Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Τετ Δεκ 08, 2021 10:36 am

Προφανώς όταν παράδωσαν τα καινούργια αυτοκίνητα δεν μπήκαν
στον κόπο να μηδενίσουν το εν λόγο προγραμματάκι. (Ένδειξη αλλαγής λαδιού)
Το θέμα είναι μπορεί να κυκλοφορεί με αναμμένη την ένδειξη το αυτοκίνητο και
πόσο χρόνο έχει. Από ότι φαίνεται μετράει και χρόνο όχι μόνο km.
Μήπως κάποια στιγμή βάλει τον κινητήρα σε ασφαλή λειτουργία
και δουλεύει μόνο ρελαντί. :think:
Καλά είναι να το διευκρινίσετε μέσον της αντιπροσωπείας.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ_Μ » Τετ Δεκ 08, 2021 3:49 pm

Καλησπέρα, σήμερα κοίταξα τον δείκτη και είναι λίγο πάνω απτη μέση και έχω κάνει μόνο 6600 χλμ, έβαλα μόνο δυό φορές μπαγκαζιέρα και σκυλόκουτα στον κοτσαδόρο, δικαιολογείται.; Δύσκολα...Άντε τώρα να δούμε...
ΤΑΣΟΣ_Μ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 11:42 am
Λάστιχα: CONTINETAL
Διάσταση ελαστικών: 205/55/17
Suspension: ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: ΤΑΣΟΣ

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Δεκ 08, 2021 4:08 pm

Zεστο;;
Κρυο;;
Σε ευθεια;;;
Μετα απο οδηγηση;;
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό saltofx_v » Τετ Δεκ 08, 2021 6:38 pm

ΤΑΣΟΣ_Μ έγραψε:Καλησπέρα, σήμερα κοίταξα τον δείκτη και είναι λίγο πάνω απτη μέση και έχω κάνει μόνο 6600 χλμ, έβαλα μόνο δυό φορές μπαγκαζιέρα και σκυλόκουτα στον κοτσαδόρο, δικαιολογείται.; Δύσκολα...Άντε τώρα να δούμε...



το ειχες δει προηγουμενως και ηταν πιο ψηλα?τις περισσοτερες φορες κατα τη παραδοση τα καινουρια αυτοκινητα δεν εχουν λαδι μεχρι το full
saltofx_v
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2021 3:00 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: mama
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακο
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγελης

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ_Μ » Τετ Δεκ 08, 2021 9:01 pm

Στο γκαράζ το είχα και μόλις γύρισα απτη δουλειά το μέτρησα. Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι μπορεί να μην το είδαν απτην αρχή που ήρθε το αυτοκίνητο.
Έκλεισα ραντεβού για αύριο να μου το συμπληρώσουν και να το τσεκάρουμε στο επόμενο service. Όπως και ναχει πάντως δεν είναι δικαιολογία αυτή, τι κάνανε δηλαδή πριν το παραδώσουν, δεν το μετρήσανε; Καλό βράδυ σε όλους.
ΤΑΣΟΣ_Μ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 11:42 am
Λάστιχα: CONTINETAL
Διάσταση ελαστικών: 205/55/17
Suspension: ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: ΤΑΣΟΣ

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Δεκ 08, 2021 9:06 pm

Αμμεσως με το που εσβυσες μετρησες ;;;;
Γιατι θελει 10 λεπτα να κατεβει το λαδι ,,,,,εχει σημασια αυτο που σου λεω,,,μην το προσπερασεις...
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ_Μ » Τετ Δεκ 08, 2021 9:15 pm

Το είχα στο γκαράζ σβηστό, δεν το έβαλα μπροστά καθόλου. Το μέτρησα μια φορά μέσα και μετά έλυσα το χειρόφρενο το έβγαλα στο δρόμο και έδειξε ακριβώς το ίδιο,
λίγο πάνω από τη μέση, πολύ λάδι χάθηκε...
ΤΑΣΟΣ_Μ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 11:42 am
Λάστιχα: CONTINETAL
Διάσταση ελαστικών: 205/55/17
Suspension: ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: ΤΑΣΟΣ

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Δεκ 08, 2021 9:18 pm

Ετσι οπως τα λες ναι χαθηκε αρκετα μεγαλη ποσοτητα :think:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό stephos » Τετ Δεκ 08, 2021 10:12 pm

Είναι μόνο δική μου απορία αυτή; ή μήπως αυτό είναι το σωστό; Η στάθμη σε ηρεμία ΠΡΕΠΕΙ να είναι λίγο πιο πάνω από τη μέση.
Έχει δύο εγκοπές. Η στάθμη του λαδιού σε ηρεμία θα πρέπει να είναι πιο πάνω από την κάτω και πιο κάτω από την πάνω.
Αν είναι κάτω από την κάτω χάνουμε λάδια, αν είναι πάνω από την πάνω σε μια γερή γκαζιά μπορεί να μας τινάξει τη φλάντζα.
Χρόνια τώρα αυτό ξέραμε. Αλλάξανε τα πράγματα στα καινούργια και πρέπει να είναι ξεχειλισμένα στο λάδι? Μου διαφεύγει κάτι;
stephos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:59 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Continental EcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασίου
cb: Όχι
Aka: stephos
Name: Στέφανος

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ_Μ » Τετ Δεκ 08, 2021 10:58 pm

Σε όσα αυτοκίνητα είχα και έχω (το πρώτο είναι NISSAN QASHQAI), έχουν έναν δείκτη με L (LOW) από κάτω, που σημαίνει το χαμηλότερο και F (FULL) γεμάτο, αν είναι στο F βγάζει στον ηλεκτρονικό δείκτη που έχει, οοοοο, αν πέσει το δείχνει οοοο-κι αν πέσει περισσότερο το δείχνει οοο--. τώρα αν στο VITARA είναι διαφορετικό μακάρι, αλλά δεν το νομίζω...Θα πάω στη SUZUKI αύριο και θα το ρωτήσω...
ΤΑΣΟΣ_Μ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 11:42 am
Λάστιχα: CONTINETAL
Διάσταση ελαστικών: 205/55/17
Suspension: ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: ΤΑΣΟΣ

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Δεκ 08, 2021 11:10 pm

Οχι Στεφανε δεν πρεπει να ειναι αναμεσα,,,απλα αναμεσα ειναι το ευρος (ηρεμιας) :-| δικος μου ορος :D
Σε σοβαρα γρηγορα αυτοκινητα οπου υπαρχει οργανο πιεσης λαδιου,,,,το ενδιαμεσο στον δεικτη της μηχανης ,,οταν ζεσταθει το αμαξι το εσωτερικο οργανο παιζει κοντα στο μηδεν.
Για να τιναξει μια φλατζα η κατι αλλο πρεπει να υπερβαινει το μαχ κατα πολυ,,,,αλλα ακομα και τοτε σχεδον ολα τα αυτοκινητα εχουν ταπες επανω στο μπλοκ που πρωτα αυτες θα σκασουν(λογικα)
Εν ολιγης,,το λαδι μετριεται σε ενα αυτοκινητο οταν ειναι σε πληρη θερμοκρασια και το σβυσουμε ,,,,,μετα απο 10 σχεδον λεπτα,,,εκει πρεπει να γλυφει το μαχ.
Μοιραζω και μαθηματα σημερα :lol: :lol: :lol:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Δεκ 09, 2021 12:04 pm

Να συμφωνήσω με τον προ λαλήσαν kostasRS :D

To λάδι μέσα στο κάρτερ (εν λειτουργία ο κινητήρας) βρίσκετε σε μηδενική πίεση.
Η αντλία λαδιού (έχουν όλα τα αυτοκίνητα) αναλαμβάνει να στέλνει το λάδι σε όλα τα κουζινέτα,
μέχρι επάνω στις βαλβίδες, εκκεντροφόρους και σε όλα τα σημεία τριβής.
Σε αυτά τα σημεία το λάδι βρίσκετε υπό πίεση. Εφόσον κάνει την δουλειά του (λιπαίνει) επιστρέφει
στο κάρτερ (ελαιολεκάνη) δια της βαρύτητας.
Πολλοί κατασκευαστές υπολογίζουν πάντα να υπάρχει μια ποσότητα λαδιού μέσα στο κάτερ
για να προλαβαίνει να κρυώνει.
Το λάδι στον δείκτης μας πρέπει να είναι στην άνω ένδειξη. Αν είναι 1 -2 mm πάνω κάτω δεν παίζει μεγάλο ρόλο.
Η μέτρηση πρέπει να γίνεται έχοντας το αυτοκίνητο σε ευθεία.
Αν δούλευε ο κινητήρας πρέπει να περιμένουμε κάνα 10λεπτο για να κατασταλάξουν τα λάδια.
Η ταχτική μέτρηση, ιδικά μετά από ταξίδι, ποτέ και σε τίποτα δεν βλάπτει.
Αν κάνοντας 3.000 km βλέπουμε έλλειψη περί το μισό κιλό λάδι πρέπει να ανησυχούμε.
Το πρώτο που πρέπει να ελέγξουμε είναι αν έχουμε διαρροές.
Το να καίει ένας κινητήρας λάδι δεν κάνει μόνο κακό στην τσέπη μας.
Κάνει κακό στις βαλβίδες, μπουκώνει με κάπνα όλα τα σημεία που περνάνε τα καυσαέρια,
καζανάκια εξάτμισης, καταλύτη, DPF για τους Diesel.
Επίσης ρυπαίνουμε επιπλέον το περιβάλλον.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό stephos » Πέμ Δεκ 09, 2021 2:15 pm

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση για ένα τελείως βασικό και θεμελιώδες ερώτημα, τόσο απλό όσο και το πώς να μαθαίνουμε να αναπνέουμε.
Πώς ελέγχουμε την στάθμη λαδιού στο αυτοκίνητο.
Όλα τα παραδείγματα, (μα ΟΛΑ) μέχρι και από σελίδες κατασκευαστών αυτοκινήτων λένε το ίδιο πράγμα:
με κρύα μηχανή και σε επίπεδη επιφάνεια το αυτοκίνητο, η στάθμη πρέπει να είναι ανάμεσα στην κατώτερη (MIN) και την ανώτερη (MAX) ένδειξη.
Είναι νομίζω και λίγο διαισθητικό και αυτονόητο, δεν χρειάζεται και πτυχίο πυρηνικού φυσικού.

Τώρα να λέμε εμείς σε ένα φόρουμ που διαβάζουν και άνθρωποι αμύητοι σε μηχανολογικά, τί κάνουν τα αγωνιστικά και πώς συμπιέζεται το λάδι και γιατί πρέπει να είναι πάντα στο ανώτατο όριο και κάποιος αγχωμένος με το καινούργιο του αυτοκίνητο που δει την στάθμη κάτω από το ΜΑΧ, πάρει ένα μπουκάλι και αρχίζει να φουλάρει τη μηχανή με κίνδυνο να κάνει χειρότερη ζημιά με ένα ξεχειλισμένο κάρτερ από αυτη που (νομίζει ότι) πάει να διορθώσει, είναι (κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη) λίγο έλλειψη ευθύνης.

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να δεχθώ επίθεση γιατί είναι πάγια θέση στα διάφορα φόρα να πυροβολούν όποιον έχει διαφορετική άποψη, ωστόσο αισθάνομαι την υποχρεώση να αναφέρω στον πολύ κόσμο που δεν τον αφορά ποιά διαδρομή ακολουθεί το λάδι στην πορεία του λίπανσης της μηχανής, ότι όσο βλέπουν τη (στατική) στάθμη ανάμεσα στα δύο όρια, μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι και να μην ανησυχούν.
stephos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:59 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Continental EcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασίου
cb: Όχι
Aka: stephos
Name: Στέφανος

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Πέμ Δεκ 09, 2021 2:59 pm

Έχουν περάσει 11 διαφορετικά αυτοκίνητα και αντίστοιχα βιβλία οδηγιών από τα χέρια μου.

Όλα γράφουν το ίδιο πράγμα. Η μέτρηση γίνεται, αφού φέρουμε τον κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας και μετά τον αφήσουμε να κρυώσει 5-10 λεπτά για να κατέβουν τα λάδια στο κάρτερ. (εννοείται σε επίπεδο έδαφος)
Σωστά αναφέρεις ότι η ένδειξη πρέπει να είναι ανάμεσα στο max και το min, αλλά αναφέρουν παράλληλα και ότι η μεταξύ τους απόσταση είναι ΧΧ ποσότητα (συνήθως 1 λιτρο, στο auris είναι 1.7!).

Εγώ προσωπικά όταν λείπει μέχρι μισό λίτρο δεν ασχολούμαι. Όταν φτάσει κοντά στο min, τότε συμπληρώνω ανάλογα (λίγο λιγότερο από όσο υπολογίζω, ξανατσεκάρω κλπ)
.

Αν είναι να αλλάξω λάδια σύντομα και λείπει μισό λίτρο δε χρειάζεται να συμπληρώσω.
Αυτά εφαρμόζω 26 χρόνια και το ίδιο μου έχουν πεί διάφοροι μηχανικοί, των διάφορων εταιρειών που έχω περάσει.

Αν βαριέμαι ΠΟΛΥ (γιατί δε μπορώ να βολτάρω 5 αμάξια για να ζεσταθούν πρώτα και μετά να κρυώσουν), τότε μετράω με εντελώς κρύο μοτέρ, αλλά αν δε δώ τίποτα τρελό στο δείκτη δεν ασχολούμαι.

Σε κάποια βιβλία (δε θυμάμαι που), είχα δεί ότι αν δε φτάσει στο min να μη συμπληρώνουμε.

Στο Mercedes E200 W211, είχε στο μενού του υπολογιστή, ένδειξη όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας και σβήσεις τον κινητήρα ένδειξη πόσο λείπει (σε σκάλες του μισού λιτρου).

Τα παλαιότερα αυτοκίνητα καίγανε συνήθως λάδι στα πρώτα χιλιόμετρα της ζωής τους και μετά από πολλά χρόνια όταν άρχιζαν φθορές.

Στα νεότερα αυτοκίνητα για διάφορους λόγους που δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε, μπορεί να έχουν μια ελαφριά κατανάλωση λαδιού συνέχεια (ειδικά σε συνεχή πίεση), αλλά το όριο των κατασκευαστών για 1λιτρο ανά 1000χλμ είναι τραγικό (είναι μόνο για να μην κάνουν τσάμπα επισκευές) και αν φτάσεις σε αυτό το σημείο έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Τσεκάρετε τα λάδια σας, αλλά αν δεν είναι προς το min, μην ασχολείστε. Καλύτερα να πάτε, που λέει ο λόγος, να κάνετε μια ενδιάμεση πλήρη αλλαγή λαδιών.

Εγώ πάντως κάθε 5000-7000χλμ (ή 1 έτος) αλλάζω λάδια.

Αν λείπει λίγο (μέχρι την μισή απόσταση min-max) καλό είναι να μην το πειράζουμε, αλλά ξανατσεκάρουμε σύντομα.

Αυτά είχα να προσθέσω από προσωπική εμπειρία και συμβουλές που έχω λάβει. Οι οποίες έχουν τη λογική του να κρατήσεις το αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση για όσο περισσότερο γίνεται και όχι απλά μέχρι να λήξει η εγγύηση και μετά τρέχα γύρευε.
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Ένδειξη αλλαγής λαδιού

Δημοσίευσηαπό K1ngdom_GR » Πέμ Δεκ 09, 2021 9:54 pm

Οπως είπα και σε προηγούμενο post για να καθυσηχασω τον φιλο που ανέφερε παρομοια ενδειξη επικοινωνησα με αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι μια απλη υπενθυμιση αυτη η ενδειξη για το επερχομενο service και οχι κατι ανησυχητικό… Προσωπικα παρελαβα το αμαξι με 20-25 μερες καθυστέρηση (ηθελα να το παραλαβω αρχες Ιανουαριου του '21) και ισως για αυτο να συμπληρωσε 12 μηνες μιας και τετοιες μερες πριν 1 χρονο ηταν Ελλαδα το αμαξι οποτε αυτομα εμφανιστηκε αυτη η ενδειξη στο 12μηνο. Αυτο που με ανησυχουσε ειναι ποσα χιλιομετρα εχω διαθεσιμα με αυτη την ενδειξη, αν επιτρέπετε να το κινω και αν επρεπε να επισπευσω το 1ο ετησιο service που ειχα προγραμματισει ούτως η αλλος λιγο νωριτερα απο τους 12 μηνες που εκλεινε επισημα στα χερια μου το αμαξι. Η απαντηση που πηρα ηταν οτι εχω περιθωριο εως και 2000χλμ! Δεν ειχα σκοπο να προλαβω να κανω τοσα χιλιομετρα μεσα σε 10 μερες που εχω το service απο την αλλη εχω μια ηρεμια με αυτη την απαντηση που πηρα απο το επισημο συνεργείο οτι μπορω να κινω το αμαξι κανονικα χωρις να υπαρχει κινδυνος να δημιουργηθει καποιο προβλημα.
Φιλικά Ανδρέας.
Άβαταρ μέλους
K1ngdom_GR
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 1:05 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Normal
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ανδρέας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 1:57 pm Τετάρτη 4 Απριλίου 2024 πάμε για καφεδάκι στη Θέα.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 29, 2024 10:24 am Καλημέρα σας
arahova Παρ Μαρ 29, 2024 10:17 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες