Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Ιουν 21, 2021 9:20 pm

Menabo (καπου 460 l, να πω την αληθεια δεν θυμαμαι
σιγουρα), εχω βαλει πριν 3 χρονια. Δεν εχω παραπονο. Εχει ενσωματωμενες μεταλλικες ενισχυσεις κατα μηκος αλλα και μια κατα πλατος μπροστα. Ειναι εξαιρετικα δεμενη κατασκευη, ανοιγει και απ τις δυο μεριες.
Τα αρνητικα τωρα. Για να ειναι τοσο δεμενη, αποκτα βαρος. Ενα ατομο δεν την ανεβαζει. Την κατεβαζει ομως με ζορι.
Επισης αυτη η ραβδος στο εμπρος μερος, δεν αφηνει να βαλεις ογκωδη αντικειμενα μπροστα, διοτι στεκεται στο μεσο του υψους περιπου.
Οι δαγκανες ανοιγουν πολυ, αλλα πρεπει να ριξεις μια φορα στο τοσο WD40 γιατι οι βιδες ειναι γαλβανισμενες και οχι inox, αυτο ομως ρυθμιζεται. Απο ταχυτητα την εχω παει οσο παει το NV.
Αεροδυναμικα στεκεται σε κορυφαιο επιπεδο, δεν ακουγεται τιποτε, οι δε εγκαρσιες μπαρες του αυτοκινητου στεκονται χωνευτες μεσα της, οποτε ο θορυβος ελαχιστοποιειται.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Τετ Ιουν 23, 2021 5:09 pm

Πήρα και 2η μπαγκαζιέρα για πιο long range χρήση και αναβαθμίστηκα από Thule 360 lt σε Modula 650 lt.
Είναι ότι πιο μεγάλο υπάρχει στην αγορά σε όλες τις διαστάσεις (ξεγελάει η φώτο, αυτό το πράγμα είναι 2,35μ και δεν χωράει να μπει ούτε σε σπίτι ούτε σε ανσανσερ ούτε σε μπαλκόνι).
Έχει κεντρικό κλείδωμα και ανοίγει από τις 2 πλευρές με συνολικά 6 σημεία ασφαλείας. Ο πάτος λόγω του μεγέθους είναι ενισχυμένους με μεταλικές ράβδους και κυριολεκτικά κάνει μια μικρή μετακόμιση.
Παρά το μέγάλο της μέγεθος που θα "ταίριαζε" καλύτερα σε πιο μεγάλα αυτοκίνητα, σε πρόσφατο ταξίδι με υπερφορτωμένα το αυτοκίνητο και τη μπαγκαζιέρα με 120-130χλμ/ω που το πήγαινε η γυναίκα δεν κατάλαβε τίποτα από θόρυβο ή συμπεριφορά. Κατανάλωση 5.1 lt/100km (χωρίς μπαγκαζιέρα είναι μισό λίτρο λιγότερο).

modula650.jpg

thule360.jpg


modula650_1.jpg


modula650_2.jpg


modula650_3.jpg
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τετ Ιουν 23, 2021 5:24 pm

Με γειά! Εχω την εντύπωση πως πρέπει να την τοποθετήσεις λίγο πιο πίσω. Ετσι κι αλλιώς σκιά θα σου κάνει μπροστά! :lol:
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Τετ Ιουν 23, 2021 5:52 pm

vagelisfil έγραψε:Ξεκίνησα να ψάχνω για καινούρια μπαγκαζιέρα. Θα χρησιμοποιηθεί περιστασιακά για μεταφορά μεγάλων αντικειμένων (μετακομίσεις κλπ λόγω δουλειάς) άρα δε με ενδιαφέρει η κατανάλωση στο αυτοκίνητο ούτε το βάρος, έχω άλλωστε 2η μικρή για τις εκδρομές. Θέλω να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερη γίνεται (500+ λίτρα).
Επίσης με ενδιαφέρει να ανοίγει και από τις 2 πλευρές και να έχει και αυτά τα νέα εύκολα κουμπώματα για τις μπάρες και όχι κάτι περίεργα Π με βίδες που έχει η παλιά μου και θέλω ένα 10λεπτο να τη βάλω.

Μπορείτε να μου πείτε γενικά τι πρέπει να προσέξω?

Πχ έβαλα τα κριτήρια στο skroutz και υπάρχουν μοντέλα με 250€ και άλλα με 1000+€ στα ίδια λίτρα. Πέρα από τη μάρκα και το design τι άλλη διαφορά μπορεί να υπάρχει για να ξέρω τι ψάχνω?


οι μπάρες έχουν όριο 75kg και η μπαγαζίερα Thule που έχω 50Kg.
Άρα και να ειναι πολλα τα λίτρα σε περιορίζουν τα κιλά.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Τετ Ιουν 23, 2021 9:06 pm

Μιχάλη, την έχω βάλει ίσα να ακουμπάει την κεραία πίσω για να ανοίγει το πορτμπαγκάζ.
Θέλω έτσι να πετύχω το μέγιστο άνοιγμα των 2 μπάρων για καλύτερη σταθερότητα.
Επομένως για τον όγκο της πιστεύω είναι στο ιδανικό σημείο για ένα σχετικά μικρό σασί όπως του Vitara.

Άρη, η οροφή μας και οι μπάρες οι εργοστασιακές που έχω (γιατί η Suzuki δίνει και ένα πιο φθηνό σετ με 50kg) έχουν "ασφαλή" αντοχή 75kg. Η μπγκαζιέρα είναι 22kg άρα μου μένουν σχεδόν άλλα 50kg για φόρτωμα.
50kg σε πράγματα αν τα βαλεις κάτω είναι πάρα πολλά, γιατί έτσι κ αλλιώς δεν πρόκειτε να φορτώσω πάνω ούτε τσιμένα ούτε μάρμαρα αλλά καρότσια, καμιά βαλίτσα με ρούχα και ψιλοπράγματα που απλά πιάνουν χώρο συν την άνεση που μου παρέχει να βάλω μέσα κάτι μακρύ που δε θα χώραγε πουθενά αλλού (πχ ένα μικρό χαλί).
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Ιουν 24, 2021 11:11 am

Αυτό που θα ανπτύξω πιο κάτω είναι σχετικό με τις μπαγκαζιέρες οροφής, εν τούτοις δεν συνηθίζεται στην Ελλάδα. Υπάρχουν κατασκευές που είναι μόνιμες πάνω στο αυτοκίνητο, απ την στιγμή που θα τοποθετηθούν , δεν ξαναβγαίνουν, οχι για άλλο λόγο, αλλά επειδή η τοποθέτηση γίνεται πάνω στον ουρανό με περαστές βίδες και λαπάτσες μέσα απ την ταπετσαρία.
Εβλεπα λοιπόν ένα Αυστραλό που εμπιστεύθηκε τα γραφόμενα με μεγάλα γράμματα σχετικά με την προδιαγραφή για τα κιλά φόρτωσης, ΑΛΛΑ, εμπιστεύθηκε και τα γραφόμενα μιας εταιρείας που αντί για ξήλωμα του ουρανού και τοποθετηση της κατασκευής με περαστές βίδες, χρησιμοποιούσε πριτσίνια. Ναι μεν, τα πριτσίνια ήταν ΠΟΛΛΑ, πλην όμως δεν έπαυαν να είναι Αλουμίνιο, με αποτέλεσμα, φορτώνοντας την κατασκευή με ένα σωρό πράγματα και κάνοντας διαδρομές πάνω στα βουνά, με την πάροδο του καιρού, τα πριτσίνια λασκάρισαν και κάποια στιγμή πήρε το φορτίο στα χέρια!
Προσοχή λοιπόν, μην εμπιστεύεστε το τι γράφεται με μεγάλα γράμματα, δείτε τις λεπτομέρειες, δείτε πως στηρίζεται αυτό το πράγμα εκεί πάνω και ποτέ μα ΠΟΤΕ μην εξαντλείτε τα όρια.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Πέμ Ιουν 24, 2021 11:33 am

τον έχω δει και εγώ συτόν τον Αυστραλό.

Ουσιαστικά με "μικρα" γραμματα στις οδηγίες εγκατάστασης η εταιρία έλεγε ότι σε χρήση εκτός δρόμου το μέγιστο φορτίο γίνεται περίπου το μισό.

[link2]Rhino 4X4 roof rack: Why I didn't buy one | Auto Expert John Cadogan
, https://www.youtube.com/watch?v=V9w7xczHN6k&t=6s [/link2]

4X4 roof load limits are typically in the 75-100 kilo ballpark. The Rhino Rack for Hilux weighs 27 kilos - that’s the flat ‘Pioneer’ rack and the ‘Backbone’ rail system. Therefore, that’s 48 kilos of cargo ‘upstairs’. This might be OK if that were the end of this story, but it’s not.
There’s a further reduction in payload capacity mandated by Rhino in conditions Rhino calls (erroneously) ‘off road’. Basically, you have to knock a further one-third off the payload. The basis for this reduction is not stated.
If I got this right, this reduces the Hilux roof rack payload by 16 kilos, to just 32 kilos. Nearly $1800 for a roof rack system to carry just 32 kilos.
It’s just bad value, dude - $55 per kilo (of off-road payload). That would be like paying $1000 for a jerry can. You’ve got to be kidding.
I suspect, were this limitation to be prominently displayed on Rhino’s website it might turn many people off buying the product. It certainly turned me off, but I had to dig to find it.
This load reduction is buried in the PDF fitting instructions for the ‘Backbone’ rail part of the system. I’m not saying Rhino is actively or maliciously hiding it. I’m saying that this critical safety information should be much more prominently displayed and unequivocally clear to intending buyers, in my view.
I’d suggest, if you’re a potential customer, you’re unlikely to download the fitting instructions. That’s the kind of thing you’d do only after buying, and even then, only if you plan on fitting it yourself.
Even though Rhino refers to this reduction as a (quote) ‘off road cargo allowance’ … in the fine print it actually applies to:
“Any driven path taken that does not contain a surface protection layer (tar/bitumen)”
Unsealed roads are roads. They are not ‘off road’. That seems kinda misleading to me.
But it’s even worse than that:
“Load must be evenly distributed over the system”
Rhino fitting instructions there. So let’s not be putting a 32-kilo second spare tyre ‘up there’, maxxing-out the rack. Because that’s not evenly distributed.
The latent engineer in me considers this an entirely impractical operational stipulation. This rack is supposed to carry 4X4 gear. That’s why people generally buy them. This equipment is not generally amenable to even load distribution. It doesn’t work like that. Gas bottle. Spare wheel. Jerry can. Whatever.
Even load distribution is, like, sand in a trailer. You can’t spread out a gas bottle and a jerry can. (And you can’t carry much more than that either.)
Bottom line: I’ve got a Triton. It’s got a 100kg factory roof load limit. I’d only be fitting a rack that enabled me to exploit all of Mitsubishi’s roof load capacity, in all foreseeable driving conditions. And I think that’s what most roof rack buyers expect.
I ask you: Why fit a product that actually degrades your vehicle’s fundamental capability? This makes no sense to me.
Τελευταία επεξεργασία από Aris11 και Πέμ Ιουν 24, 2021 3:49 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Πέμ Ιουν 24, 2021 11:46 am

Τόχω ξαναπεί....

Ποτέ δεν αφήνω αυτοκίνητο με μπαγκαζιέρα να είναι μπροστά μου!

Όπου φύγει... φύγει :???:

Εννοείται εγώ ποτέ δεν βάζω πάνω μου...
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9344
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Ιουν 24, 2021 5:22 pm

Ε καλα... Περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να φας μια πετρα απ το φορτηγο που προηγειται, παρα να ξηλωθει η μπαγαζιερα
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Πέμ Ιουν 24, 2021 6:36 pm

Ναι αλλά από πέτρα + μπαγκαζιέρα, έχω λιγότερες πιθανότητες όταν κινδυνεύω μόνο από πέτρα!

Ποιός μου λέει ότι ο μπροστινός με μπαγκαζιέρα ξέρει πώς να τη βάλει και πόσο να τη φορτώσει!
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9344
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Πέμ Ιουν 24, 2021 9:56 pm

Το μέγεθος αυτής της μπαγκαζιέρας ......με τρομάζει :scared-eek:
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3454
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Πέμ Ιουν 24, 2021 10:37 pm

Ακόμα και με τη μπαγκαζιέρα δεν νομίζω κανείς να με έχει μπροστά του.... :lol: :lol:
Η μπαγκαζιέρα είναι όντως τεράστια, αγοράστηκε όμως για συγκεκριμένη δουλειά μετά από πολύ έρευνα.
Για βόλτες και εξορμήσεις έχω εξάλλου την μικρή (που και πάλι δε τη χρησιμοποιώ συχνά).
Offroad και ταρζανιές δεν κάνει το αυτοκίνητο.
Το ποστ δεν έγινε για να διαφημίσω τη μπαγκαζιέρα αλλά για να δείξω ότι με σωστή τοποθέτηση και σωστό φόρτωμα το Vitara μπορεί να κουβαλήσει μια δυσανάλογα μεγάλη μπαγκαζιέρα χωρίς πρόβλημα και με ασφάλεια.
Τέλος όσοι φοβάστε μη σας έρθει καμιά μπαγκαζιέρα στο κεφάλι, καλύτερα μείνετε σπίτι ασφαλείς τώρα που το συνιθήσατε κιόλας. :p
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό fiverg » Παρ Ιουν 25, 2021 4:43 pm

1624627260871.jpg


Αρχικά, να ευχαριστήσω όσους ασχολήθηκαν και έγραψαν.
Μπάρες μαμάς δεν βρέθηκαν (που είπαν 10+ εργάσιμες...), επίσης μπάρες Thule δεν βρέθηκαν (υπήρχαν μπάρες, όχι οι ανάπτορες για τις ράγες του Vitara), οπότε κατέληξα σε μπάρες Nordrive
αλουμινένιες στα 135 ευρώ. Της μαμάς μοιάζουν οπτικά με αυτές που έβαλα, ελπίζω να κρατήσουν και να κάνουν την δουλειά τους χωρίς να βρεθούμε προ απροόπτου.

Μπαγκαζιέρα έβαλα τελικά την Thule Touring 200 στα 400 λιτρα με 490 ευρώ. Καλή κατασκευή φαίνεται, ίδωμεν... Έλεγα για την Thule Pacific 200 στα 415, ίδια χωρητικότητα αλλά μαύρη,
μου φάνηκε σαν ένας τεράστιος θερμοσυσσωρευτης στην οροφή (έπεσα και στην περίπτωση, είχε κοντά 40 βαθμούς σήμερα).

Η φωτό είναι στον Σφακ που δεν έχει κάποια σχέση με αυτά, πήγα να βάλω το διαχωριστικό κιγκλίδωμα μεταξύ καμπίνας και χώρου αποσκευών...

Το όλο έξοδο έγινε γιατί προέκυψε σκυλούκος που θα κάθεται πλέον στο πορτ μπαγκάζ (με παρέα την βαλίτσα και το σαν-βουαγιάζ :D ) για να μην τον έχουμε χύμα μέσα στην καμπίνα.
Τα ελαφρά (παπούτσια, ομπρέλλες θαλάσσης, καρέκλες θαλάσσης κλπ θα πάνε στην μπαγκαζιέρα, εννοείται δεν πρόκειται να να πιάσω τα 50 κιλά εκεί πάνω έστω και αν έχει αυτό το όριο,
οι μπάρες έχουν 75).
Έκανα μερικά χλμ, όλα φαίνονται στιβαρά και δεν ακούγεται κάτι, αλλά θα έχω καλύτερη άποψη μετά από καμιά βόλτα το ΣΚ και πολύ περισσότερο μετά τις διακοπές. Θα την έχω μόνιμα όλο το καλοκαίρι (παρόλο που θέλει προσχοή λόγω ύψους μην την χτυπήσω σε κανένα parking), ούτε σκέψη για off roading με την μπαγκαζιέρα επάνω πέραν ενός απλού
χωματόδρομου (και πάλι με προσοχή μην κοπανήσει σε κανένα κλαδί).
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Παρ Ιουν 25, 2021 5:12 pm

καλοτάξιδη.

μην την φοβάσαι την Thule, εγώ μάλλον έχω την λίγο πιο μικρή, 330L αλλά μοιάζει πολύ.

Screenshot_20210623-231716_2.png


αμα λέει 50 κιλά το εννοεί. Φορτώνω σε κάθε ταξίδι φουλ, φυσικά τα βαριά καλυτερα στο πορτ μπαγκαζ, αλλά άμα κουμπώσει δεν έχεις θέμα.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Μπαγκαζιερα και Μπαρες για το Vitara μας

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Παρ Ιουν 25, 2021 7:12 pm

Πάντως, όλοι όσοι βάζουμε μπαγκαζιέρα από πάνω, οφείλουμε να ακολουθούμε την συνταγή της τοποθέτησης των μπαρών. Κάπου είναι γραμμένη μέσα στο forum, δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να την βρώ. Οι αποστάσεις μετρημένες από την ένωση των δυο θυρών, είναι 20 cm η εμπρός και 50 cm η πίσω, μετρημένες στην μέση της βάσης τους.
Σημασία έχει πως η φωτό απ τον Σφακιανάκη έχει σε λάθος θέση τις μπάρες.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες