υπερυθρα πανελ

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Κυρ Οκτ 07, 2012 10:15 pm

Το πετρελαιο για θερμανση εχει γινει γι ατους περισσοτερους αγχος απο φετος το χειμωνα. Οι περισσοτεροι ψαχνονται για αλλους τροπους θερμανσης. Προσφατα εγινε και μια εκθεση για την θερμανση στην Αθηνα και γινοταν πανικος απο το κοσμο που εψαχνε να βρει ακρρη

Μεσα σ ολα εχουν εμφανιστει και διαφοροι που πουλανε εναλλακτικα συστηματα θερμανσης με επιχειρηματα που σε κανουν να νιωθεις λιγο βλακας που τοσα χρονια εκαιγες πετρελαιο.
Μια προταση που εχει απηχηση λογω ευκολιας χρησης εγκαταστασης και κοστους ειναι τα υπερυθρα πανελ.

Εχει μηπως κανεις ιδια εμπειρια απο τετοια πανελ να μας πληροφορησει αν τελικα κανουν οτι λενε???
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Κυρ Οκτ 07, 2012 10:28 pm

Φίλε μου δεν ξέρω τι είναι αυτά τα πάνελ αλλά όταν ήμουν στο πτυχίο κάναμε συνέχεια για εναλλακτηκές μορφές. Υπάρχουν πάρα πολλές. Εμένα η εργασία μου σκέψου ήταν τζάμια που σύλλεγουν ηλιακή ακτινοβολία. Το θέμα είναι όμως σε όοοοολα αυτά ότι θες πολύ μεγάλο κεφάλαιο για να ξεκινήσεις. Και γενικότερα ο κόσμος ψάχνεται όταν δεν έχει χρήματα. Δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά για παράδειγμα με το γκάζι στα αμάξια, ψαχτήκαμε όλοι όταν στέρευε το πορτοφόλι για βενζίνη... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Οκτ 07, 2012 10:42 pm

nick_89 έγραψε:κάναμε συνέχεια για εναλλακτηκές μορφές. Υπάρχουν πάρα πολλές. ................ Το θέμα είναι όμως σε όοοοολα αυτά ότι θες πολύ μεγάλο κεφάλαιο για να ξεκινήσεις.


Ακριβώς επειδή κάνουν ΠΟΛΛΑ χρήματα, και σε συνδυασμό με διάφορους επιτήδειους που έχουν ξεπεταχτεί :whistle: θα έδινα μία και μόνη συμβουλή:

Σε ότι σύστημα εναλλακτικής θέρμανσης, ζητήστε ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ!!!! Ζητήστε γραπτή υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη για το γνήσιο, ότι το σύστημα που σας προτείνουν, σας το προτείνουν κατόπιν ΜΕΛΕΤΗΣ των συνθηκών του σπιτιού σας, και κατόπιν οικονομοτεχνικής ανάλυσης, σας προτείνουν να βάλετε "αυτό" και θα σας αποδώσει "τόσα" σε "τόσο" χρονικό διάστημα...

Αν γίνει έτσι, θα πληρώσετε αρκετά χρήματα (λογικό λόγω μελέτης από τον προμηθευτή) αλλά θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ως προς το αποτέλεσμα, γιατί ο άλλος δεσμεύεται... Θέλει να πουλήσει και είναι σωστός επαγγελματίας? Θα το κάνει.... Θέλει να "τα αρπάξει"? Δεν θα το κάνει.... είναι απλά τα πράγματα :whistle:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Κυρ Οκτ 07, 2012 11:03 pm

Με 2 λογια αυτα τα πανελ ειναι μια μεταλλικη επιφανεια που ζεστενεται σε θερμοκρασίες μεχρι 100-110 βαθμους και θερμαινουν με την εκμπομπή υπερυθρης ακτινοβολίας. Στην αγορα πλασαρονται με βαρυγδουπους χαρακτηρισμούς γιατι στην ουσια οτιδηποτε ειναι ζεστο εκπεμπει υπερυθρη.
Απο κει και περα κυκλοφορουν αρκετες παραλλαγες του ιδιου δλ πανελ που στο εσωτερικο τους εχουν και καποιο υλικο για θερμοσυσωρευση ή πανελ που εχουν μονο το υλικο που ζεστενεται με το ρευμα. Αλλος σου λεει οτι εχει ανθρακονηματα, αλλος τεφλον, αλλος πολυαμιδιο, αλλος κρυσταλλους ανθρακα κλπ. Τα κρεμας στο τοιχο, στο ταβανι οπου σε βολευει διπλα σε μια πριζα .
Εγγυησεις και παρομοιες δεσμευσεις καλες ειναι αλλα εδω τοσα χρονια με καλα δοκιμασμενο το κλασσικο συστημα θερμανσης και υπαρχουν σπιτια που λιωνουν και πληρωνουν τζαμπα λεφτα και σπιτια που κρυωνουν. Στην πραξη δεν μπορει να υπαρξει ακριβης μελετη.

Το ζητουμενο ειναι αν κανουν εστω τα βασικα απο οσα υποσχονται
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Κυρ Οκτ 07, 2012 11:18 pm

Διάβασα λίγο τι είναι αυτό το μαραφέτι. Για δεν μιλάς??
Δεν σου βάζω τις απορείες μου για να σε ξενερώσω και σαν να ξέρω κάτι (πρώτη φορά το ακούω), αλλά για να ψάξεις και να δεις και να μην επενδύσεις λάθος.
1) Το βάζεις στην πρίζα οπότε μπορεί να κερδίζεις σε πετρέλαιο αλλά από ρεύμα τι καίει? Γιατί π.χ και μια θερμάστρα κάνει 20 ευρώ αλλά ξελιγώνει την ΔΕΗ, οπότε δες αυτό.
2) Το άλλο που με προβληματίζει είναι πως αναφέρεται πάρα πολύ στις ιατρικές του ιδιώτητες παρά της θερμικές.
3) Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει μια υπερυθρη ακτινοβολία σε βάθος χρόνου, παράδειγμα. Όταν πήγαινα σχολείο, στο γραφείο μου είχα μια λάμπα blacklight. Κάποια μέρα λοιπόν μου λέει ο φυσικός μου ότι πήγα για μπάνιο μέσα στο καταχείμωνο και μάυρισα. Μετά από ώρα καταλάβαμε ότι ήταν από την λάμπα. Αυτό στο λέω γιατί μπορεί σε λίγη ακτινοβολία να είναι οκ. Μακροπρόθεμα μπορεί να υπάρχει πρόβλημα...
Εγώ πάντως από την στιγμή που μπαίνει στην πρίζα δεν με πίθει πολύ.

edit: και από ότι βλέπω έχει 500 το κάθε πάνελ... ανάλογα πως έιναι το σπίτι σου μήπως χρειάζεσαι και 2 για κάποιο δωμάτειο??? σου λέω εγώ επενδύεις 2000. Το πετραίλεο δεν έχει κάνα 1000 το χρόνο??
ΑΑ και κάτι πάρα πολύ σημαντικό... Κάθε πότε θέλουν αντικατάσταση... ΑΠΟΣΒΕΣΗ! γιατί όπως το υπολογίζουμε σε όλα είναι μέγα λάθος καθώς εμείς το παίρνουμε στην αιωνιότητα... Δεν ξέρω για αυτά αλλά ο ηλιακός και τα panel τα ηλιακά θέλουν στην 10 ετία πέταμα ή συντήροσει που κοστίζει πολύ...
Δεν μπορώ να σου γράψω από εδώ γιατί κάθε λίγο μου κατεβαίνει και κάτι στο μυαλό αλλά δεν είναι το άντε και τα έβαλα και κάνω απόσβεση, ούτε και το δεν θα χαλάσουν ποτέ (άν χαλάσουν)... είναι πολλά φίλε... Δεν ξέρω στο αμάξι άντε και θα έβαζα γκάζι γιατί ξέρω τι και πως με όλα τα ρίσκα, στο σπίτι και σε ακτινοβολίες δεεεεεεεν....

edit 2: Ανάλογα με το σπίτι σου πάλι όπως σου είπα και πρίν... για να ζεστάνεις 15-16 m^2 θες 600 ευρώ (τώρα είδα τις τιμές)... δλδ εγώ για παράδειγμα θέλω 9600 για να ζεστάνω το σπίτι. Τσούζει λίγο ρε φίλε....

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » Δευτ Οκτ 08, 2012 6:29 pm

nick_89 έγραψε:Διάβασα λίγο τι είναι αυτό το μαραφέτι. Για δεν μιλάς??
Δεν σου βάζω τις απορείες μου για να σε ξενερώσω και σαν να ξέρω κάτι (πρώτη φορά το ακούω), αλλά για να ψάξεις και να δεις και να μην επενδύσεις λάθος.
1) Το βάζεις στην πρίζα οπότε μπορεί να κερδίζεις σε πετρέλαιο αλλά από ρεύμα τι καίει? Γιατί π.χ και μια θερμάστρα κάνει 20 ευρώ αλλά ξελιγώνει την ΔΕΗ, οπότε δες αυτό.
2) Το άλλο που με προβληματίζει είναι πως αναφέρεται πάρα πολύ στις ιατρικές του ιδιώτητες παρά της θερμικές.
3) Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει μια υπερυθρη ακτινοβολία σε βάθος χρόνου, παράδειγμα. Όταν πήγαινα σχολείο, στο γραφείο μου είχα μια λάμπα blacklight. Κάποια μέρα λοιπόν μου λέει ο φυσικός μου ότι πήγα για μπάνιο μέσα στο καταχείμωνο και μάυρισα. Μετά από ώρα καταλάβαμε ότι ήταν από την λάμπα. Αυτό στο λέω γιατί μπορεί σε λίγη ακτινοβολία να είναι οκ. Μακροπρόθεμα μπορεί να υπάρχει πρόβλημα...
Εγώ πάντως από την στιγμή που μπαίνει στην πρίζα δεν με πίθει πολύ.

edit: και από ότι βλέπω έχει 500 το κάθε πάνελ... ανάλογα πως έιναι το σπίτι σου μήπως χρειάζεσαι και 2 για κάποιο δωμάτειο??? σου λέω εγώ επενδύεις 2000. Το πετραίλεο δεν έχει κάνα 1000 το χρόνο??
ΑΑ και κάτι πάρα πολύ σημαντικό... Κάθε πότε θέλουν αντικατάσταση... ΑΠΟΣΒΕΣΗ! γιατί όπως το υπολογίζουμε σε όλα είναι μέγα λάθος καθώς εμείς το παίρνουμε στην αιωνιότητα... Δεν ξέρω για αυτά αλλά ο ηλιακός και τα panel τα ηλιακά θέλουν στην 10 ετία πέταμα ή συντήροσει που κοστίζει πολύ...
Δεν μπορώ να σου γράψω από εδώ γιατί κάθε λίγο μου κατεβαίνει και κάτι στο μυαλό αλλά δεν είναι το άντε και τα έβαλα και κάνω απόσβεση, ούτε και το δεν θα χαλάσουν ποτέ (άν χαλάσουν)... είναι πολλά φίλε... Δεν ξέρω στο αμάξι άντε και θα έβαζα γκάζι γιατί ξέρω τι και πως με όλα τα ρίσκα, στο σπίτι και σε ακτινοβολίες δεεεεεεεν....

edit 2: Ανάλογα με το σπίτι σου πάλι όπως σου είπα και πρίν... για να ζεστάνεις 15-16 m^2 θες 600 ευρώ (τώρα είδα τις τιμές)... δλδ εγώ για παράδειγμα θέλω 9600 για να ζεστάνω το σπίτι. Τσούζει λίγο ρε φίλε....

Καλα τα λές Νικ.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 10:27 am
Λάστιχα: Geolandar A/T-S
Suspension: Πολυ σκληρή
cb: Όχι
Aka: Παλαμίδας
Name: Νικός

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Δευτ Οκτ 08, 2012 10:42 pm

Καλα ολα αυτα καπως ετσι ειναι. Βεβαια σε ολα υπαρχει και αντιλογος. Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει για κυρια θερμανση αλλα για συμπληρωματική. Παραβλεποντας τα οσα λενε για αυτα τα μαραφετια κατα την δικη μου αποψη ενα καλό ειναι οτι μπορεις να χρησιομοποιείς μονο αυτο/α που χρειαζεσαι στους χωρους που βρισκεσαι, ειδικα αν ισχυει οσο λενε το γεγονος οτι πρωτα ζεστενεσαι εσυ και μετα τα υπόλοιπα οποτε αλλαζοντας χωρο μεσα στο σπιτι αναβεις σβηνεις, και το αλλο καλο οπως σε σχεση με μια φορητη σομπα αλογονου ειναι οτι θα ζεσταινει πιο ομοιομορφα διοτι προκειται για μια μεγαλη επιφανεια σε χαμηλη θερμοκρασια ενω σε μια σομπα πυρακτωνονται μικρης επιφανειας αντιστασεις. Συνηθως μια σομπα καταναλώνει 1,5-2,5kwh ενω αυτο καπου στα 900Wh για περιπου 15m2 χωρο.

Ωστοσο ειμαι δυσπιστος γι αυτο απ την αρχη ρωτησα μη τυχον καποιος εχει προσωπικη εμπειρια με δαυτα.
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Re: υπερυθρα πανελ

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Δευτ Οκτ 08, 2012 11:28 pm

Δεν ξέρω φίλε... θα άφηνα κάποιον άλλον να το δοκιμάσει πρώτος. Παρόλο που είμαι ανοιχτός στις ανανεώσημες πιστεύω δεν είναι εποχή για πειράματα!!

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες