Πλύσιμο Μηχανής

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Τρί Αύγ 03, 2010 6:23 pm

Μετά από βόλτες όλο τον χειμώνα φαντάζομαι οι περισσότεροι από εσάς ξέρετε σε τι κατάσταση μπορεί να βρίσκεται ο χώρος της μηχανής.....
Λίαν επιεικώς σε χάλια κατάσταση....
Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι το εξής... κάνει να πλένουμε την μηχανή μας? Και αν ναι ποια σημεία πέραν των γνωστών (εγκέφαλος-συναγερμός-εισαγωγή αέρα) είναι ιδιαίτερα ευπαθή κατά το πλύσιμο?
Σε ερώτηση στο συνεργείο που πάω η απάντηση ήταν σε φιλικό επίπεδο, ότι είναι ρίσκο στο να μην ξανά πάρει μπροστά το αυτοκίνητο.....
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Αν καλύψουμε πολύ καλά τον εγκέφαλο και την εισαγωγή του αέρα υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να προκληθεί βλάβη?
Όταν μπαίνουμε μέσα σε ποτάμια δεν υπάρχει ανάλογο θέμα?
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Τρί Αύγ 03, 2010 6:36 pm

Τάσο καλησπέρα.Φυσικά και πρέπει να πλένεται ο κινητήρας αφου υπολήματα λαδιων,λάσπης κτλ λειτουργούν ως ¨μονωτικό¨ και δεν τον αφήνουν να αποβάλλει τη θερμοκρασία.Κλασικά ο εγκέφαλος πρέπει να σκεπάζεται,όπως και η εισαγωγή για τυχόν εισροή νερού.Ο όρος ¨μπορεί να μην πάρει μπροστά¨ οφείλεται στο γεγονός οτι δεν σκεπάζεται ο διανομέας με αποτέλεσμα να παίρνει νερό και να κρατάει νερό και να βραχυκυκλώνει γι΄αυτό πρέπει να σκεπάζεται.Γνώμη μου είναι όσο σχολαστικό είναι το πλύσιμο με την μηχανή πλύσεως και το φάρμακο (και όχι πετρέλαιο που ρίχνουν μερικοί) άλλο τόσο σχολαστικό πρέπει να είναι και το στέγνωμα με αέρα ειδικά στο σύστημα ανάφλεξης (μπουζί,καλώδια κτλ).Στα ποτάμια δεν υπάρχει θέμα μιάς και το νερό δεν φτάνει εκει (στο ύψως τους).Φυσικά ξέρεις οτι το μοτέρ πρέπει να είναι σχετικά κρύο κατα την πλύση γιατί αν είναι καυτό αντίο πολλαπλή εισαγωγής. :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό dpol » Τρί Αύγ 03, 2010 6:42 pm

Μεγαλη ιστορια ανοιξες Τασαρε :think: :think:

Στο παλιο μου Vitara εχω πληρωσει πλυσιμο μηχανής για χρυσό, νερα στα μπουζοκαλώδια και ρεταρισμα κινητήρα.
Νομιζω και ο Δαμιανος εδω μεσα την επαθε ετσι.

Θελει πολυ προσοχή, εαν αφήσεις τον συμπαθη μεταναστη να ριξει με το πιεστικο νερο παντου θα εχεις προβλημα.

Απο τοτε την πλενω πλεον στο σπιτι, κάλυψη των ευαισθητων σημειων με σακουλες, (εγκεφαλος, κεφαλη, κουτι με ασφαλειες)
νερο με το λαστιχο και το πιεστικο του κηπου, με vitex τα υπολοιπα και ειναι τζαμι.

Στα δικα σας μαλιστα που εχουν πολλα ηλεκτρονικα θελει ακομα πιο προσοχή.

Παντως πλυσιμο θελει, οτι ελαστικο υπαρχει μεσα με την λασπη ξερενεται, και μετα σπρέυ σιλικονης για προστασια σε οτι ειναι πλαστικο-ελαστικο οπως σωληνες ψυγειου-AC και λοιπά
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τρί Αύγ 03, 2010 6:53 pm

Εγώ όταν κάνω αυτή τη δουλεία έχω έρθει στο συμπέρασμα, γατόπανο υγρό (όχι να στάζει) και oil remover όπου χρειάζεται... ;)

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Τρί Αύγ 03, 2010 6:59 pm

Σας ευχαριστώ και τους τρείς για τις απαντήσεις σας! :wink:
Όντως είναι ένα θεματάκι που μπορεί να απασχολεί και άλλους εδώ. Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με του Δημήτρη, σε άλλο αυτοκίνητο βέβαια, ένα rover παλιό χωρίς πολλά ηλεκτρονικά το οποίο ήμουν έτοιμος να το πουλήσω και πήγα να του πλύνω την μηχανή. Το αποτέλεσμα κανα δυο μέρες μετά να ρετάρει ασύστολα και να μην παίρνει καν μπροστά.
Δεν θα ήθελα φυσικά να πάθω κάτι ανάλογο και στο vitara και γιαυτό και δεν το τολμάω..... αλλά η μηχανή είναι στα κακά της τα χάλια από λάσπες και θα ήθελα να της κάνω ένα καλό καθαρισματάκι.....
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Αύγ 03, 2010 8:31 pm

Στο πλυντήριο που το πάω σκεπάζουν πολύ σχολαστικά τον εγκέφαλο και δείχνουν ότι οι άνθρωποι ξέρουν ακόμα και πως χειρίζοντε στον χώρο της μηχανής το πιεστικό.
Από ανθρώπους που ξέρουν να το πλένεις Τάσε :wink:
Επίσης την τελευταία φορά που πήγα για service στην επίσημη FORD μου το έπλυναν μέσα έξω και μηχανή ώς δείγμα καλού πελάτη.Όταν έφτασαν στην μηχανή χωρίς να καλύψουν τον εγκέφαλο (μηχανικός το έπλενε)με το πιεαστικό καθάρισαν και την μηχανή.Τον ρώτησα ρε φίλε δεν θέλει κάλυψη η φίσα και μου απάντησε ότι αν δεν επιμείνεις εκεί πολύ δεν έχει πρόβλημα να πάρει νερά.Φυσικά δεν θα το ρίσκαρα ποτέ ούτε εγώ αλλά ούτε και σε πλυντήρια που πάω.
Οπότε με καλό σκέπασμα τα σημεία που προανέφεραν και οι φίλοι πλύνε μην βγάλεις κανένα φίδι από κεί μέσα καμιά φορά :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης
 

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Τρί Αύγ 03, 2010 8:56 pm

Μετά τον Γράμμο θα μου πεις που είναι να πάω να του ρίξω ένα πλυσιματάκι. :wink:
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚ. » Τετ Αύγ 04, 2010 12:40 am

Τάσο το θέμα που άνοιξες όντως απασχολεί και άλλους...
Πριν μια εβδομαδα που έκανα service στα 60.000κμ ρώτησα πως μπορώ ναπλύνω την μηχανή και η απάντηση του μηχανικού της αντιπροσωπείας ήταν ΄΄καλύτερα μην αγγίξεις εκει μέσα΄΄!
Διάβασα σε άλλη ενότητα ότι σε άλλες αντιπροσωπείες μαζί με το service των 60.000κμ κάνουν και πλύσιμο-γυάλισμα της μηχανής!
Τελικά μάλλον τα παιδιά για άλλη μια φορά έχουν δίκιο. Με κάλυψη των κατάληλων σημείων, θα μπορούσε να πλυθεί η μηχανή.
Το θέμα είναι ,ποιόν να εμπιστευτείς να κάνει αυτή την δουλειά. όταν ο μηχανικός σου λέει ''μην αγγίξεις΄΄; :think:
Φτάσε όπου δεν μπορείς!
ΝΙΚ.
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Λάστιχα: YOKOHAMA GO12
Suspension: ΜΑΜΑΣ
cb: Όχι
Name: ΝΙΚΟΣ

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Τετ Αύγ 04, 2010 12:56 am

ΝΙΚ. έγραψε:Το θέμα είναι ,ποιόν να εμπιστευτείς να κάνει αυτή την δουλειά. όταν ο μηχανικός σου λέει ''μην αγγίξεις΄΄; :think:



Αυτός ακριβώς και εμένα είναι ο προβληματισμός μου..... τώρα τι να πω :think:
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Αύγ 04, 2010 1:02 am

Εγώ πάντως ια φορά την έχω πλύνει την μηχανή και το μόνο που μου σκεπάσανε ήταν η σειρήνα του συναγερμού. Το πλυντήριο δηλώνει ως επίσημος "πλύστης" γνωστού μαγαζιού βελτιώσεων 4χ4. Σε ερώτησή μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα σκέπασμα, αρκεί να μην επιμείνεις στις φίσες με πίεση και στο τέλος πάρα πολύ καλό φύσημα στα σημεία αυτά. Μου είπε ότι πλένει μηχανές από 4χ4 τουλάχιστον 1 κάθε βδομάδα... τώρα, τι να πω :roll:

Πάντως το αμάξι δεν ρέταρε ούτε κατά διάνοια... Εννοείται έριξε φάρμακο και μετά πιεστικό (επιλεκτικά σε σημεία που δεν έχουν θέμα) με πίεση και χαλαρό σε άλλα σημεία
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚ. » Τετ Αύγ 04, 2010 1:11 am

Εγω πάντως θα το κάνω αυτές τις μέρες! θα μιλήσω με δύο πληντύρια που το πλύνω συνήθως,θα τους πω αυτά που γράψαν τα παιδιά παραπάνω και ή θα κάτσω να το πλύνουμε παρέα ή θα πάρω φάρμακο και θα το πλύνω μόνος μου με το λάστιχο :pray:
Με την ευκαιρία να πώ για άλλη μια φορά ένα τεράστιο ευχαριστώ σε 'ολους εδώ μέσα που με τίς πολύτιμες γνώσεις τους δίνουν λύσεις εκεί που άλλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά :D :D :) :D :D
Φτάσε όπου δεν μπορείς!
ΝΙΚ.
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Λάστιχα: YOKOHAMA GO12
Suspension: ΜΑΜΑΣ
cb: Όχι
Name: ΝΙΚΟΣ

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τετ Αύγ 04, 2010 1:30 am

ΝΙΚ. έγραψε:Εγω πάντως θα το κάνω αυτές τις μέρες! θα μιλήσω με δύο πληντύρια που το πλύνω συνήθως,θα τους πω αυτά που γράψαν τα παιδιά παραπάνω και ή θα κάτσω να το πλύνουμε παρέα ή θα πάρω φάρμακο και θα το πλύνω μόνος μου με το λάστιχο :pray:
Με την ευκαιρία να πώ για άλλη μια φορά ένα τεράστιο ευχαριστώ σε 'ολους εδώ μέσα που με τίς πολύτιμες γνώσεις τους δίνουν λύσεις εκεί που άλλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά :D :D :) :D :D


Μόνος σου σαφώς και θα το κάνεις καλύτερα και πιο σχολαστικά....
στα πλύντήρια γενικώς σηκώνουν τα χέρια αν γίνει καμιά στραβή και δηλώνουν πως δεν είναι δική τους ευθύνη...

Καλύτερα μόνος σου λοιπόν για να ξέρεις τι κάνεις.... :wink:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Τετ Αύγ 04, 2010 1:39 am

DDesigner έγραψε:Καλύτερα μόνος σου λοιπόν για να ξέρεις τι κάνεις.... :wink:



Σωστός ο Μάκης! Και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι καλύτερα μόνοι μας να το κάνουμε και πολύ προσεκτικά αφού έχουμε επισημάνει και προστατέψει πρώτα τα ευαίσθητα σημεία.
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τετ Αύγ 04, 2010 1:52 am

f_tasos έγραψε:
DDesigner έγραψε:Καλύτερα μόνος σου λοιπόν για να ξέρεις τι κάνεις.... :wink:



Σωστός ο Μάκης! Και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι καλύτερα μόνοι μας να το κάνουμε και πολύ προσεκτικά αφού έχουμε επισημάνει και προστατέψει πρώτα τα ευαίσθητα σημεία.



Και κάποια βλακειά να γίνει (που λέει ο λόγος) και να μην πάρει μπρός με την πρώτη....
τουλάχιστον θα έχεις το όχημα στον χώρο σου και δεν θα τραβιέσαι και με μεταφορικές μετά....
Μην νομίζεις ότι θα λάβει ευθύνη ο μαγαζάτορας.... :wink:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Πλύσιμο Μηχανής

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Τετ Αύγ 04, 2010 8:24 am

Τάσο μου, μέχρι την άνοιξη την είχα πλύνει αρκετές φορές στον φίλο μας το Τάκη που τώρα δυστυχώς έκλεισε το βενζινάδικο. Ο εγκέφαλος παρά το γεγονός οτι εμένα έχει καπάκι :mrgreen: :whistle: πάντα καλυμένος, οχι με το πιεστικό αλλα με λάστιχο και σαπουνάκι, και μετά στέγνωμα με αέρα και αν χρειαζόταν και λίγο σπρέι σιλικόνης. Ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Θα πρέπει συνεπώς να βρείς ένα πλυντήριο εμπιστοσύνης, και το κυριότερο να είσαι απο πάνω τους, απο δίπλα τους και απο κάτω τους :mrgreen: σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας :D :D :D
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες