Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip petrol

Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip petrol

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 11:45 am

Καλημέρα σας.
Ευχαριστώ για την αποδοχή στο vitara club. Είμαι κάτοχος ενός vitara GL+ 5D 4X4 all grip μοντέλου 2018 βεντζινοκίνητου , αγορά τέλη ιουλίου του 2018 από την αντιπροσωπεία του Σφακιανάκη επί της Κηφισίας.Στις 30/12/2019 έγινε το ετήσιο σέρβις στο κατάστημα του Σφακιανάκη επι της κηφισίας στα 15.897 km.Να σημειώσω εδώ πως είχα πολύ λίγα km στα τέλη ιουλίου του 2019 και παρόλο που σύμφωνα με τον κατασκευαστή το ετήσιο σέρβις πρέπει να γίνεται όταν ολοκληρωθεί ο χρόνος απο την αγορά του αυτοκινήτου ή στα 20.000 km (προκειμένου να ισχύει η εγγύηση) με διαβεβαίωσαν πως δεν τίθεται θέμα να το κάνω λίγο αργότερα .Μάλιστα κατόπιν προτροπής του προϊσταμένου του εν λόγω συνεργείου δεν χρειαζόταν να κάνω αλλαγή σε τακάκια τότε αλλά να περιμένω να φτάσει τις 21.000 km.Σήμερα το αμάξι έχει κάνει 20.680 km, δηλαδή σχεδόν 5000 km μετά το τελευταίο σέρβις και δεδομένου ότι τη προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα ξαφνικά ότι το αμάξι πατινάρει αμέσως κάλεσα στην αντιπροσωπεία να κλείσω ραντεβού για έλεγχο.Μιας και η επικοινωνία μέσω τηλεφωνικού κέντρου δυστυχώς για άλλη μια φορά στο εν λόγω κατάστημα (κηφισίας) ήταν αδύνατη, πήγα κατευθείαν απο κεί.Μου εκλεισαν ραντεβου για την ερχόμενη τετάρτη (23/9/2020)προκειμένου να το ελέγξουν, αλλά όπως κατανοείτε δεν μπορούσα να περιμένω οπότε και πήγα σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzuki να το ελέγξω.

Στις 16/9/2020 όπως με ενημέρωσαν λοιπόν από το τελευταίο συνεργείο το αμάξι χρήζει αντικατάστασης δίσκου- πλατό βολάν και ρουλεμάν !!!!! Ο υπεύθυνος με ρώτησε αν έχω ζορίσει το αυτοκίνητο.Τον διαβεβαίωσα ότι το μόνο μέρος που το αυτοκίνητο βγήκε εκτός δρόμου ήταν σε κάποιες παραλίες της τήνου (κατά τη πρόσφατη περίδο των διακοπών μου τον αύγουστο για διάστημα 10 ημερών), στις οποίες πηγαίνουν και τα πιο απλά συμβατικά αυτοκίνητα.Ουδέποτε κόλλησα σε χαντακι ή κάτι αντίστοιχο,είμαι οδηγός σχεδον 30 χρόνια, είχα και άλλα αυτοκίνητα και κάθε καλοκαίρι κανω τις αντίστοιχες διαδρομές και ουδέποτε είχα θέμα.Στη καθημερινότητα μου οι διαδρομες που κάνω είναι επί της κηφισίας (Βόρεια προάστεια -Σύνταγμα) , αν και συνήθως χρησιμοποιώ μηχανή για να αποφεύγω τη κίνηση.Δεν έχω παέι ουδέποτε σε βουνό και χιόνια, δεν έχω ανέβει τρελές ανηφόρες και ραμπες κλπ (εκτός τη ράμπα του πλοίου)...το μόνο χώμα που έχει πατήσει το αυτοκίνητο είναι κάποιοι χωματόδρομοι σε παραλίες της τήνου. Δεδομένου μάλιστα ότι όπως με διαβεβαίωσαν και απο το επίσημο συνεργείο του Σφακιανάκη επι της κηφισίας, όπου έλαβε χώρα το ετήσιο σέρβις, βεβαίως και ελέγχεται αν πατινάρει το αυτοκίνητο στο ετήσιο σέρβις αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν σε μόλις 5000 km σε διάστημα σχεδόν 9 μηνών (πρακτικά ακινητοποιημένο και λόγω των συνθηκών με τον κορονοϊό) και χωρίς ουδέποτε το όχημα να κάνει δύσκολες διαδρομές η να κολλήσει κάπου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα τόσο εκτεταμένο.

Περιττό να πω πως ο υπεύθυνος του συνεργείου με ενημέρωσε πως κατόπιν επικοινωνίας με τα κεντρικά δεν μπορεί να με καλύψει η εγγύηση, θεωρώντας (απο τα κεντρικά) οτι η φθορά έγινε κατόπιν δικής μου υπαιτιότητας (πχ.να έχω κολλημένο το πόδι στο συμπλέκτη, να μη γνωρίζω πως να αλλάζω ταχύτητες και τα γνωστά που λέγονται σε αντίστοιχες περιπτώσεις).Αυτή τη στιγμή το αμάξι μου βρίσκεται λυμένο στο συνεργείο αναμένοντας να παραλάβουν το βολάν ( δεν υπάρχει ανταλλακτικό στην ελλάδα), δεν μου έχει δοθεί όχημα αντικατάστασης ( δεν έχουν μου είπαν ) και ο υπεύθυνος του συνεργείου το καλύτερο που κατάφερε με την αντιπροσωπεία ήταν να μου δοθεί μια έκπτωση 30% επί της αξίας των ανταλλακτικών (μια έκπτωση δηλαδή που η αντιπροσωπεία την έτρεχε περσι το χειμώνα καθώς και το καλοκαίρι προκειμένου να προσελκύσει πελάτες στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία).

Όπως αντιλαμβάνεστε το όχημα μου πρέπει να επισκευαστεί σε κάθε περίπτωση, δεδομένου ότι το χρειάζομαι στην καθημερινότητά μου, δεν έχω δυνατότητα επιλογής να πάει σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο της suzuki (ούτε και θα το επιθυμούσα βέβαια), καθώς έτσι θα χάσω την επταετή εγγύηση αλλά και μια άλλη φορά δεν θα ήθελα να μπλέξω σε καινούργιες περιπέτειες με αμφιβόλου ποιότητας συνεργεία.

Χθες επικοινώνησα με τα κεντρικά του Σφακιανάκη καταθέτοντας όλο το περιστατικό κατόπιν προτροπής του υπευθύνου του συνεργείου επί της κηφισίας, διαβεβαιώνοντάς με μάλιστα ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει αυτή η φθορά σε μόλις 5.000 km. Σίγουρα τα ερωτηματικά είναι πολλά για καινούργιο αυτοκίνητο και περί δικής μου υπαιτιότητας λόγω κακής οδηγικής συμπεριφοράς ..ίσως η εύκολη καραμέλα μιας και είμαι γυναίκα.Ακόμη περιμένω να μου απαντήσουν....

Προσπαθώ απο χθές να βρώ κάποια στοιχεία επικοινωνίας για αρμόδιο τμήμα στην Ιαπωνία προκειμένου να ενημερώσω για την περίπτωση και ήδη επικοινώνησα με κάποια αρμόδια άτομα στο εργοστάσιο της suzuki στην ουγγαρία, αφού διαπίστωσα οτι το vitara κατασκευάζεται εκεί.Αν κάποιος έχει κάποια άλλα στοιχεία επικοινωνίας θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσε να τα μοιραστεί μαζί μου.

Ήδη διάβασα τα άλλα τρια περιστατικά που αναφέρονται στο φόρουμ και πραγματικά αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα και δεδομένου ότι σκέφτομαι να κινηθώ ίσως και νομικά εναντίον της αντιπροσωπείας για τη μή κάλυψη μέσω εγγύησης, εάν κάποιος αντιμετώπισε-ζει πρόσφατα παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργιο vitara θα το εκτιμούσα αν το ανέφερε.

***Επίσης να επισημάνω πως δεν θέτω θέμα για την τεχνική κατάρτιση η εξυπηρέτηση που έλαβα μέχρις στιγμής απο τα εν λόγω συνεργεία (ούτε με τον υπεύθυνο του επίσημου συνεργείου επί της Κηφισίας αλλά και ούτε με τον υπεύθυνο του εξουσιοδοτημένου συνεργείου στο οποίο κατέληξα -δεν αναφέρω όνομα για λόγους διαφήμισης-οι οποίοι ήταν παραπάνω από εξυπηρετικοί και συνεργάσιμοι και έχω ακούσει τα καλύτερα ειδικά για τον υπεύθυνο του εξουσιοδοτημένου συνεργείου.Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω τα πλήρη στοιχεία σε προσωπικό μήνυμα)
Σας ευχαριστώ
Ελευθερίου Αλίκη

* κατά λάθος ενω έγραφα τα χαρακτηριστικά του οχηματος αρχικά εκ παραδρομής απο αντιγραφή προηγούμενου πόστ και δεδομένης της κατάστασης μου :p είχα γράψει diesel, ενω το αμάξι είναι βεντζινοκίνητο και δυστυχώς δεν μπορώ να το διορθώσω στις επιμέρους απαντήσεις.Ευχαριστώ για τη κατανόηση
Τελευταία επεξεργασία από grvitara και Τετ Οκτ 21, 2020 4:24 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση τίτλου
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip petrol

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Παρ Σεπ 18, 2020 12:56 pm

καλως ηρθες στο φορουμ.
εχω στην εταιρεια 2 ντηζελ αυτοματα και προσφατα και ενα ντηζελ χειροκινητο που το πηρα ληζ με 100k χιλιομετρα - fotisf. και ενα s. ολα τετρακινητα.
τα αυτοματα πραγματι εχουν αλλαξει σασμαν σε πολυ λιγα χιλιομετρα. στην εγγυηση. η βενζινη ουτε καν εχει μυρισει παρ'ολη τη ταλαιπωρια του ατσαλου γατοδηγου, αντε μια φορα στα χιονια...
το αλλο ντηζελ μανιουαλ παρ'ολα τα χιλιομετρα δεν πατιναρει καθολου, απεναντιας δειχνει στιβαροτατο. στο ιστορικο του δεν φαινεται να εχει γινει αντικατασταση, ολα συντηρουνται στον σφακ. κηφισσου.

Ειναι τετοιο ατυχως το θεμα που σου προεκυψε που δεν θα βρεις δικαιο. Καταρχας γιατι δεν ειναι κατι το γενικευμενο.
Δεν λεω οτι εφαγες τον δισκο, αν και πραγματι ειμαι ο πλεον ελεεινος στο θεμα κρισης θηλυκων @ τιμονι, εχω να μπω με την γυναικα μου οδηγο απο το '07.
Ομως ακομη και η πιθανοτατη αστοχια απο το εργοστασιο ειτε σε υλικο ειτε σε τοποθετηση δεν μπορει να αποδειχθει, αναλωσιμο λεγεται η ευκολη δικαιολογια και αν και ισως δεν ισχυει στη δικη σου περιπτωση, ισχυει σε αρκετες αλλες με παρομοια χαρακτηριστικα = γυναικα οδηγος + πατιναρισμα. Και οι ανα την υφηλιο και επισης ελεεινοι ανδροκρατες θα μειδιασουν ελαφρα και θα σε θεωρησουν υπευθυνη. μπαντ λακ που λενε.
Αυτο που σιγουρα συμβαινει ειναι οτι γενικα τα σερβις του σφακ και νομιζω και η ιδια η κατευθυνση της εταιρειας ειναι πλεον αρκετα φιλικη και με κατανοηση στα προβληματα που παρουσιαζονται και ισως μια παραπανω πιεση λειτουργησει.

Οταν ξεπεραστει το προβλημα θα σε περιμενουμε στις εκδρομες και τους καφεδες του κλαμπ μας
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό john ef » Παρ Σεπ 18, 2020 1:21 pm

Καλημερα, ειμαι κατοχος Vitara diesel all grip 2018 μοντ.Ακριβως το ιδιο προβλημα στα 30000χλ..Στην αντιπροσωπια μου αλλαξανε δισκο-πλατο και το βολαν που ειναι διπλης μαζας και σε συνενωηση με τον εισαγωγεα δεν ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ που ειναι και το πιο λογικο.Δε νοητε σε τοσα λιγα χιλιομετρα να χαλασει ο συμπλεκτης.Στο αυτοκινητο που εχω για τη δουλεια μου (σχολη οδηγων) σε 300.000 χλ.χρειαστηκε αλλαγη επειδη ειχε σκληρηνει,δεν πατιναριζε.Κατι παιζει παντως με ορισμενα μοντελα γιατι εχω συναντισει και αλλο vitara με ιδιο θεμα.Κανονικα επρεπε να σε καλυψουν με την εγγυηση.
john ef
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Λάστιχα: Michelin lc
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: mad +3.5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: teacher
Name: Γιαννης

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 1:23 pm

Σε ευχαριστώ πολύ Gatoz για την κατάθεση της δικής σου προσωπικής εμπειρίας.Ναι τα γνωρίζω όλα αυτα που προανάφερες και πίστεψε με δεν δηλώνω επουδενί μηχανικός αυτοκινήτων με εξειδίκευση στα suzuki vitara..αν ήμουν θα είχα γλιτώσει πολλά όλα αυτά τα χρόνια απο τις εκάστοτε αντιπροσωπείες που με το καλημερα βλεποντάς με με χρεωναν και το ανάλογο κουστούμι για τον οιονδήποτε λόγο η προκειμένου να προσέξουν το αυτοκίνητο προφυλασσοντας με απο μελλοντικές βλάβες ;-) ..πάντα με το το χαμόγελο βέβαια :D ...χωρίς να θέλω να επεκταθώ σε αυτές τις δυσάρεστες εμπειρίες που αφορούν αλλου τύπου οχήματα και αντιπροσωπείες και δεν είναι του θέματος μας, το μόνο σίγουρο είναι ότι επέλεξα suzuki και το εν λογω μοντέλο προκειμένου να γλιτώσω για 7 χρόνια (δεδομένης εγγύησης και εξαιρτετικών στατιστικών για το εν λογω αμαξι) απο τέτοιου είδους κακοτοπιές και εμπειρίες.Απλά ας αναρωτηθεί λοιπόν ο οιοσδήποτε εφόσον βάσει της εταιρίας η βλάβη οφειλεται ξεκάθαρα στη δική μου κακή οδηγική συμπεριφορά ή σε κάποιο δυσάρεστο γεγονός που εγω αποκρύπτω (πχ.έπεσα σε κανα χαντάκι και προσπάθησα να βγω καίγοντας το δίσκο) μέχρι στιγμής αυτό διατείνονται, γιατί αυτό το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε μόλις στο τελευταίο σέρβις ή έστω στα 5000 km χρήσης του αυτοκινήτου (ιανουάριος του 2019 πρόβλημα με ελλατωματική μπαταρία μου την άλλαξαν αμέσως) και αν οχι τι άλλαξε έκτοτε? εγω μετά απο τόσα χρόνια οδηγός ξαφνικά άρχισα να λειτουργώ αλλιώς? Εκτός και αν στο επίσημο ετήσιο σέρβις δεν ελέγχεται τελικά τίποτα....Εν κατακλείδι αντε να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας εκτός και αν έχω καταγεγραμμένα βίντεο απο τη καθημερινή μου χρήση του αυτοκινήτου :lol: ..το άκουσα και αυτό .. ίσως θα έπρεπε στα αυτοκίνητα που πουλιούνται σε γυναίκες να τους κάνουν δώρο στο βασικό εξοπλισμό και μια κάμερα αυτοκινήτου ;-)

"επίσης θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά όταν ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα ελπίζοντας ότι αμα κάνω μια εκδρομη σε off road δεν θα έχω την ίδια τύχη ή και χειρότερη :D
Τελευταία επεξεργασία από alel και Παρ Σεπ 18, 2020 2:17 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 1:32 pm

john ef έγραψε:Καλημερα, ειμαι κατοχος Vitara diesel all grip 2018 μοντ.Ακριβως το ιδιο προβλημα στα 30000χλ..Στην αντιπροσωπια μου αλλαξανε δισκο-πλατο και το βολαν που ειναι διπλης μαζας και σε συνενωηση με τον εισαγωγεα δεν ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ που ειναι και το πιο λογικο.Δε νοητε σε τοσα λιγα χιλιομετρα να χαλασει ο συμπλεκτης.Στο αυτοκινητο που εχω για τη δουλεια μου (σχολη οδηγων) σε 300.000 χλ.χρειαστηκε αλλαγη επειδη ειχε σκληρηνει,δεν πατιναριζε.Κατι παιζει παντως με ορισμενα μοντελα γιατι εχω συναντισει και αλλο vitara με ιδιο θεμα.Κανονικα επρεπε να σε καλυψουν με την εγγυηση.



πολύ ενδιαφέρουσα η προσωπική σου εμπειρία john ef και σε ευχαριστώ που τη μοιράζεσαι μαζί μου !!
έτσι μου έχουν πει μέχρι τώρα μηχανικοί που έχω μιλησει, ότι και η χειρότερη οδηγος του πλανήτη να ήμουν δεν νοείται οχι στα 20.000 πόσο μάλλον στα 5000 km απο το τελευταίο σέρβις...βέβαια βλέπεις εσυ με την ιδιότητά σου αν κατάλαβα καλά (σχολή οδηγών) έχεις το αβαντάζ εναντι εμου, να μη σχολιάσω και το φύλο :roll: Το θέμα είναι να μπορέσω να συλλέξω όσο το δυνατόν περισσότερα περιστατικά ώστε να κινητοποιηθούν απο την αντιπροσωπεία για αστοχία υλικού-τοποθέτησης κλπ και να με καλύψουν στην εγγύηση που διατυμπανίζουν!!!.Αν θα μπορούσες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με την περίπτωσή σου ώστε να το προχωρήσω νομικά αν χρειαστεί.σε ευχαριστώ και πάλι
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό john ef » Παρ Σεπ 18, 2020 1:41 pm

Εννοητε οτι πριν μου πουν κατι τους τα ..εχωσα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση φθορας συμπλεκτη σε αυτα τα χιλιομετρα..Σημειοτεο οτι εχω και κοτσαδορο στο αυτοκινητο για να τραβαω ενα φουσκωτο..Δεν καταλαβα κιολας γιατι το πηραμε??Αυτη ειναι η χρηση του.Ολα αυτα σε γνωση της αντιπροσωπειας γιατι στο κατω κατω δεν εχουμε να κρυψουμε και τιποτα....
john ef
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Λάστιχα: Michelin lc
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: mad +3.5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: teacher
Name: Γιαννης

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 1:53 pm

Καταλαβαίνω μιας και γω πολύ θα ήθελα-θέλω να τα "χώσω"...ωστόσο θέλω να πιστεύω ότι εν έτοι 2020 κάποιες απαράδεκτες πρακτικές-διακρίσεις λόγω φύλου κλπ που καταλήγουν σε εύκολα συμπεράσματα, έστω και τελευταία στιγμή θα αποφευγχθούν τόσο για το συμφέρον, όνομα και αξιοπιστία αντιπροσωπείας-ΣΦακιανάκης και της εταιρίας-Suzuki , όσο και για το δικό μου καθώς και μελλοντικών αγοραστών του εν λόγω οχήματος

*** το μονο που μετεφερα στους εν λογω extreme :roll: χωματόδρομους της τήνου ήταν μια αδεια μπαγκαζιερα, μια φωτογραφική μηχανή, ψαροντούφεκο, κάτι πετσέτες, μια ψάθα τον ευατό μου και τον φίλο μου (πρωην κάτοχο επίσης grand vitara αναφορικα με suzuki vitara ...και vstrom ) :lol:
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 10:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Όταν απαντάμε ακριβώς από κάτω, δεν παραθέτουμε το κείμενο. Αν θέλουμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένη πρόταση του από πάνω μας, παραθέτουμε αυτό το τμήμα μόνο. Μεγάλες παραθέσεις χωρίς λόγο κουράζουν τον αναγνώστη
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό giomei » Παρ Σεπ 18, 2020 2:58 pm

Νομίζω πως στην περίπτωση του john ef μιλάμε για διπλού συμπλέκτη (διορθωστε με αν κάνω λάθος), τα οποία έχουν ακουστεί συχνά για πρόωρη φθορά κ αντικατάσταση εντός εγγύησης.
Στην περίπτωση τη δική σου, Αλίκη, θεωρώ πως το μόνο σημείο πίεσης που έχεις στην αντιπροσωπεία, είναι τα τακτικά σέρβις που έκανες σε εξουσιοδοτημένο κ τα λιγοστά χιλιόμετρα.. Κατά τα άλλα, δυστυχώς ο συμπλέκτης θεωρείται αναλώσιμο ανταλλακτικό, όπως κ τα τακάκια κ δύσκολα μπορούν να περάσουν στην εγγύηση.
Τώρα, εφόσον το αμάξι είναι λυμένο κ ο δίσκος εκτός του αμαξιού είναι εύκολο να.φανει αν η φθορά είναι από κακή χρήση. Αν οι επιφάνειες τριβής είναι φαγωμενες ομοιόμορφα, χωρίς να λείπουν κομμάτια απ' τα "τακάκια" που έχει κ το "χτένι" του συμπλέκτη είναι ακέραιο, χωρίς να έχουν σπάσει δόντια, δεν μπορείς να διεκδικήσεις ελατωματικο προϊόν. Αυτά δείχνουν φυσιολογική ,αν και υπερβολική, φθορά.
Σε άλλη συνθήκη , θα μπορείς να διεκδικήσεις ελαττωματικό προϊόν, οπότε βρίσκεις κάποιον μηχανικό δικό σου και πηγαίνετε μαζί να δει το σετ που έχουν βγάλει απ' το αμάξι. Με λίγη πίεση κ κάποιες προϋποθέσεις θα μπορούσες να το περάσεις στην εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
giomei
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 669
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 19, 2019 8:19 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Λάστιχα: Cooper Disco ATT/ FEDIMA
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17- 215/65/16
Suspension: ++
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Παρ Σεπ 18, 2020 3:03 pm

Καλωσόρισες και απο εμενα στο φόρουμ!
Το θέμα στα αυτοματα υφίσταται οπως ειπαν οι ανωτέρω..Στα σειριακα κιβωτια ομως δεν εχει παρατηρηθεί κατι ακομη νομιζω σε κλιμακα που θα μιλούσαμε για εργοστασιακες αστοχιες υλικων..
Ετσι οπως μας τα περιγραφεις ελπιζω να βγαλεις άκρη αν και το θεμα του δισκου-πλατω ειναι περιπλοκο.. Τα 5000χλμ δεν λενε κατι...Επισης δεν λεει κατι το οτι το έλεγχαν κατα την διαρκεια των service...Βασικα πιστευω οτι δεν ελεγχουν καν, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..
Εγω θα σταθω λιγο ομως στο σημειο που ανεφερες αλλαγη στα τακακια στο πρωτο σερβις...Δεν προβλέπεται καμια αλλαγη σε τακακια στα πρώτα 20.000. Επισης να ξεκαθαρισουμε κατι: το οτι μιλαμε για 20.000 ειναι δικη μας παραχώρηση καθως η suzuki λεει 30.000 ή χρονος..
Ο Σφακιανάκης το χει κανει 20 ή χρονο για να μας δωσει την επεκταση εγγύησης.
Κλείνοντας θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο να μας κρατησεις ενημερους για την εξελιξη αυτης της καταστασης στην οποια βρεθηκες, καθως ειναι σημαντικο να ξερουμε με τι after sales service εχουμε να κανουμε......! Στο θεμα αυτο ειδικα, το γεγονος οτι δε δινουν καν αυτοκινητο αντικατάστασης ειναι τραγικο απο μονο του, και αυτο ειναι κατι που δε το εχουμε πολυθιξει εδω..! Δεν νοείται απλα! Και πάνε να στην φορεσουν (συγγνωμη κιολας) χρεώνοντας δισκου-πλατω και σε αναγκαζουν να ψαξεις μεσο μεταφορας μεχρι να ερθει το ανταλλακτικό (αλλο θεμα αυτο με τα ανταλλακτικα που ολο ερχονται!)
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 3:17 pm

giomei έγραψε:Νομίζω πως στην περίπτωση του john ef μιλάμε για διπλού συμπλέκτη, τα οποία έχουν ακουστεί συχνά για πρόωρη φθορά κ αντικατάσταση εντός εγγύησης.
Στην περίπτωση τη δική σου, Αλίκη, θεωρώ πως το μόνο σημείο πίεσης που έχεις στην αντιπροσωπεία, είναι τα τακτικά σέρβις που έκανες σε εξουσιοδοτημένο κ τα λιγοστά χιλιόμετρα.. Κατά τα άλλα, δυστυχώς ο συμπλέκτης θεωρείται αναλώσιμο ανταλλακτικό, όπως κ τα τακάκια κ δύσκολα μπορούν να περάσουν στην εγγύηση.
Τώρα, εφόσον το αμάξι είναι λυμένο κ ο δίσκος εκτός του αμαξιού είναι εύκολο να.φανει αν η φθορά είναι από κακή χρήση. Αν οι επιφάνειες τριβής είναι φαγωμενες ομοιόμορφα, χωρίς να λείπουν κομμάτια απ' τα "τακάκια" που έχει κ το "χτένι" του συμπλέκτη είναι ακέραιο, χωρίς να έχουν σπάσει δόντια, δεν μπορείς να διεκδικήσεις ελατωματικο προϊόν. Αυτά δείχνουν φυσιολογική ,αν και υπερβολική, φθορά.
Σε άλλη συνθήκη , θα μπορείς να διεκδικήσεις ελαττωματικό προϊόν, οπότε βρίσκεις κάποιον μηχανικό δικό σου και πηγαίνετε μαζί να δει το σετ που έχουν βγάλει απ' το αμάξι. Με λίγη πίεση κ κάποιες προϋποθέσεις θα μπορούσες να το περάσεις στην εγγύηση.

Σε ευχαριστώ πολύ giomei για τις χρήσιμες τεχνικές λεπτομέρεις που αναφέρεις και δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την αξιοπιστία των εξουσιοδοτημένων συνεργείων και του μηχανικού που έλυσε το αμάξι ...ειπώθηκε ωστόσο ότι πλεον τα εν λόγω ανταλλακτικά ειναι πολύ ευαίσθητα λόγω μη χρήσης αμιάντου..
Τι να πω, ίσως τελικά θα πρέπει το αμάξι να παραμένει παρκαρισμένο στο γκαράζ και να μην το ταλαιπωρω σε άσκοπες διαδρομές ασφάλτου, πόσο μάλλον σε "off road extreme " διαδρομές όπως σε μια παραλία, παρα μόνο να το πλένω να το σκουπίζω, να το χαιδεύω, να το περνώ απο τα ετήσια σέρβις του και να το βγάζω φωτογραφίες...όπως καταλαβαίνεις αστειεύομαι βέβαια , μπας και ξεχάσω λίγο την ταλαιπωρία που υφίσταμαι εν προκειμένω.Α και για να μην το ξεχάσω το εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου συνέστησε να κάνω το 2ο ετήσιο σέρβις +τακάκια άμεσα μαζί με την επισκευή (ασχέτως του χρόνου και των km που έχουν παρέλθει απο το τελευταίο service ...ουτε 5.000 km) , προκειμένου να μην έχω θέμα μελλοντικά με την επταετή εγγύηση της αντιπροσωπείας που μετα τη λήξη των 3 ετών περνά σε ασφαλιστική εταιρία βάσει συμβολαίου ..και η ζωή συνεχίζεται λεφτά να έχουμε να πληρώνουμε τις λαμαρίνες να κάθονται :D
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 3:50 pm

StefanosM έγραψε:Καλωσόρισες και απο εμενα στο φόρουμ!
Το θέμα στα αυτοματα υφίσταται οπως ειπαν οι ανωτέρω..Στα σειριακα κιβωτια ομως δεν εχει παρατηρηθεί κατι ακομη νομιζω σε κλιμακα που θα μιλούσαμε για εργοστασιακες αστοχιες υλικων..
Ετσι οπως μας τα περιγραφεις ελπιζω να βγαλεις άκρη αν και το θεμα του δισκου-πλατω ειναι περιπλοκο.. Τα 5000χλμ δεν λενε κατι...Επισης δεν λεει κατι το οτι το έλεγχαν κατα την διαρκεια των service...Βασικα πιστευω οτι δεν ελεγχουν καν, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..
Εγω θα σταθω λιγο ομως στο σημειο που ανεφερες αλλαγη στα τακακια στο πρωτο σερβις...Δεν προβλέπεται καμια αλλαγη σε τακακια στα πρώτα 20.000. Επισης να ξεκαθαρισουμε κατι: το οτι μιλαμε για 20.000 ειναι δικη μας παραχώρηση καθως η suzuki λεει 30.000 ή χρονος..
Ο Σφακιανάκης το χει κανει 20 ή χρονο για να μας δωσει την επεκταση εγγύησης.
Κλείνοντας θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο να μας κρατησεις ενημερους για την εξελιξη αυτης της καταστασης στην οποια βρεθηκες, καθως ειναι σημαντικο να ξερουμε με τι after sales service εχουμε να κανουμε......! Στο θεμα αυτο ειδικα, το γεγονος οτι δε δινουν καν αυτοκινητο αντικατάστασης ειναι τραγικο απο μονο του, και αυτο ειναι κατι που δε το εχουμε πολυθιξει εδω..! Δεν νοείται απλα! Και πάνε να στην φορεσουν (συγγνωμη κιολας) χρεώνοντας δισκου-πλατω και σε αναγκαζουν να ψαξεις μεσο μεταφορας μεχρι να ερθει το ανταλλακτικό (αλλο θεμα αυτο με τα ανταλλακτικα που ολο ερχονται!)


Καλώς σας βρήκα Stefanos M
Ναι αντιλαμβάνομαι οτι η δική μου περίπτωση εμπίπτει στη λεγόμενη κατηγορία "αναλωσίμων?" οπότε αντε να αποδείξω ότι δεν έπεσα σε κανα χαντάκι ή οτι δεν είμαι η χειρότερη οδηγός του πλανήτη :( Τα τακάκια τα ανέφερα για να θίξω το θέμα ότι στο ετήσιο σέρβις ζήτησα να ελεγχθεί εξονυχιστικά το αμάξι για τυχόν φθορές) ωστε να αποφύγω μελλοντικά έξοδα,ουδέποτε είπα οτι είναι υποχρεωτική η αντικατάστασή τους στο πρώτο σέρβις. ουτε το συνεργείο μου είπε κάτι τετοιο...ίσως να μην το διατύπωσα ευκρινώς.αναφορικά με το αν πράγματι το έλεξχαν η όχι (πχ να δουν αν πατιναρει η οτιδηποτε) δεδομένου ότι ισχυρίζονται ότι ναι, δεν θα ήθελα να αποφανθώ οτι λενε ψέματα.

όσο για το θέμα αντικατάστασης οχήματος τι να πω..ο υπεύθυνος του εξουσιοδοτημενου συνεργείου απλά μου είπε πως δεν έχει διαθέσιμο και να απευθυνθώ κατευθείαν στα κεντρικά να με εξυπηρετήσουν.Επίσης απο το υπ/μα στην κηφισίας ο υπεύθυνος μου είπε πως δεν μπορεί να μου δωσει καποιο όχημα αντικατάστασης, μιας και το αμάξι δεν βρίσκεται εκεί πλέον, αλλά βεβαίως οτι το δικαιούμαι...για όλα αυτά τα θέματα μίλησα στα κεντρικά χθες το πρωι σε συνομιλία διάρκειας μισης ωρας με αρμόδια υπάλληλο...μέρχις στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση σε κανένα ζήτημα (ούτε για το όχημα αντικατάστασης, αλλά ούτε και για το κόστος και αν θα μα καλύψουν μέσα στην εγγύηση)

το θεμα με το χρονο αναμονής ανταλλακτικών¨: στις 16./9 με ενημέρωσαν πως θα έπρεπ να περιμενω 10-15 εργάσιμες προκειμένου να το παραλάβουν (το δευτερο εγκεφαλικό που έπαθα), ευτυχώς χθες με ενημέρωσαν ότι τελικά θα στο στειλουν λεει με express courier και σημερα θα το έχουν..τι να σας πω και γω, ακομα δεν εχω μεταφορικο μεσο και δεν γνωρίζω ποτε θα είναι ετοιμο..στη χειρότερη πλεον θελω να ελπιζω ότι στις αρχες τις εβδιομαδας θα το εχω παραλαβει, γιατι οπως αντιλαμβανεστε να μεινω χωρις μεταφορικο μεσο ενα μηνα θα μου δημιουργουσε σοβαροτατο θεμα στην καθημερινότητα μου.

εννοείται ότι θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη εχω στο θεμα, θέλω να ελπίζω ότι θα λαβω επίσημη απάντηση απο την αντιπροσωπεία μεχρι τη δευτέρα έστω..Σε κάθε περίπτωση βιώνω μια πολύ άσχημη εμπειρία σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο, κάνοντας οτι μπορώ για να είμαι σωστή στους όρους της επταετούς εγγύησης και εν τέλει να υποχρεώνομαι στα καλά καθούμενα να επωμιστώ βαρύτατα κόστη (καλύτερα να μην αναφερθώ στα ποσα και πάμε για 3ο εγκεφαλικό) σε μια τρομερά σύσκολη οικονομική περίοδο για όλους μας, να κάνω τα σερβις μου και όλα με βάρκα την ελπίδα οτι ¨1.αυτο δεν θα ξανασυμβεί/2.οτι θα με καλύψουν σε μελλοντικά θέματα αν προκύψουν (μακρια απο μας ) και γενικώς εγκλωβισμένη σε αυτό που λέγεται επταετή εγγύηση αντιπροσωπείας
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Παρ Σεπ 18, 2020 4:03 pm

Μια μικρη σημειωση να κανω επισης: εαν το αμαξι αγοράστηκε 6ο/18 οντως επρεπε ηδη να εχει κανει το 2ο σερβις σύμφωνα με τα τυπικα που επιτάσσουν τα manual...
Απορω με το ότι σε παρότρυναν στο πρωτο σερβις να το αφησεις κι αλλο αφου δεν εγραψες χλμ στο κοντέρ, και κατεληξες να το κανεις Χριστούγεννα!
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 4:14 pm

Τι να πω και γω ...και τωρα με το αν θα πρεπει να κανω το 2ο τωρα μιας και κανονικα θα έπρεπε τελη ιουλίου (δηλαδή σε 6 μήνες απο το πρώτο) η τέλη δεκεμβρίου του 2020 (ένα χρόνο απο το πρώτο) να πω ότι οι απόψεις διύστανται απο συνεργείο σε συνεργείο..σε κάθε περίπτωση αυτό όπως μου είπαν αφορά την εγγύηση όταν μελλοντικά θα φύγει απο αντιπροσωπεία και θα περάσει στην ασφαλιστική (μετά τα 3 έτη) , για να μην έχω περαιτέρω προβλήματα γαιυτό και εγω απο την πλευρά μου ΄για άλλη μια φορά καλή τη πίστη ακολουθώ πιστά τις οδηγίες τους και είπα στο συνεργείο να προχωρήσει και στο 2ο σερβις τώρα ώστε το τρίτο σέρβις να λάβει χώρα τέλη ιουλίου του 2021.Επίσης να πω ότι ο χρόνος αναμονής στο υπ/μα της κηφισίας είναι μεγάλος (οχι μόνο στο τηλεφωνηματα να πιάσεις γραμμή ποτε δηλαδη :( ) αλλά και στην εύρεση διαθέσιμου χρόνου για να λάβει χώρα το σέρβις ή οτιδηποτε άλλο.Κακώς ίσως απο δικής μου πλευράς δεν απευθύνθηκα έκτοτε απευθείας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και οχι στο επίσημο.
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 10:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Όταν απαντάμε ακριβώς από κάτω, δεν παραθέτουμε το κείμενο. Αν θέλουμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένη πρόταση του από πάνω μας, παραθέτουμε αυτό το τμήμα μόνο. Μεγάλες παραθέσεις χωρίς λόγο κουράζουν τον αναγνώστη
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Σεπ 18, 2020 7:40 pm

Φίλοι, καθώς το NV της Αλίκης είναι με μπεντζινούλα.....πάμε από την αρχή! (τουλάχιστον με εμπειρίες βενζινοκίνητων...)

( :chores-mop: :chores-mop: :chores-mop: :chores-laundry: :chores-laundry: :chores-laundry: :text-threadjacked: :text-threadjacked: :text-threadjacked: )
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 diesel all grip

Δημοσίευσηαπό john ef » Παρ Σεπ 18, 2020 8:35 pm

giomei έγραψε:Νομίζω πως στην περίπτωση του john ef μιλάμε για διπλού συμπλέκτη (διορθωστε με αν κάνω λάθος), τα οποία έχουν ακουστεί συχνά για πρόωρη φθορά κ αντικατάσταση εντός εγγύησης.
Στην περίπτωση τη δική σου, Αλίκη, θεωρώ πως το μόνο σημείο πίεσης που έχεις στην αντιπροσωπεία, είναι τα τακτικά σέρβις που έκανες σε εξουσιοδοτημένο κ τα λιγοστά χιλιόμετρα.. Κατά τα άλλα, δυστυχώς ο συμπλέκτης θεωρείται αναλώσιμο ανταλλακτικό, όπως κ τα τακάκια κ δύσκολα μπορούν να περάσουν στην εγγύηση.
Τώρα, εφόσον το αμάξι είναι λυμένο κ ο δίσκος εκτός του αμαξιού είναι εύκολο να.φανει αν η φθορά είναι από κακή χρήση. Αν οι επιφάνειες τριβής είναι φαγωμενες ομοιόμορφα, χωρίς να λείπουν κομμάτια απ' τα "τακάκια" που έχει κ το "χτένι" του συμπλέκτη είναι ακέραιο, χωρίς να έχουν σπάσει δόντια, δεν μπορείς να διεκδικήσεις ελατωματικο προϊόν. Αυτά δείχνουν φυσιολογική ,αν και υπερβολική, φθορά.
Σε άλλη συνθήκη , θα μπορείς να διεκδικήσεις ελαττωματικό προϊόν, οπότε βρίσκεις κάποιον μηχανικό δικό σου και πηγαίνετε μαζί να δει το σετ που έχουν βγάλει απ' το αμάξι. Με λίγη πίεση κ κάποιες προϋποθέσεις θα μπορούσες να το περάσεις στην εγγύηση.

Δεν ειναι αυτοματο το αυτοκινητο...ειναι manual..Βολαν ΔΙΠΛΗΣ ΜΑΖΑΣ αγραψα..Και σε 5000χλ.δεν ειναι καθολου φυσιολογικο να φαγωθει ο συμπλεκτης..Μονο επητηδες αν το κανει καποιος που δεν νομιζω να γινει ποτε απο εναν ιδιοκτητη..
john ef
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Λάστιχα: Michelin lc
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: mad +3.5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: teacher
Name: Γιαννης

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες