Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Παρ Απρ 09, 2010 9:45 pm

Χτες ειχα κανονισει για αλλαγη ελαστικων στο NGV μου. Μολις λοιπον ξεκίνησε ο βουλκανιζατερας να ξεβιδωνει μπουλόνια το αεροκλειδο ζοριζοταν. Τα μπουλονι α δεν ξεβίδωναν. Παλευει το 1ο το 2ο το 3ο ολα το ιδιο προβλημα. Στο επομενο τροχο (σιδερενιες ζαντες) τα ιδια. Τελικα και τα 20 μπουλονια ξεβιδωσαν με μεγαλη δυσκολια. Ηταν φανερο και μονο με ενα απλο κοιταγμα οτι τα πασα τοσο στο μπουζονι οσο και στο μπουλονι ειχαν γραναρει. Οι τροχοι δεν ειχαν βγει μεχρι τωρα ποτε. Το αυτοκίνητο ειναι καινουριο. Για να δωσω εικονα του προβληματος λεω οτι με το χερι τα μπουλονια αν και λασκαρισμενα δεν βιδωναν ουτε ξεβιδωναν.

Μετα απο συνεννονηση με εξουσιοδοτημενο συνεργείο (Τουντας-Ψωφιμης) σημερα πρωι πρωι το Vitara το πηγα για τσεκαρισμα. Προς μεγαλη εκπληξη διαπιστωθηκε οτι και τα 20 μπουζονια και μπουλονια ειναι βλαμενα και μονη λογικη εξηγηση το υπερβολικό σφιξιμο με αεροκλειδο .
Στα πλαισια της εγγυησης έγινε αντικατασταση σε ολα με καινουρια, εργασια που πηρε πανω απο 3 ωρες.

Μετα απο αυτη τη ιστορια εμεινε οτι ξεβιδωνουμε με αεροκλειδο βιδωνουμε με το χερι και σφιγγουμε με σταυρο ή για τους πιο ψειρες σε σιδερενια ζαντα βιδωνουμε με το χερι σφιγγουμε λιγο με σταυρο και τελικο σφιξιμο στα 8Kpm με ροποκλειδο ενω η αλουμινενια θελει πιο προσοχη. Ο κ Τουντας οπως παντα εξυπηρετικος και αψογος επαγγελματιας.
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Παρ Απρ 09, 2010 11:35 pm

Υπηρξαν περιπτώσεις με ξεβιδωμένες βίδες και εχει πέσει συναγερμός.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4636
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Παρ Απρ 09, 2010 11:40 pm

Συνήθως τα παιδιά σε κατι βουλακνιζατέρ πλακώνουν τα μπουλόνια με το αερόκλειδο χωρίς να ρυθμίσουν τη ροπή του,αν τα μπουλόνια είναι αλουμινίου καλο είναι ελαφριά επάλειψη με γράσο ή λάδι ωστε να μη ψωριάζουν.Είμαι υπέρ του σταυρού στο σφήξιμο γιατί φαντάσου να μείνεις στη μέση του πουθενα απο λάστιχο και να μή λύνουν...
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Απρ 09, 2010 11:44 pm

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι γενικότερο και όχι μόνο στο δικό σου GV :-x
Και σε μένα υπάρχει και έχω αλλάξει 5-6 μπουζόνια,προφανώς είναι βλαμμένα εκ γενετής!
Πολύ σωστές οι οδηγίες σου και οτιδήποτε ζάντα φοράμε απαγορεύεται δια ροπάλου να αφήνουμε να μας σφίγγουν τα μπουλόνια με αερόκλειδο!
Κάποιος που επέμενε έβγαλα το δικό μου σταυρό και τα έσφιξα μόνος μου :!:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Απρ 10, 2010 12:42 am

Με το παλαιό gv και μετά από μονοήμερη εκδρομή στην ορεινή Ναυπακτία , επιστρέφω στην Αθήνα !

Περνώντας το Ρίο και έχοντας διανύσει 50 περίπου χιλιόμετρα , αναγκάζομαι να σταματήσω για φυσική ανάγκη της κόρης μου !

Ελήψη χώρου στάθμευσης για αρκετά χιλιόμετρα , αναγκάζομαι να σταματήσω στην άκρη του δρόμου σε ένα πλάτωμα, βγάζοντας ολόκληρο το αμάξι από το οδόστρωμα.

Ξεκινώντας , ακούω ένα ηχηρό φύσημα ... μετά από ελάχιστα μέτρα , διαπίστωσα ότι το εμπρόσθιο δεξί λάστιχο δεν είχε καθόλου αέρα !

Είχα πατήσει μία από τις 4 βίδες που κάποτε στήριζαν κάποια κολόνα φωτισμού , η οποία για άγνωστο λόγο δεν ήταν πια εκεί ... οι βίδες όμως παρέμειναν εκεί , όρθιες !!!

Στην προσπάθειά μου να βάλω την ρεζέρβα και με τα μπουλόνια να ξεβιδώνουν οριακά ένα ένα και με μεγάλο ζόρι , μου σπάει το κλειδί της μαμάς ... !!! :evil:

Τότε τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν ! Οι νταλίκες να περνάνε σύριζα δίπλα στο αμάξι , πίσσα σκοτάδι παντού ...και η οδική βοήθεια να μου λέει ότι θα έρθει από την Πάτρα σε μία ώρα :evil:

Ευτυχώς με βοήθησε ο Θεός και σκέφτηκα να καλέσω από το CB βοήθεια στο Ch13ΑΜ όπου μιλάνε οι συμπαθέστατοι νταλικέρηδες !!!

Σε ελάχιστα λεπτά σταμάτησε ένας χριστιανός και με μεγάλο κίνδυνο άφησε το βαρύ όχημα λίγο πιο κάτω και ήρθε και μου έφερε σταυρό και έβαλα την ρεζέρβα !


Από τότε πέταξα το μαμά μπουλονόκλειδο και έχω πάντα στο αυτοκίνητο σταυρό και μάλιστα βαρέως τύπου !

Κάντε το και εσείς για να μην με θυμηθείτε :!:
Επισκέπτης
 

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Απρ 10, 2010 2:32 am

ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CH13 AM ε? Να και κατι χρησιμο... Πω πω πικρα με τις 4 βιδες... Και το αλλο? Μα σπαει το μαμα κλειδι ρε γαμωτο..
Τελος καλο ολα καλα ομως και αυτο εχει σημασια!
Επισκέπτης
 

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Απρ 10, 2010 12:49 pm

Επισκέπτης έγραψε: Πω πω πικρα με τις 4 βιδες... Και το αλλο? Μα σπαει το μαμα κλειδι ρε γαμωτο..


Από ότι φαίνεται σε όλα τα Vitara μας υπάρχει θέμα με την αξιοπιστία των μπουλονιών - μπουζονιών !

Αν λοιπόν από αστοχία υλικού , θερμοκρασία , οξείδωση , υπερβολικό σφίξιμο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο , τα μπουλόνια κολλάνε και δεν ξεβιδώνουν με τίποτα , τι να σου κάνει το καημένο το μαμά κλειδί ... μοιραία θα σπάσει !

Στο δικό μου είχα ανέβει πάνω και χοροπήδαγα , αλλά ήταν τόσο κολλημένα τα μπουλόνια που το κλειδί στο τέλος άνοιξε σαν μαργαρίτα !!! :evil:

Για αυτό πρέπει να έχουμε πάντα μαζί μας σταυρό , για να αποφύγουμε τέτοιες κακοτοπιές ...!
Επισκέπτης
 

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό ------ » Σάβ Απρ 10, 2010 1:31 pm

Επισκέπτης έγραψε:
Επισκέπτης έγραψε: Πω πω πικρα με τις 4 βιδες... Και το αλλο? Μα σπαει το μαμα κλειδι ρε γαμωτο..


Από ότι φαίνεται σε όλα τα Vitara μας υπάρχει θέμα με την αξιοπιστία των μπουλονιών - μπουζονιών !

Αν λοιπόν από αστοχία υλικού , θερμοκρασία , οξείδωση , υπερβολικό σφίξιμο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο , τα μπουλόνια κολλάνε και δεν ξεβιδώνουν με τίποτα , τι να σου κάνει το καημένο το μαμά κλειδί ... μοιραία θα σπάσει !

Στο δικό μου είχα ανέβει πάνω και χοροπήδαγα , αλλά ήταν τόσο κολλημένα τα μπουλόνια που το κλειδί στο τέλος άνοιξε σαν μαργαρίτα !!! :evil:

Για αυτό πρέπει να έχουμε πάντα μαζί μας σταυρό , για να αποφύγουμε τέτοιες κακοτοπιές ...!

Παντα μαζι εναν ΣΤΑΥΡΟ!!!!!!!Εκτος απο τα μπουλονια να μας φυλαει και απο το κακο :lol: :lol: :lol: :lol:
------
 

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό chris7gtir » Σάβ Απρ 10, 2010 2:56 pm

και εμενα εχανε το πισω αριστερο αλλα σιγα σιγα.παω βουλκανιζατερ και ειχε παρει το λαστιχο καρφι.αυτοι ηθελαν να μου βαλουν το μπαλωμα που γινεται χωρις να βγαλεις λαστιχο και φυσικα δεν τους αφησα.ξεζανταρησαν το λαστιχο και το εφτιαξαν κανονικα.επειδη ομως εγω ειμαι ασχετος απο 4Χ4 ρωταω το εξης.που ειναι το δαχτυλιδι που μπαινει μεσα απο τη ζαντα για να κεντραρεται?και μου λεει πως αυτα δεν εχουν δαχτυλιδι.
ισχυει αυτο?
και τοτε μου ερχεται στο μυαλο το προβλημα που ειχα με το τρεμουλο που εχω αναφερει σε αλλο ποστ.κοιταω τα παξημαδια και βλεπω πως δεν ειναι κονικα αλλα ευθεια στο πατημα τους και τοτε του λεω πως θα κεντραριστει η ζαντα?του ειπα οτι εχω και τρεμουλο βεβαια και αλλαξαμε παξιμαδια κονικα 17αρια.το τρεμουλο εστρωσε αλλα πρεπει να παρω σταυρο γιατι το κλειδι που εχει της μανας του ειναι 19αρι.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
chris7gtir
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4432
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2010 9:18 am
Τοποθεσία: Ισθμος Κορινθου
Λάστιχα: 215-85-16
Suspension: 5"+2" lift
cb: Όχι
Aka: καναλαρχης ή ψηλος
Name: χρηστος

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Σάβ Απρ 10, 2010 5:29 pm

Και νόμιζα ότι το είχα μόνο εγώ το πρόβλημα . :? ..πριν 2 σέρβις οταν εκανα αλλαγη στα τακάκια άλλαξα 4 ...2 και 2 :? ....πρεπει τελικα να ειναι γενικότερο το πρόβλημα , και αυτό γιατι σπάνια ακούς για αλλαγή μπουζονιων .
G.V 2.0 JLVAW Auto
Άβαταρ μέλους
Antwnis
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 2:17 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ
Λάστιχα: Cooper ATR

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό ΚΑΚΑΒΟΣ » Πέμ Απρ 22, 2010 1:34 am

O σταυρός βαρέου τύπου επιβάλετε για κάθε όχημα!Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!
Ποτέ μην κάνεις ανοησίες εκτός αν αυτές σου προκαλούν..... ευχαρίστηση!
Άβαταρ μέλους
ΚΑΚΑΒΟΣ
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Λάστιχα: 225/65/17 LAT.CROSS
Suspension: ΄Της μάνας του....
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Πέμ Απρ 22, 2010 2:04 am

:clap: :clap: :clap: :clap:

:text-goodpost:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Πέμ Απρ 22, 2010 2:38 pm

Οσες φορές και να αλλάξω τις ζάντες και όσο και ναβαριέμαι πάντα τις βιδώνω με το χέρι και σταυρό.. :idea:
για το λόγο ότι το αερόκλειδο τις σφίγγει αρκετά και μακροχρόνια συμβαίνουν τα παραπάνω φαινόμενα. :wink:
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό apostolis1976 » Πέμ Απρ 22, 2010 3:14 pm

Παιδια και εγω οταν αγορασα το τουτου, και ειδα τη μαπα μπουλονοκλειδο που ειχε, πηγα και πηρα ενα σταυρο και τελειωσε η ιστορια.
Άβαταρ μέλους
apostolis1976
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 9:21 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: Goodyear Wrangler AT
Suspension: Kayaba
cb: Ναι
Name: ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Re: Προβλημα στα μπουζονια τροχων

Δημοσίευσηαπό ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΠΠΑΣ » Πέμ Απρ 22, 2010 3:16 pm

+1000 για το σταυρο...Το μαμα ειναι για κλωτσιες...
ΣΕΤΤΕΡ & ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΟΝΟ...
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΠΠΑΣ
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 3:54 pm
Τοποθεσία: Stamata
Λάστιχα: Geolander a/t
Suspension: KYB
cb: Όχι

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες