ECU REMAP diesel

ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό psilos86 » Τετ Αύγ 28, 2019 4:53 pm

Καλησπέρα στην παρέα είμαι κάτοχος ενός ντίζελ Vitara τετρακίνητο με πρόγραμμα οι εντυπώσεις μου είναι τέλειες Το αμάξι δεν έχει καμία σχέση με το μαμά και Σε πολλές περιπτώσεις έχει μικρότερη κατανάλωση από το εργοστασιακό το αμάξι έβγαλε 142 άλογα και 37 κιλά ροπή
psilos86
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 2:04 pm
cb: Όχι
Aka: psilos
Name: giannis

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Τετ Αύγ 28, 2019 5:10 pm

Ε πες ντε και καμιά λεπτομέρεια.... Πετάς τη φωτοβολίδα και και μας αφήνεις με την αγωνία...
Που το έβαλες, τι του κάνανε, πόσο πήγε, εντυπώσεις σε ταξίδι, επιδόσεις κλπ κλπ?
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Αύγ 28, 2019 5:12 pm

Οπως και σε ποιο δυναμομετρο το μετρησες :D
Εκανες μετρηση πριν και μετα ;;;;
Θα εχει ενδιαφερον να μας εδειχνες την δυναμομετρηση να βλεπαμε πως αλλαξε η καμπυλη ροπης σε ποιες στροφες κλπ κλπ :D :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11421
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό psilos86 » Τετ Αύγ 28, 2019 5:19 pm

Εδώ είναι και δυναμομέτρηση μόνο που δεν έχει τη ροπή αλλά την αναλογία καυσίμου

IMG_20190828_171703.png
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Τετ Αύγ 28, 2019 9:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωμάτωση φωτογραφιών --> Μετά την υποβολή του αρχείου, κάνουμε κλικ με τον κέρσορα στο σημείο του post όπου θέλουμε να εισαχθεί η φωτογραφία και επιλέγουμε "Προβολή στη δημοσίευση"
psilos86
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 2:04 pm
cb: Όχι
Aka: psilos
Name: giannis

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Τετ Αύγ 28, 2019 5:52 pm

απλά για να είμαστε ειλικρινείς με τι κάνουμε.
Αν ήταν τόσο απλό θα το έκαναν και οι κατασκευαστές αλλά υπάρχουν νόμοι για τους ρύπους.

αυτό που μάλλον κάνει το συγκεκριμένο remap είναι να δίνει περισσότερο αέρα στην μηχανή και να κάνει πιο lean καύση
https://en.wikipedia.org/wiki/Lean-burn

όταν στο θάλαμο καύσης έχεις περισσότερο οξυγόνο απ'ότι χρειάζεται η συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου έχεις καλύτερη απόδοση. ΟΜΩΣ το επιπλέον αυτό οξυγόνο Ο2 έχει την τάση να αντιδρά με το άζωτο του αέρα και να παράγει οξείδια του αζώτου, τα διάσημα ΝΟχ από το σκάνδαλο της VW.

αν δεν σας νοιάζει η υγεία σας και η υγεία των άλλων που τα αναπνέουν κρίμα.
Από ΚΤΕΟ δεν θα έχεις θέμα δεν μετράνε τέτοια πράγματα στην Ελλάδα ακόμα.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό psilos86 » Τετ Αύγ 28, 2019 6:01 pm

Πρώτον φίλε μου δεν έχει αυξηθεί η πίεση στο τούρμπο παρά 0,1 και έχει πειραχτεί μόνο το Avance για να αυξηθούν αυτά τα άλογα δεύτερον για αυτό υπάρχει το φίλτρο μικροσωματιδίων το λεγόμενο dpf να κρατάει η νοξ Τρίτον τυχαίνει να είμαι μηχανικός αυτοκινήτων και να δουλεύω σε ΚΤΕΟ τα τελευταία 10 χρόνια και Έχουν δει πολλά τα μάτια μου Οπότε ένα αμάξι το οποίο είναι σωστό συντηρημένο και απλώς έχει ένα πρόγραμμα έχει πολύ λιγότερους ρύπους από ένα αυτοκίνητο το οποίο είναι κακό συντηρημένο Και χωρίς ο οδηγός να ξέρει να το οδηγεί σωστά
psilos86
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 2:04 pm
cb: Όχι
Aka: psilos
Name: giannis

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Πέμ Αύγ 29, 2019 9:59 am

psilos86 έγραψε:Πρώτον φίλε μου δεν έχει αυξηθεί η πίεση στο τούρμπο παρά 0,1 και έχει πειραχτεί μόνο το Avance για να αυξηθούν αυτά τα άλογα δεύτερον για αυτό υπάρχει το φίλτρο μικροσωματιδίων το λεγόμενο dpf να κρατάει η νοξ Τρίτον τυχαίνει να είμαι μηχανικός αυτοκινήτων και να δουλεύω σε ΚΤΕΟ τα τελευταία 10 χρόνια και Έχουν δει πολλά τα μάτια μου Οπότε ένα αμάξι το οποίο είναι σωστό συντηρημένο και απλώς έχει ένα πρόγραμμα έχει πολύ λιγότερους ρύπους από ένα αυτοκίνητο το οποίο είναι κακό συντηρημένο Και χωρίς ο οδηγός να ξέρει να το οδηγεί σωστά


θα σε διορθώσω, τα οξείδια του αζώτου (ΝΟχ) δεν είναι μικροσωματίδια για να τα πιάσει το DPF (Diesel Particulate Filter) , είναι αέριο.
Το σύστημα που μπορεί να μειώσει τα NOx λέγεται SCR και είναι το σύστημα με την ουρία όπως πχ κάνει η peugeot σε κάποια μοντέλα, το λέει adblue https://www.peugeot.co.uk/adblue/. Το vitara δεν έχει τέτοιο σύστημα.
το EGR που έχει ο κινητήρας της FIAT που φοράει το Vitara μειώνει τα ΝΟχ ανακυκλώνοντας τα καυσαέρια στο θάλαμο καύσης ώστε να υπάρχει λιγότερο οξυγόνο. Νομίζω με το πρόγραμμα αυτό άλλαξες - άλλαξες την ποσότητα του οξυγόνου στο θάλαμο καύσης και προφανώς και είδες βελτίωση στις επιδόσεις.
https://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation

ξαναλέω αν ήταν απλά να αλλάζεις 2 γραμμές κώδικα και να αυξάνει η ιπποδύναμη χωρίς αρνητικές συνέπειες, πίστεψε με οι μηχανικοί της suzuki θα το είχαν σκεφτεί πρώτοι. Εγώ δε σου λέω να μην το κάνεις, απλά καλό είναι όποιος το αποφασίζει να έχει όλη την εικόνα.

Και αφού δουλεύεις σε κτέο για πες μου, έχετε μηχάνημα που μετράει οξείδια του αζώτου;

PS: δεν λέγεται avance αλλά advance και αναφέρεται στους κινητήρες βενζίνης σχετικά με τον χρόνο ανάφλεξης στα μπουζί. Το Diesel δεν έχει μπουζί και γίνεται αυθόρμητη αυτανάφλεξη, απ'όσο ξέρω αυτό που ρυθμίζεις είναι η αναλογία αέρα/καύσιμο - και αυτό ακριβώς έβαλες και μόνος σου στη φωτογραφία, η αναλογία καυσίμου (air/fuel ratio λέει το διάγραμμα στα δεξιά) στο διάγραμμα έχει μειωθεί, άρα ο αέρας έχει αυξηθεί.

το να λες είμαι μηχανικός αυτοκινήτων άρα εγώ ξέρω ακούγεται πολύ άσχημα ειδικά γιατί εσύ θα έπρεπε να ξέρεις.
Τελευταία επεξεργασία από Aris11 και Πέμ Αύγ 29, 2019 10:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Αύγ 29, 2019 10:38 am

Νομίζω ξανά κουβεντιάζαμε το θέμα.
Να το θέσω αλλιώς το θέμα, πήρε το αυτοκινητο άλλους 22 ίππους, ποιος με εγγυάται ότι θα τους αντέξει :?:
Αν τους αντέξει ο κινητήρας για πόσο :?: Τι φθορές επιπλέον δημιουργούνται :?:
Ήμουν μπροστά σε κουβέντα για πειραγμένο αυτοκίνητο που ράγισε κεφαλάρι.
Το εξουσιοδοτημένο είπε: "Τέλος εγγύησης, θα πρέπει να πληρώσετε για την αλλαγή της κεφαλής."
Διάλεξα ένα αυτοκινητο και έσκασα ένα σωρό χρήματα για αυτά που έχει και δεν έχει, ακόμα και για την 5ετη εγγύηση.
Το αυτοκίνητο το πήρα να με εξυπηρετεί τουλάχιστον για μια 10ετια χωρίς να μου γίνει νταβατζής.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι για κάθε μετατροπή στα αυτοκίνητα παίρνουμε τα θετικά, αλλά υπάρχουν και αρνητικά (που πολλοί επιμελώς τα κρύβουν)
Οι κατασκευαστές προσπαθούν να ζυγίσουν αυτά τα δύο. Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει και θεός βοηθός. Αλλά ας μη φωνάζουμε ότι "ανακαλύψαμε τον τροχό"
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό dpol » Πέμ Αύγ 29, 2019 10:56 am

Εξαιρετικη τοποθετηση του φιλου Aris11 με σωστη τεκμηριωση :!: :!:

Οποιαδηποτε παρεμβαση τυπου εβγαλα τον καταλυτη, εβγαλα το DPF, τροποποιω τον τροπο την λειτουργιας του κινητηρα εχει δραματικες συνεπειες στο περιβαλλον και φυσικα σε εμας τους ιδιους αφου αναπνεουμε τον ιδιο αερα :!:

Οταν ξοδευονται δισεκατομμυρια για την μειωση των ρυπων σε επιπεδο ερευνας και βιομηχανικης παραγωγης, χρηματα που στο τελος επιβαρυνουν την τιμη του προϊοντος που αγοράζουμε, ειναι τουλαχιστον εγκληματικο να παρεμβαινουμε εμεις με λυσεις του ποδαριου για να κερδισουμε λιγο παραπανω απο τις επιδοσεις του αυτοκινητου η απο την συντηρηση του :!:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11408
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό darkman » Πέμ Αύγ 29, 2019 12:28 pm

Και για να πω και την δικια μου σκεψη . οτι δουλεύει σωστα δεν το πειράζουμε ;-)
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό WildBoar » Πέμ Αύγ 29, 2019 1:01 pm

Δεν ξέρω αν είναι σωστός ή όχι ο τρόπος που έκανε ο φίλος για να δώσει αυτά τα παραπάνω άλογα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε αρνητικοί με τις βελτιώσεις.
Σε όλα τα αμάξια γίνονται βελτιώσεις ακόμη και στα supercars που δεν χρειάζονται παραπάνω άλογα. Είναι και στον άνθρωπο βέβαια αν έχει το μικρόβιο της βελτίωσης ή αν θα το έχει εντελώς μαμά. Το vitara 1.4 s turbo κάπου διάβαζα ότι το πάνε 170 άλογα. Το diesel έχει φοβερή ροπή αλλά και λίγη παραπάνω δύναμη δεν θα με χάλαγε.
Τα 22 άλογα δεν είναι τόσα πολλά για να ζορίσει το αμάξι, το θέμα είναι να γίνει αξιόπιστη δουλειά απο καλό μάστορα και σε λογικό κόστος.
Άβαταρ μέλους
WildBoar
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 08, 2018 3:53 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Όχι
Name: Κωνσταντίνος

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό gfoyris » Πέμ Αύγ 29, 2019 1:04 pm

Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία . Ο άνθρωπος έκανε μια βελτίωση στο αυτοκίνητο του και πέσαμε να τον φάμε .θα προτιμούσα να μάθω περισσότερα για την βελτίωση όπως πχ πόσο πήγε το μαλλί τι κατανάλωση βλέπει και τα λοιπά.
Vitara 1.4 4χ4 all grip facelift gl+ manual
Άβαταρ μέλους
gfoyris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 8:41 am
Λάστιχα: Toyo open country
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: mad
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Gfoyris
Name: Γιωργος

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Πέμ Αύγ 29, 2019 2:18 pm

Κοντραφουρης γιωργος έγραψε:Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία . Ο άνθρωπος έκανε μια βελτίωση στο αυτοκίνητο του και πέσαμε να τον φάμε .θα προτιμούσα να μάθω περισσότερα για την βελτίωση όπως πχ πόσο πήγε το μαλλί τι κατανάλωση βλέπει και τα λοιπά.


φυσικά και είναι ενδιαφέρον αυτό - απλά ήθελα να προσθέσω την πλήρη εικόνα, αν κάποιος έχει στο μυαλό βελτιώσεις αλλά βάζει και τα παιδιά του στο αμάξι στο υπόγειο πάρκινγκ του καλό είναι να ξέρει όλη την εικόνα.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Αύγ 29, 2019 2:46 pm

προς τσομπανην με γκλιτσαν ασφαιρην και λοιπες αναρχικες #not δυναμεις, ενταυθα
μα τι λετε ρε γκάις για ενα τσιπαρισμα?
σγα τα αυγα...
παιρνεις την ευθυνη αν σπασει και τελος.
οσο για περιβαλλον, καρκινους, δηλαδη γιατι το τσιπαρισμα τα κανει χαλια και δεν τα κανει το λατιτιουντ κρος που ανεβαζει τη καταναλωση 1lt? τα m/t? τα κοντα? τι λετε ωρε..
εδω σε ζπορ μοντ αν το βαλεις πινει απειρα.
εκτος και αν τα κακακια τα ζμπορτ ή τα επιπλεον λιτρα με τα οφ εκουίπμεντ τα καμει οξυγονο και δεν το ξευρω...
αν θετε να εισαστε εκο φρέντλυ, κοψτε τη ροδα και αρχιστε πορπατημα, τα αλλα ειναι για να κοιμουμαστε ησυχοι οτι το καθηκον το καμαμε, άιντε στα ζορια και μια συνδρομη σε άκτιον έιντ.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: ECU REMAP diesel

Δημοσίευσηαπό gfoyris » Πέμ Αύγ 29, 2019 2:52 pm

Οκ δεν διαφωνώ αλλά το θέμα στο φόρουμ είναι οι πληροφορίες . Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί το αμάξι μου είναι αρκετό όπως είναι αλλά θα ήθελα να μάθω από κάποιον που το έκανε τις εντυπώσεις του. Με το να απαξιώνουμε τις βελτιώσεις που έκανε κάποιος στο αμάξι του τον αποτρέπουμε από το να μας παρεχει αυτές τις πληροφορίες. Αυτό δεν νομίζω πως εξυπηρετεί το φορουμ
Vitara 1.4 4χ4 all grip facelift gl+ manual
Άβαταρ μέλους
gfoyris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 8:41 am
Λάστιχα: Toyo open country
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: mad
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Gfoyris
Name: Γιωργος

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

arahova Δευτ Μάιος 13, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Μάιος 13, 2024 6:02 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 7:44 pm Τετάρτη 15-5-2024 το καφεδάκι μας στην
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:07 am Χρόνια Πολλά Μάνα Μητέρα Μαμά.
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:06 am Καλημέρα σε όλους και καλό ταξίδι στους ταξιδιώτες.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 8:44 am Χρόνια πολλά σε όλες τις μητέρες του κόσμου.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 6:36 am Καλημέρα σας.Καλό δρόμο και με το καλό να βρεθούμε για τα 16α γενέθλια του αγαπημένου μας VitaraClub.
Σταύρος 4x4 Σάβ Μάιος 11, 2024 4:38 pm Καλησπέρα ! Έτοιμοι για μια όμορφη συνάντηση με την υπέροχη παρέα μας ! 16 χρόνια Vitara club και το τιμούμε , γιατί έχει πολύ αγάπη και αξία μέσα του, για όλους εμάς που μας φέρνει κοντά και ζούμε την κάθε προσφορά του, όλοι μαζί. Τα λέμε από κοντά .
john maxx Σάβ Μάιος 11, 2024 2:19 pm Καλησπέρα από δυτική Πελοπόννησο
ΤΑΣΟΣ_Μ Σάβ Μάιος 11, 2024 10:02 am Καλημέρα σε όλους
arahova Σάβ Μάιος 11, 2024 9:34 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Μάιος 11, 2024 6:45 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Μάιος 10, 2024 10:05 pm Καλησπέρα Χρήστο.
higraf Παρ Μάιος 10, 2024 7:02 pm Καλησπέρα παιδιά, εγω είμαι ήδη Ερέτρια καί αναμένω
arahova Παρ Μάιος 10, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
gi@nn@kis Παρ Μάιος 10, 2024 8:43 am καλημερα !!
antonis1627 Παρ Μάιος 10, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Μάιος 09, 2024 1:23 pm Τετάρτη 15-5-2024 το καφεδάκι μας στην
arahova Πέμ Μάιος 09, 2024 9:43 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μάιος 09, 2024 6:13 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Μάιος 08, 2024 7:26 pm Καλησπέρα σας.
antonis1627 Τετ Μάιος 08, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
Γιώργος Κατσαμάκας Τρί Μάιος 07, 2024 10:03 pm Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 10:25 am Πέντε και σήμερα μέχρι την Κυριακή 12-5-2024 για τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 7:06 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες