Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Γνωριμία με τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου

Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Κυρ Αύγ 16, 2020 7:25 pm

Παιδιά σκέφτηκα να κάνω κάτι για να έχω τα αργά με μόνο την πίσω κίνηση για να μπορώ να κάνω ελιγμούς εύκολα όταν έχω την βάρκα κοτσαρισμενη και όταν θέλω να πηγαίνω σε ανοιφορικο δύσβατο χωματόδρομο ή σε απότομη κατηφόρα που δε χρειάζεται 4x4 αλλά μόνο αργά.. Βρήκα το κόκκινο καλώδιο την εντολή απτό μοτερακι που κομπλαρει το μπροστινό διαφορικό και του έβαλα σε σειρά ένα διακόπτη τον οποίο τον έβαλα μέσα στο ταμπλό... Επομένως όταν θέλω αργά με πίσω μόνο κίνηση κάνω τη Γνωστή διαδικασια πατάω το κουμπάκι απομονώνεται το μπροστά διάφορικο και έχω μόνο πίσω αργά.. Η διαφορά είναι ότι αν θέλω να έχω μετά ξανά 4x4 θα πρέπει να ξαναπατήσω το κουμπάκι αλλά θα πρέπει να ξαναβάλω τον λεβιέ στα αργά.. Το δοκίμασα σήμερα στο βουνό και είδα τρομερή ευκολία χωρίς να ζορίζω το μπροστινό σύστημα και πιστεύω έκανα και οικονομία και στο καύσιμο.. Τι λέτε έκανα σωστά;; πίστευω αντί για χειροκίνητες πλημνες που θα πρέπει να αναιβοκατεβαινεις στο αυτοκίνητο με το κουμπάκι είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό dpol » Κυρ Αύγ 16, 2020 8:16 pm

Και ετσι δουλευει Βασιλη, ισως να εισαι και απο τους πρωτους που το εκανες, ολοι προτιμουν τις πλυμνες λογω ευκολιας αλλα και βασικα απελευθερωνονται και τα ημιαξονια.

Επισης το μεγαλο πλεονεκτημα με τις πλυμνες ειναι η οικονομια στο καυσιμο, σταματας να σερνεις το μπροστινο συστημα πλεον στην πορεια με 4χ2.
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Κυρ Αύγ 16, 2020 8:50 pm

Εγώ θεωρώ πάντως ότι είναι πιο εύκολο το κουμπί απτό να κατεβαίνω κάτω και να γυρίζω τις πλημνες και να γλυτώσω και τα 150-200 που έχουν οι πλημνες. Σίγουρα είναι καλύτερες οι πλημνες στο κομάτι που δεν γυρίζει όλο το σύστημα μπροστά.. Εγώ είμαι πάλι της άποψης ότι καλύτερα να γυρίζει το σύστημα για να μη ξεραθουν Τσιμουχες και φούσκες απτην αδουλεψεια.. Γνώμη μου..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό lyggas » Δευτ Αύγ 17, 2020 12:28 am

dpol έγραψε:Και ετσι δουλευει Βασιλη, ισως να εισαι και απο τους πρωτους που το εκανες, ολοι προτιμουν τις πλυμνες λογω ευκολιας αλλα και βασικα απελευθερωνονται και τα ημιαξονια.

Επισης το μεγαλο πλεονεκτημα με τις πλυμνες ειναι η οικονομια στο καυσιμο, σταματας να σερνεις το μπροστινο συστημα πλεον στην πορεια με 4χ2.


+1000
Αυτός είναι ο ορθόδοξος τρόπος. Για τον λόγο αυτό εξάλλου έχει καθιερωθεί σε όλον τον πλανήτη ... :whistle:
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό lyggas » Δευτ Αύγ 17, 2020 12:31 am

Βασιλης rodos έγραψε:.. Εγώ είμαι πάλι της άποψης ότι καλύτερα να γυρίζει το σύστημα για να μη ξεραθουν Τσιμουχες και φούσκες απτην αδουλεψεια.. Γνώμη μου..


Αυτό αποφεύγεται με το περιοδικό κλείδωμα των πλημνών, σε οποιοδήποτε τερέν.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Αύγ 17, 2020 10:17 am

Με τις πλήμες ξεκούμπωτες όλο και παρασύρεται και γυρίζει το διαφορικό.
Αν κουμπώσεις και την τετρακίνηση, γυρίζει κανονικά το διαφορικό
αλλά η κίνηση δεν φτάνει στους τροχούς.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Δευτ Αύγ 17, 2020 11:46 pm

Αυτο με την οικονομία ότι επειδή δεν γυρίζουν τα ημιαξόνια το έχει μετρήσει κανείς;; τόσο πολύ πια οικονομία κάνεις; που καθιερώθηκε και σε όλο τον πλανήτη; θα πρέπει να μιλαμε για τεράστια διαφορά στο καύσιμο δλδ.. Πάντως εγώ το θεωρώ πολύ ευκολια απτή μεριά μου.. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα χρειαστεί η τετρακινηση και εκεί που είμαι έτοιμος να μείνω να κατέβω να γυρίσω πλημνες..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Τρί Αύγ 18, 2020 1:50 am

Γι αυτό γυρίζεις τις πλήμνες μόλις μπεις χώμα και όχι όταν θα έχεις κολλήσει... ;-)
Και ναι η οικονομία στο καύσιμο είναι αισθητή ειδικά σε όσους έχουν σχεδόν εξαντλήσει τα περιθώρια ψηλώματος... :whistle:
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Τρί Αύγ 18, 2020 1:11 pm

Στράτος έγραψε:Γι αυτό γυρίζεις τις πλήμνες μόλις μπεις χώμα και όχι όταν θα έχεις κολλήσει... ;-)
Και ναι η οικονομία στο καύσιμο είναι αισθητή ειδικά σε όσους έχουν σχεδόν εξαντλήσει τα περιθώρια ψηλώματος... :whistle:

Επειδή εγώ το θεωρώ βαρετό να κατεβαίνω και να κάνω αυτή τη δουλειά το έκανα έτσι.. Οσο για την οικονομία στο καύσιμο αν χωρίς πλημνες καίμε 10 στα 100 με τις πλημνες πόσο θα καίμε;;; για να δω σε πόσο καιρό θα κάνουμε απόσβεση για την αγορά τους..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό meco » Τρί Αύγ 18, 2020 1:44 pm

Με μία πρώτη ανάγνωση αυτό που έκανες φαίνεται αρκετά έξυπνο και βολικό. Όμως:
Θυμάμαι πριν από μια 15ετία στο f/l sorento (σύστημα 4κίνησης TOD -torque on demand) όταν επέλεγες κοντές σχέσεις δεν μπλόκαρε το κεντρικό διαφορικό (μάλιστα επειδή ήταν "on demand" ενίοτε δεν πήγαινε καθόλου ροπή στους μπροστινούς τροχούς) και αυτό δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα ευστάθειας στις κατηφόρες. Προφανώς επειδή οι μπροστινοί τροχοί γύριζαν ελεύθερα χωρίς να τους φρενάρει το κιβώτιο και ο κινητήρας. Αυτό είχε γίνει τότε μεγάλο θέμα στην Ισπανία και η εκεί αντιπροσωπία εγκαθιστούσε ένα aftermarket kit το οποίο μπλόκαρε το κεντρικό διαφορικό μέχρις ότου η μαμά ΚΙΑ διόρθωσε από μόνη της το πρόβλημα στα νεότερα αυτοκίνητα.
Θα ήθελα λοιπόν να πω ότι μάλλον χρειάζεται μεγάλη προσοχή η πατέντα σου ειδικά στην περίπτωσή σου που επιπλέον σέρνεις βάρκα και άρα έχεις να αντιμετωπίσεις σημαντικά μεγαλύτερο βάρος.
meco
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 1:13 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Τρί Αύγ 18, 2020 5:57 pm

Βασιλης rodos έγραψε:
Στράτος έγραψε:Γι αυτό γυρίζεις τις πλήμνες μόλις μπεις χώμα και όχι όταν θα έχεις κολλήσει... ;-)
Και ναι η οικονομία στο καύσιμο είναι αισθητή ειδικά σε όσους έχουν σχεδόν εξαντλήσει τα περιθώρια ψηλώματος... :whistle:

Επειδή εγώ το θεωρώ βαρετό να κατεβαίνω και να κάνω αυτή τη δουλειά το έκανα έτσι.. Οσο για την οικονομία στο καύσιμο αν χωρίς πλημνες καίμε 10 στα 100 με τις πλημνες πόσο θα καίμε;;; για να δω σε πόσο καιρό θα κάνουμε απόσβεση για την αγορά τους..

Εγώ με πλήμνες και καίω 12-13 στα 100...φαντάσου χωρίς...πέραν αυτού ποτέ δεν ασχολήθηκα να το μετρήσω...μια ματιά στον δείκτη βενζίνης πριν και μετά ήταν αρκετή για να καταλάβω... ;-)
Και έχε υπόψιν σου ότι εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον ένα καινούριο ζευγάρι ημιαξόνια το χρόνο ΜΕ πλήμνες...φαντάσου χωρίς που θα γύρναγαν συνέχεια... :doh: :mrgreen:
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Αύγ 18, 2020 8:27 pm

Πριν βάλω πλύμνες, με μαμά ύψος και λάστιχα G012, η κατανάλωση ήταν 11lit/100km περίπου στην Ε.Ο.

Βάζοντας πλύμνες, με μαμά ακόμη ύψος είχα δει σε Ε.Ο. με έως 90-100 km/h, κατανάλωση 7,8lit/100km (αν θυμάμαι καλά), είχα μείνει :shock:

Όταν άρχισα να ψηλώνω, να αλλάζω διάσταση/τύπο ελαστικών, σχάρα, προβόλια, η κατανάλωση ξαναγύρισε στη "μαμά" κατηγορία
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Τετ Αύγ 19, 2020 1:18 am

Άρα παιδιά εγώ αυτό που βλέπω με τα λεγόμενα σας ή suzuki έκανε τη μεγαλύτερη μ@λ@κι@ που θα μπορούσε να κάνει.. έκανε ένα αυτοκίνητο που από τη στιγμή που θα μπορούσε να καιει 3 λίτρα στα 100 χλμ λιγότερο και θα μπορούσαν να αντέχουν τα ημιαξόνια κάνα χρόνο παραπάνω πήγε και μου τα έκανε ετσι όπως είναι τώρα... Τι να πω. Εγω πάντως θα το αφήσω όπως το έκανα γιατί με βολεύει απίστευτα.. Και επειδή το έχω για 2ο αυτοκίνητο δεν κάνω πολλά χλμ ώστε να κάνω παραπάνω οικονομία.. Σας ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Αύγ 19, 2020 1:51 am

To forum δίνει βήμα στην ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων. Πολλοί παλιοί εδώ μέσα "βασανίστηκαν", για να μπορέσουμε κάποιοι από εμάς, να ωφεληθούμε από την εμπειρία που αυτοί απέκτησαν πρώτοι.
- Αν θέλει να πειραματιστεί κάποιος είναι καθαρά δικό του θέμα, όμως η απαξίωση και η ειρωνεία είναι απαράδεκτη.-
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Αργά με μόνο πίσω κίνηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης ΧΤΧ » Τετ Αύγ 19, 2020 5:29 pm

lyggas έγραψε:To forum δίνει βήμα στην ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων. Πολλοί παλιοί εδώ μέσα "βασανίστηκαν", για να μπορέσουμε κάποιοι από εμάς, να ωφεληθούμε από την εμπειρία που αυτοί απέκτησαν πρώτοι.
- Αν θέλει να πειραματιστεί κάποιος είναι καθαρά δικό του θέμα, όμως η απαξίωση και η ειρωνεία είναι απαράδεκτη.-

Αυτό πάει για εμένα; δλδ οι νέοι δεν μπορούν να έχουν άποψη και να βρουν κάτι καλό; στο που ειρωνευτηκα; που μου είπε ένας φίλος πιο επάνω ότι αλλάζει ημιαξόνια κάθε χρόνο και πάλι καλά που είχε πλημνες αλλιώς θα τα άλλαζε κάθε 6μηνες δλδ;; αυτο τι είναι δλδ; τέλος πάντων έκανα μια πατέντα για εμένα προσωπικά δουλεύει τέλεια και μπορώ να πω σε ποιον θέλει το πως ακριβώς γίνεται.. Τώρα το αν έθιξα κάποιον ή προσέβαλα καποιον ζητάω δημόσια συγνώμη..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης ΧΤΧ
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 09, 2015 12:32 am
Τοποθεσία: Βόλος-Βέροια
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: kyb +3
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: gemis
Name: Βασιλης

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανική ορολογία - Τεχνικές Παρουσιάσεις - Μanuals

KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες