ΕΜΕΝΑ αυτοματο κ ξερο πρωι.

Υ.Γ. το Σαββατο καναμε το Αυλωνα-Σκουρτα με πολλη :D :D :D λασπη - ηταν και η πρωτη καλη δοκιμη του ngv - κι ευχαριστηθηκα συμπλεκταρισμα μεχρι που καποια στιγμη μυρισε κι ο δισκος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν ημπορώ βρέ κοπέλλια γιατί πκιόν εγέρασα
Άβαταρ μέλους
VITACCUS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 9:52 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα
cb: Ναι
Name: Βασίλειος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Δευτ Δεκ 20, 2010 3:21 pm

Eμένα πάντως άμα με αξιώσει ο Θεός να πάρω άλλο αμάξι (οχι το vitara δεν το δείνω ποτέ) σίγουρα θα είναι αυτόματο!!!!
20+ χρόνια ανακατεύω την φασολάδα δίπλα μου με το μαρκούτσι, και ακόμα να βράση!! βαρέθηκα!!! 8)
Πέρα απο την πλάκα το ΑΤ δεν παθαίνει τίποτα ΑΝ είσαι προσεχτικός και δεν μείνει ποτέ απο λάδια, αν πάθει όμως το πετάς και βάζεις άλλο γιατί οι μαστόροι που επισκευαζουν αυτοματα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
Θα ακούσης άπειρες γνώμες γιατί ο καθένας που το θέλει ή όχι, έχει και διαφορετικά κριτήρια, εγώ πάντως θα το έπαιρνα με ΑΤ σίγουρα! :D
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό Atlas » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:13 pm

VITACCUS έγραψε:σου επιτρεπω φιλε μου :D
απο 3->2 με λιγα χλμ
απο 2->L σε ακινησια


....και με πολλά χιλιόμετρα να πηγαίνεις,απλά δεν κατεβαίνει η ταχύτητα. Πρέπει οι στροφές του κινητήρα να βρίσκονται εντός του ορίου της χαμηλότερης ταχύτητας. Δοκιμασμένα πράματα. ;)
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό chris7gtir » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:22 pm

Εγω αυτοματο δεν το μπορω με τιποτα.Προσωπικα παιζει ρολο και η περιοχη που μενω.Επειδη μενω επαρχεια δεν θα επαιρνα ποτε αυτοματο.Τωρα αν εμενα σε Αθηνα ή καποια αλλη μεγαλη πολη και ετρωγα συχνα πυκνα κολληματα στην κυκλοφορια τοτε το αυτοματο θα ηταν για εμενα μονοδρομος
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
chris7gtir
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4432
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2010 9:18 am
Τοποθεσία: Ισθμος Κορινθου
Λάστιχα: 215-85-16
Suspension: 5"+2" lift
cb: Όχι
Aka: καναλαρχης ή ψηλος
Name: χρηστος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:25 pm

chris7gtir έγραψε:Εγω αυτοματο δεν το μπορω με τιποτα.Προσωπικα παιζει ρολο και η περιοχη που μενω.Επειδη μενω επαρχεια δεν θα επαιρνα ποτε αυτοματο.Τωρα αν εμενα σε Αθηνα ή καποια αλλη μεγαλη πολη και ετρωγα συχνα πυκνα κολληματα στην κυκλοφορια τοτε το αυτοματο θα ηταν για εμενα μονοδρομος


Συμφωνώ με τον διωρυγάκια ! :mrgreen: :mrgreen:
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό chris7gtir » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:31 pm

ZΗΡΕΙΑ έγραψε:
chris7gtir έγραψε:Εγω αυτοματο δεν το μπορω με τιποτα.Προσωπικα παιζει ρολο και η περιοχη που μενω.Επειδη μενω επαρχεια δεν θα επαιρνα ποτε αυτοματο.Τωρα αν εμενα σε Αθηνα ή καποια αλλη μεγαλη πολη και ετρωγα συχνα πυκνα κολληματα στην κυκλοφορια τοτε το αυτοματο θα ηταν για εμενα μονοδρομος


Συμφωνώ με τον διωρυγάκια ! :mrgreen: :mrgreen:

Με ποιον??????????????????????
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
chris7gtir
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4432
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2010 9:18 am
Τοποθεσία: Ισθμος Κορινθου
Λάστιχα: 215-85-16
Suspension: 5"+2" lift
cb: Όχι
Aka: καναλαρχης ή ψηλος
Name: χρηστος

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό SAVE ANIMAL » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:39 pm

Εγω παιδια ειχα 4 χρονια το rav αυτοματο!!!ηταν πρωτη φορα που οδηγουσα αυτο.αυτο που μπορω να σας πω μετα απο παρα πολλα χιλ σε χωμα και λασπη χιονια κτλπ ειναι οτι ηταν απολαυση στην εκτος δρομου οδηγηση με εβγαλε πολλες φορες απο δυσκολα κομματια εκει που αλλοι ειχαν προβλημα!!ποτε δεν ειχα καποιο μηχανικο προβλημα αλλα στον δρομο (περισοτερο)ρουφαγε λιγο παραπανω!!!Ελπιζω να ειμαι τυχερος που βρεικα και το NGV ΑΥΤΟ!!!!Θα δουμε
SAVE ANIMAL
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3863
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 6:27 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη
Λάστιχα: Nureus m/t
Διάσταση ελαστικών: 235/85/16
Suspension: Άγνωστη
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Save animals
Name: Βασιλης

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό GiorgosN » Πέμ Δεκ 23, 2010 2:06 pm

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.Για να ειμαι ειλικρινης εγω κλινω περισστερο προς το μηχανικο αλλα την δεδομενη στιγμη δεν βρισκω στις αγγελιες, παρα μονο ενα αυτοματο ετσι οπως το θελω δηλ. μοντ 05 με οσο το δυνατον λιγοτερα χλμ.Μαλλον θα πρεπει να περιμενω μεχρι να πετυχω κατι καλο... :( :(
YOU CAN GO FAST I CAN GO ANYWHERE!!!
Άβαταρ μέλους
GiorgosN
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 9:01 pm
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ
Λάστιχα: MAMA
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: MAMA
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό haritak » Πέμ Δεκ 23, 2010 11:38 pm

Το χειροκίνητο κιβώτιο για μένα είναι μέρος της οδηγικής απόλαυσης! Μάλλον είναι υποκειμενικό το θέμα, αλλά με αυτόματο που έχω δοκιμάσει νιώθω σα να μην οδηγώ ... Είναι βέβαια πιο ξεκούραστο, αλλά ακόμα και για πόλη θα διάλεγα χειροκίνητο...
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό GiorgosN » Πέμ Δεκ 30, 2010 8:49 pm

Παιδες τελικα το χτυπησα το εργαλειο απο την Τριτη το εχω στα χερια μου και το νταντευω σαν παιδι!!!Μοντ 04 με 46000 χλμ.σε καλη κατασταση και γενικως οπως το ηθελα :D :D Απο τωρα και περα σειρα εχουν οι ερωτησεις μου που ελπιζω να μην σας κουρασουν :D
YOU CAN GO FAST I CAN GO ANYWHERE!!!
Άβαταρ μέλους
GiorgosN
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 9:01 pm
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ
Λάστιχα: MAMA
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: MAMA
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Πέμ Δεκ 30, 2010 8:52 pm

Kαλοτάξιδο φίλε μου ! Να είσαι καλά να το χαίρεσαι και ότι χρειάζεσαι , εδώ είμαστε ! :wink:
ZΗΡΕΙΑ
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες