Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Τετ Νοέμ 23, 2011 11:47 pm

Σε τρόμπα το έχω παει απο χθες!


Εσένα τελικά δεν βγήκανε ποτε?
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό sesovo » Πέμ Νοέμ 24, 2011 5:16 pm

Εμένα το ένα ήταν κολλήμένο το κατάλαβα την πρώτη βδομάδα που το πήρα και το επέστρεψα στον πωλητή όπου ο άνθρωπος ανέλαβε όλο το κόστος επομένος δεν ασχολήθηκα μονος μου. Μην σε προβληματίζει ιδιαίτερα θα βρείς λύση είναι απλό αυτό που ανιμετωπίζεις, εσύ για να είναι κολλήμενα τα τρία μπέκ θα είναι ποιό έντονο το πρόβλημα, όταν το αυτοκίνητό σου επισκευαστεί θα πέσεις σχεδόν στα μισά καύσιμα απο αυτά που καίς τώρα. Στο δικό μου χρειάστηκε να βγεί το καπάκι, το καθάρισαν πολύ καλά έγινε σαν καινούργιο καθάρισαν τα μπέκ τα ρύθμισαν και όλα ωραία και καλά, η μηχανη δουλεύει σαν καινούργια και δε έχει ούτε μία διαρροή, οπότε μήν αγχώνεσε καθόλου.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Παρ Νοέμ 25, 2011 9:32 pm

δηλαδη οταν βγαινει το καπακι τοτε βγαινουν και τα μπεκ η απλα καθαρισες τα μπεκ απο κατω χωρις παλι να βγουν?
Εμενα δεν βγαινουν ουτε με τον εξορκεα ουτε με μαγια.
Λες το ζεσταμα με καμινετο θα εχει κανενα αποτελεσμα?
Το δικο σου που επισκευαστηκε,εχουμε κανενα τηλεφωνο να μας πει καμια γνωμη?
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό sesovo » Παρ Νοέμ 25, 2011 11:35 pm

Όταν βγαίνει το καπάκι καθαρίζονται τα μπεκ απο την καπνα που εχουν μαζέψει απο την κάτω μεριά και μετά βγαίνουν απο το καπάκι εύκολα ώστε να καθαριστουν και να ρυθμιστουν. Μην δοκιμάσεις καμινέτο θα κάνεις ζημιά στα μπεκ. Μη το παιδεύεις άλλο θα κάνεις ζημια (ραγισμα) στο καπάκι και θα πρεπει να παραγγειλεις απο Γερμανια αλλο. Βρές έναν μάστορα έμπειρο να σου λύσει την μηχανή.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Σάβ Νοέμ 26, 2011 12:08 am

Τι διαδικασία χρειάζεται?Εσυ αυτό είχες κάνει,σωστα?Από τότε ποσά χλμ έχεις κάνει, έχεις δει διαροες?
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Νοέμ 26, 2011 6:35 pm

Εχω κάνει απο τότε 25000 χιλ. δεν έχω καμμία διαρροή η μηχανή είναι πεντακάθαρη. Στο δικό μου ο μάστοράς έλυσε το καπάκι της μηχανής αφέρεσε το μπέκ που ήταν κολλημένο, αυτό ήταν που δεν ψέκαζε, άλλαξε σε όλα μία ροδέλα χάλκινη που έχουν επάνω (ειδικά σε αυτό που δεν ψέκαζε η ροδέλα ήταν σχισμένη), έστειλε τα μπεκ σε τρομπα για καθαρισμό και ρύθμιση και επειδή όπως σου είχα γράψει ότι στον μάστορα το πήγε ο πωλητής και όχι εγώ, το μόνο που απαίτησα και παίζει σημαντικό ρόλο είναι ο καθαρισμός στο καπάκι από την παλιά φλάντζα να γίνει πολύ καλά και με λέιζερ (αν θυμάμαι καλά τα στέλνουν σε τορναδόρο), τον έβαλα και το έκανε το καπάκι να γυαλίζει όλο, επίσης του είπα να αλλάξει τις τσιμούχες στις βαλβίδες, το τσεκάρισα πρώτα και μετά το μοντάρανε στην μηχανή. Σου έγραψα παραπάνω να πάς σε έμπειρο μάστορα ώστε να έχει ξαναλύσει μηχανή και να γνωρίζει τα κόλπα του μονταρίσματος. Αφού πάρεις το αυτοκίνητό σου πρέπει μετά απο 1000χιλ. να πάς να σου κάνουν το τελικό σφίξιμο του καπακιού εκεί πρέπει να πάς από την προηγούμενη μέρα στο συνεργείο το αυτοκίνητο και να το σφίξει την επόμενη πρέπει να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κρύος ο κινητήρας παίζει σημαντικό ρόλο.

Εάν τελικά λύσεις την μηχανή κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ επειδή θα έχεις πρόσβαση καλύτερη πές στον μάστορά σου να σου γράψει σε ένα χαρτί τον κωδικό που έχει επάνω η σκάστρα του τούρμπο και γράψτην μου εδώ στο site γιατί πιθανόν να χρειαστεί να παραγγείλω μία. Όπως έχω ξαναγράψει τα τρία προβλήματα αυτού του αυτοκινήτου είναι τα μπεκ, η βαλβίδα πίεσης καυσίμου και η σκάστρα του τούρμπο.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Σάβ Νοέμ 26, 2011 8:18 pm

οκ και σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.

Ακου ομως τωρα,το αυτοκινιτο το πηρα σημερα απο τον μπεκα.Ο ανθρωπος δεν καταφερε να αφερεσει τα μπεκ,μου τα ανοιξε ομως τα καθαρισε οσο μπορουσε,αλαξε και την ντιζα της πεταλουδας του αερα που δεν δουλευε καθαρισε και την βαλβιδα,και το τελικο αποτελεσμα να εχω ροπη απο 1500στροφες που πριν τουρμπιζε απο τις 2500 και το μηγμα ηρθε στα φυσιολογικα του.
Εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να το φουλαρο και να δω τι καω τωρα.
Του εκανα κουβεντα να βγαλουμε το καπακι οστε να βγουν μαζι τα μπεκ και μου επημενη οτι αν δεν βγει το μπεκ δεν βγενει το καπακι γιατι δεν βλεπει τις βηδες.....φεραμε μηχανικο και αυτος το ιδιο λεει.Πηραν και την γνωμη της suzuki και αυτοι λενε το ιδιο!!!
Τους ρωτησαν αν εχουν ξαναανοιξη τετιο μοτερ και μου ειπαν οχι.Δεν βγαζω ακρη...

Ο μπεκας μου εγγυητε οτι δεν εχω προβλημα πλεων.Θα περιμενω να αδιασω το τεποζιτο για να δουμε αποτελεσματα.
Σε παρακαλω του δικου σου μπεκα θελω το τηλ οστε εαν το εξακρηβοσω οτι βγενει το καπακι να το στιλο εκει γιατι ουτε το λειζερ που αναφερες δεν το γνωριζουν εδω.
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό sesovo » Κυρ Νοέμ 27, 2011 12:21 am

Μακάρι να σου λύθηκε το πρόβλημα και να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα το καπάκι (κυλινδροκεφαλή) είναι σίγουρο ότι βγαίνει με το μπεκ αν χρειαστει επάνω και μετά για τον καλύτερο καθαρισμό του γίνεται πλάνισμα πάνω στη φρέζα του ρεκτιφιέ, ένα μηχάνημα πολύ μεγάλης ακριβείας (με λέιζερ) όπου αφαιρούνται όλα τα υπολοίματα φλάντζας, κόλες κ.λ.π.
Τα στοιχεία του μάστορα δεν τα έχω δυστηχώς και τώρα μένω πολύ μακρια από την περιοχή που έχει το συνεργείο, όπως σου είπα δεν ηταν μάστοράς μου εκεί το πήγε ο πωλητής.

Τέλος εύχομαι να λύθηκε το πρόβλημά σου και να μην χρειαστείς τίποτε αλλό.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό xristos lar » Παρ Δεκ 02, 2011 11:07 am

sesovo έγραψε:Μακάρι να σου λύθηκε το πρόβλημα και να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα το καπάκι (κυλινδροκεφαλή) είναι σίγουρο ότι βγαίνει με το μπεκ αν χρειαστει επάνω και μετά για τον καλύτερο καθαρισμό του γίνεται πλάνισμα πάνω στη φρέζα του ρεκτιφιέ, ένα μηχάνημα πολύ μεγάλης ακριβείας (με λέιζερ) όπου αφαιρούνται όλα τα υπολοίματα φλάντζας, κόλες κ.λ.π.
Τα στοιχεία του μάστορα δεν τα έχω δυστηχώς και τώρα μένω πολύ μακρια από την περιοχή που έχει το συνεργείο, όπως σου είπα δεν ηταν μάστοράς μου εκεί το πήγε ο πωλητής.

Τέλος εύχομαι να λύθηκε το πρόβλημά σου και να μην χρειαστείς τίποτε αλλό.


Φίλε sorry κιόλας αλλά για πλάνισμα πας κάθε κεφαλή που βγαίνει από αυτοκίνητο για να ισιώσει διότι αλλιώς έχεις πολλές πιθανότητες να κάψεις φλάντζα τα υπολείμματα φλάντζας και κόλες υπάρχουν σπρέι καθαρισμού που κάνουν δουλειά...
xristos lar
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 25, 2009 11:09 am

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Κυρ Ιαν 08, 2012 6:00 pm

sesovo έγραψε:Μακάρι να σου λύθηκε το πρόβλημα και να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα το καπάκι (κυλινδροκεφαλή) είναι σίγουρο ότι βγαίνει με το μπεκ αν χρειαστει επάνω και μετά για τον καλύτερο καθαρισμό του γίνεται πλάνισμα πάνω στη φρέζα του ρεκτιφιέ, ένα μηχάνημα πολύ μεγάλης ακριβείας (με λέιζερ) όπου αφαιρούνται όλα τα υπολοίματα φλάντζας, κόλες κ.λ.π.
Τα στοιχεία του μάστορα δεν τα έχω δυστηχώς και τώρα μένω πολύ μακρια από την περιοχή που έχει το συνεργείο, όπως σου είπα δεν ηταν μάστοράς μου εκεί το πήγε ο πωλητής.

Τέλος εύχομαι να λύθηκε το πρόβλημά σου και να μην χρειαστείς τίποτε αλλό.


φιλε sesovo οταν σου ελησαν την μηχανη σου εσπασαν το ψευτοκαπακο για να βρουν βιδες?
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό nidi » Δευτ Ιαν 16, 2012 10:08 am

Αντώνη κανένα νεότερο?? Πως τα πας με τις καταναλώσεις?? Είδες βελτίωση??
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Τρί Ιαν 17, 2012 6:29 pm

Τιποτα ακομα,δεν καταφεραμε να αφαιρεσουμε τα μπεκ.
Εβαζα για 15 μερες φαρμακο στις "γουρνες" τον μπεκ μπας και εισχωρηση και τα αφηση να βγουνε αλλα τιποτα,βαλαμε και κοκα-κολα αλλα ουτε και με αυτο.
Φτιαξαμε εναν εξορκεα για την συγκεκριμενη περιπτωση και τωρα πρεπει να βρω μπεκ (εδω εχει γυρος στα 400ε το μπεκ και περιπου 200ε απο Αγγλια) ωστε να τα ζορισουμε μεχρι τελος,η θα σπασουνε η θα βγουνε αλλα πρεπει πρωτα να προετιμαστω για παν ενδεχομενο.

Γι αυτο σου λεω βγαλτα πριν πας ταξιδη,και στην τελικη μονο γρασαρετα να ξερεις οτι αν ποτε πρεπει να τα βγαλεις οτι βγαινουν :doh: .
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Ιαν 17, 2012 6:49 pm

Τελικά το πήγα και σε δεύτερο "μπεκά" (ανέλαβε ο Κυριάκος δλδ).. Και όπως μας είπε τους έκανε καθαρισμό. Και οι δύο οι μπεκάδες μου είπανε ότι στον δικό μας κινητήρα τα μπεκ δεν αφαιρούνται (χωρίς λόγο)..

όπως έχω αναφέρει και σε παραπάνω ποστ, και οι δύο μου ανέφεραν ότι αν τα βγάλεις, θα το κάνεις μόνο για να τα αλλάξεις.. αυτό βέβαια το μεταφέρω με επιφυλαξη..

πάντως εσυ απότι κατάλαβα, πρέπει να περνάς μεγάλο λούκι.. υπόμονη ρε φίλε.. ότι γίνεται, γίνεται για κάποιο λόγο.. για καλό θα είναι..

πάντως, ο μπεκάς ο πρώτος στη χαλκίδα, μου είπε ότι τα μπεκ πάνε γύρω στο 500αρι και τα 4..
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό sesovo » Παρ Ιαν 20, 2012 8:23 pm

Αντώνη24 όταν μου έλυσαν την μηχανή δεν μου έσπασαν το ψευτοκάπακο.
Φίλε παλιότερα σε έναν κινητήρα diesel μας είχαν κολλήσει τα μπεκ και δεν εβγαιναν με συμβατούς εξολκύς. Είχαμε φτιάξει μία πατέντα που κατάφερε να τα ξεκολλήσει είχε ένα βαρίδιο στο επάνω μέρος σταθερο με έναν ιστο που εφαρμοζε επάνω στο μπεκ, στο ενδιάμεσο είχαμε άλλο ένα βαρίδιο το οποίο το διαπερνούσε ο ιστος στο κέντρο του, αυτό το βαρίδιο το ανεβοκατεβάζαμε χτυπόντας το στο επάνω βαρίδιο και εύκολα ξεκόλλησαν τα μπέκ. θελει προσοχή όμως να είναι εντελώς κάθετο. εάν καταλαβες τί περιέγραψα και σου ποιάνουν τα χέρια δοκίμασε και αυτό. πάντως κάτι γίνεται με τα μαστόρια σου δεν μπορει ένας κινητήρας να βγαίνει σε αχρηστία επειδή κόλλησε ένα μπεκ και να χρειάζεται να σπάσουν το ψευτοκάπακο για να βγεί;
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: Κατανάλωση καυσίμου - Diesel TD

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Κυρ Ιαν 29, 2012 4:17 pm

Ευχαριστω sesovo,θα το μεταφερω στο μαστορα μου.
Μηπως ξερει κανεις τον κωδικο τον συγκεκριμένον μπεκ? η καπιο τηλεφωνο για μπεκ με λογικη τιμη.
sesovo ειχες αναφερει για μπεκ με 220 ευρω,που?
Αν γνωριζει κατι καπιος που θα με βοηθουσε δεκτο! :think:
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες