Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Γνωριμία με τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Κυρ Αύγ 30, 2020 11:01 pm

Δεν γινεται!!!
Ο λογος απλος (δεν θα στον πω) :mrgreen:
Απλα κοιτα το αμαξι σου απο κατω πισω ;-)
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Αύγ 31, 2020 2:42 pm

Για να κάνεις εμπροσθοκίνητο το GV θα πρέπει με κάποιο τρόπο να απεμπλέκεις (ή να βγάζεις τελείως :mrgreen: ) τον πίσω άξονα μετάδοσης της κίνησης.
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37878
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Δευτ Αύγ 31, 2020 2:45 pm

Μαρτιριαρη :mrgreen: :mrgreen:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Αύγ 31, 2020 2:48 pm

Το ξερα ότι θα στη χαλάσω, αλλά από την άλλη σκέφτηκα... ότι αν πέσω κι εγώ από κάτω από το αμάξι και κοιτάω για ώρες (όπως είπες του Γιάννη)... θα καταλάβω ότι ο πίσω κεντρ. άξονας είναι μόνιμα κομπλαρισμένος ή θα με πάρει ο ύπνος από κάτω με κίνδυνο να με πιτσιλίσει και καμιά βαλβολίνη από τη διαρροή που'χω; :mrgreen: :tsoukalas:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37878
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Δευτ Αύγ 31, 2020 3:08 pm

:handgestures-fingerscrossed: κοψε απο φιλος(που το θυμηθηκα,,,αρχισα να μεγαλωνω)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Αύγ 31, 2020 7:41 pm

Tzivitzonis έγραψε:(ή να βγάζεις τελείως :mrgreen: ) τον πίσω άξονα μετάδοσης της κίνησης.
Πατρινέ, θυμάσαι που είχα πάρει το GV σου όταν το είχες φέρει στο συνεργείο Αθήνα και είχες βγάλει τον πίσω άξονα μετάδοσης και πήγαινε σαν εμπροσθιοκίνητο? Θυμάσαι πως πήγαινε? :whistle: :tsiftetelia: :tsiftetelia: :oyaxaxaxa: :oyaxaxaxa: :oyaxaxaxa:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30475
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό garvanit » Δευτ Αύγ 31, 2020 8:37 pm

Tzivitzonis έγραψε:... για να απαντήσω στην απορία του garvanit: το grand έχει πλήμνες που δεν απομονώνουν. Δηλ χωρίς 4κίνηση, τα ημιαξόνια και τα σωθικά του εμπρός διαφορικού γυρνούν, λόγω του ότι συμπαρασύρονται από την κύλιση των εμπρός τροχών. Αν εμπλέξεις 4κίνηση τότε το κεντρικό διαφορικό κλειδώνει και το εμπρός διαφορικό, το οποίο μέχρι εκείνη της ώρα απλά γύρναγε τρελά λόγω της κύλισης των εμπρός τροχών που προείπαμε.
Σε κάποια Vitara, όπως αυτό που ενδιαφέρεσαι να πάρεις, οι πλήμνες γράφουν "AUTO". Αυτό σημαίνει ότι εμπλέκονται με την εμπλοκή της 4κίνησης και όταν επαναφέρεις την πισωκίνηση (λεβιές στο 4χ2 δηλ) μπορούν να "ξεκλειδώσουν" αν κάνεις λίγο όπισθεν (θα ακούσεις ένα "κλακ").
Τέλος, υπάρχουν και οι χειροκίνητες aftermarket πλήμνες που μπορούν να φορεθούν και σε grand και σε vitara, οι οποίες συνδέουν/αποσυνδέουν τον τροχό από το υπόλοιπο σύστημα. Αυτό σημαίνει ότι: αν έχεις 4κίνηση και πλήμνες ξεκλείδωτες πάει να πει ότι όλο το σύστημα δουλεύει 4κίνητα, αλλά οι τροχοί είναι ελεύθεροι. Για να πάρουν την 4κίνηση και οι τροχοί πρέπει να τις κλειδώσεις. Αν δεν έχεις 4κίνηση και οι πλήμνες είναι κλειδωμένες, τότε λειτουργεί σαν τις εργοστασιακές πλήμνες του grand (βλ. παραπάνω).


Αγαπητέ Tzivitzonis σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον πρέπει να το μελετήσω λίγο περισσότερο αυτό που έγραψες, παρόλα αυτά είναι ότι πιο κατανοητό διάβασα επί του θέματος.
Αν καταλαβαίνω λοιπόν σωστά - διορθώστε ελεύθερα - ισχύει το παρακάτω σε μια σύνοψη:

Vitara (1η γενιά):
Χειροκίνητες πλήμνες με μοχλό σε θέση 4x2 - Εμπρός διαφορικό, ημιαξόνια κτλ δεν περιστρέφονται, ακόμα και αν τις τοποθετήσω στη θέση AUTO.
Χειροκίνητες πλήμνες με μοχλό στη θέση 4x4 (Low ή High αδιάφορο) - Εμπρός διαφορικό, ημιαξόνια κτλ περιστρέφονται και εφόσον τις τοποθετήσω στη θέση AUTO περιστρέφονται και οι τροχοί
Αυτόματες πλήμνες - Όπως τα παραπάνω αλλά είναι σαν να έχω πάντα τις πλήμνες στη θέση AUTO, οπότε όταν επιλέξω 4x4 στο μοχλό θα εμπλακεί Εμπρός διαφορικό, ημιαξόνια κτλ αλλά και οι τροχοί
Χειροκίνητες aftermakret πλήμνες - Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά από τις εργοστασιακές χειροκίνητες πλήμνες.

Grand Vitara:
Με μοχλό σε θέση 4x2 - Εμπρός διαφορικό, ημιαξόνια κτλ περιστρέφονται, οι τροχοί όμως δεν παίρνουν κίνηση
Με μοχλό σε θέση 4x4 - Εμπρός διαφορικό, ημιαξόνια κτλ περιστρέφονται και πλέον οι τροχοί εμπρός παίρνουν κίνηση αφού εμπλέκεται το κεντρικό διαφορικό.
Aftermarket χειροκίνητες πλήμνες - Όπως παραπάνω αλλά για να πάρει ο τροχός κίνηση θα πρέπει να κλειδώσουν.

Νέα ερώτηση σχετικά με το Vitara (1ης γενιάς), ποια είχαν χειροκίνητες ποια αυτόματες πλήμνες και αναφέρομαι αν έχει να κάνει με κινητήρα, πόρτες, χρονολόγια ή κάτι άλλο.
The truth is out there...
garvanit
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2011 9:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: +3cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Αύγ 31, 2020 11:10 pm

Έχεις μπερδευτεί....

Το Vitara & Grand Vitara έχουν τον εμπρός άξονα μετάδοσης (από transfer μέχρι εμπρός διαφορικό). Μέσα στο διαφορικό, αυτός ο άξονας γυρνάει μαζί με τα ημιαξόνια, πάντα. Είναι να φανταστείς ένα "Τ", όπου όποια "άκρη¨και αν χουφτώσεις και περιστρέψεις, θα περιστραφούν και οι άλλες 2

(Α) Όταν βάλεις στο transfer 4χ2 (το μικρό λεβιεδάκι), ο άξονας μετάδοσης, ΔΕΝ είναι μπλοκαρισμένος με το κιβώτιο ταχυτήτων εντός του transfer. Έτσι, το σύστημα "άξονας μετάδοσης-διαφορικό-ημιαξόνια" κινείται, επειδή οι ρόδες είναι "φιξ" με τα ημιαξόνια, οι οποίες αυτές φυσικά γυρνούν λόγω της κίνησης του αυτοκινήτου στο δρόμο

(Β) Όταν βάλεις στο transfer 4χ4 (το μικρό λεβιεδάκι) - (Low ή High αδιάφορο), ο άξονας μετάδοσης, ΕΙΝΑΙ μπλοκαρισμένος με το κιβώτιο ταχυτήτων εντός του transfer. Έτσι, το σύστημα "άξονας μετάδοσης-διαφορικό-ημιαξόνια" κινείται, επειδή του "λέει" το κιβώτιο ταχυτήτων, και έτσι με το γκάζι που πατάς κάθε φορά, επιτυγχάνεται η πολυπόθητη 4κίνηση αφού η μηχανή πλέον, "γυρνάει" το σύστημα και όχι ο δρόμος (όπως παραπάνω).

Στο (Α) λοιπόν, έχεις κίνηση και τριβές, χωρίς να έχεις τα οφέλη της 4κίνησης. Οι χειροκίνητες πλύμνες λοιπόν, (και οι αυτόματες, ο τρόπος εμπλοκής-απεμπλοκής τους μόνο αλλάζει), έρχονται να "απελευθερώσουν" τις ρόδες από τα ημιαξόνια. Έτσι στο 4χ2, το μπροστινό 3πτυχο "άξονας μετάδοσης-διαφορικό-ημιαξόνια" μένει στάσιμο.

Επίσης στο (Β) αν ΔΕΝ κουμπώσεις τις χειροκίνητες πλύμνες, έχεις δυνατότητα 4L με μόνο πίσω κίνηση (βοηθάει σε περιπτώσεις που πρέπει να στρίψεις το τιμόνι έχοντας κουμπωμένο 4χ4, όπου κανονικά δεν πρέπει σε στεγνές καταστάσεις να το στρίβεις)

Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλές οι πλύμνες, αλλά το εργοστάσιο κάτι ξέρει που δεν τις έβαλε στο GV και έκανε φιξ τις ρόδες με τα ημιαξόνια. Θεωρώ ότι το αμάξι με ξεκούμπωτες τις πλύμνες δεν είναι "ζυγισμένο" καλά... μπορεί να φταίνε και τα λάστιχά μου, δεν ξέρω... οι δοκιμές που έχω κάνει όμως αυτό μου δείχνουν...
Βέβαια, η οικονομία που μου προσφέρουν, με έχουν κάνει να τις χρησιμοποιώ και εγώ και να τις έχω στη θέση 4χ2 μήνες τώρα :p (πόσο καιρό έχω να πάω βουνό γμτ.... :doh: )
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30475
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό garvanit » Δευτ Αύγ 31, 2020 11:25 pm

Με την πλήρη ανάλυση αυτή (και σε ευχαριστώ) νομίζω το κατάλαβα.

Μια νέα απορία γεννήθηκε... Vitara και Grand Vitara άρα - σε μαμά κατάσταση πάντα - έχουν ίδιο σύστημα τετρακίνησης (στη γενική ιδέα αναφέρομαι);
Παραμένει και η προηγούμενη ερώτηση μου για όποιον γνωρίζει, σχετικά με το Vitara (1ης γενιάς), ποια είχαν χειροκίνητες ποια αυτόματες πλήμνες και αναφέρομαι αν έχει να κάνει με κινητήρα, πόρτες, χρονολόγια ή κάτι άλλο.
The truth is out there...
garvanit
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2011 9:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: +3cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Jiannis77 » Δευτ Αύγ 31, 2020 11:38 pm

Στο δικό μου Vitara που είναι από τα τελευταία που παράχθηκαν στις αρχές του 2000 εως 2005, έχει αυτόματες πλήμνες. Θα δεις χαρακτηριστικά στους εμπρός τροχούς να γράφει "AUTO free wheel hub".

Επειδή γράφω από κινητό, δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα φωτογραφία που έχω. Νομίζω είχα ανεβασει φωτογραφία όταν είχα πρωτοβάλει τα mud λάστιχα, το 2018 κι εκεί φαινόταν ο εμπρός τροχός.
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
πρώην Κia Sportage 2.0L EX ('08)
http://www.gkc.gr
Άβαταρ μέλους
Jiannis77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 10:26 pm
Τοποθεσία: Αχαρνές (Old-mountain)
Λάστιχα: Linglong crosswind MT
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Monroe κίτρινα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: koutsourman
Name: Γιάννης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τρί Σεπ 01, 2020 1:29 pm

Jiannis77 έγραψε:Νομίζω είχα ανεβασει φωτογραφία όταν είχα πρωτοβάλει τα mud λάστιχα, το 2018 κι εκεί φαινόταν ο εμπρός τροχός.

Καλά θυμάσαι, εδώ οι φωτό :arrow: viewtopic.php?t=30942&p=783229#p783229
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37878
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό garvanit » Τρί Σεπ 01, 2020 10:55 pm

Jiannis77 έγραψε:Στο δικό μου Vitara που είναι από τα τελευταία που παράχθηκαν στις αρχές του 2000 εως 2005, έχει αυτόματες πλήμνες. Θα δεις χαρακτηριστικά στους εμπρός τροχούς να γράφει "AUTO free wheel hub".

Επειδή γράφω από κινητό, δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα φωτογραφία που έχω. Νομίζω είχα ανεβασει φωτογραφία όταν είχα πρωτοβάλει τα mud λάστιχα, το 2018 κι εκεί φαινόταν ο εμπρός τροχός.


Είδα τη φωτογραφία, είναι σαφές δεν έχει κάποιο διακόπτη, χειριστήριο κάτι επάνω, είναι τάπα σκέτη.
The truth is out there...
garvanit
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2011 9:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: +3cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μηχανική ορολογία - Τεχνικές Παρουσιάσεις - Μanuals

arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 10, 2024 7:46 pm Καλησπέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 10, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες