ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό ivan » Κυρ Φεβ 07, 2016 2:28 pm

Θα ήθελα να φέρω στο προσκήνιο ένα ξεχασμένο θέμα το οποίο όμως ξέρω ότι γυροφέρνει χρόνια στα κεφάλια αρκετών εδώ μέσα.
ΕΚΔΡΟΜΗ ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ
Οι δύσκολες εποχές που περνάμε το κάνουν να απομακρύνεται όλο και πιο πολύ σαν ιδέα. Αλλά από την άλλη δεν γίνεται να πληρώνουμε μόνο φόρους και να παραιτηθούμε εντελώς των ονείρων μας. Έτσι λοιπόν, με αφορμή τη μείωση της τιμής των καυσίμων, θα ήθελα να κουβεντιάσουμε το ζήτημα ώστε να συντονιστούμε και τελικά -αν τα καταφέρουμε- να το υλοποιήσουμε. Θα παρουσιάσω το περίγραμμα από τα πλάνα που κατά καιρούς έχω συζητήσει και σκεφτεί για να αρχίσουμε να το σχηματοποιούμε.

ΑΠΟΣΤΑΣΗ: Η απόσταση (πάνε-έλα) μπορεί να είναι της τάξη των 1.500Km π.χ. Κροατία Ντουμπρόβνικ, 2.000 Km π.χ. Ρουμανία, Τρανσυλβανία, 3.000Km Αυστρία, Βιέννη, 4.000Km Τσεχία, Πράγα και πάει λέγοντας.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Η διάρκεια θα καθοριστεί κατά κύριο λόγο από την απόσταση του προορισμού. Για έναν κοντινό προορισμό, που βγαίνει με μιας μέρας οδήγηση, νομίζω ότι αρκεί η εβδομάδα. Για μεγαλύτερες αποστάσεις που θα απαιτήσουν διανυχτερεύσεις καθοδόν η διάρκεια θα πρέπει να αυξηθεί ανάλογα στις 10-15 μέρες.

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: Οπουδήποτε εκτός συνόρων. Ανάλογα με την απόσταση που θα αντέξουμε να καλύψουμε (οικονομικά και βιολογικά) πολλαπλασιάζονται και οι πιθανοί προορισμοί. Ας πούμε στα 3.000Km οι επιλογές αν κινηθούμε προς τα δυτικά είναι όλη η βόρεια Ιταλία, βόρεια η Βιέννη, ανατολικά ο Εύξεινος Πόντος και προς το νότο τα παράλια της Μ. Ασίας ή Καππαδοκία.
ΔΙΑΜΟΝΗ: Ανάλογα με τον προορισμό υπάρχουν διάφορες δυνατότητες. Από τη χύμα διανυκτέρευση σε σκηνή στη φύση, σε οργανωμένα κάμπινγκ, σε ξενώνες, σε ξενοδοχεία. Το πιο βολικό πιστεύω ότι είναι ο συνδυασμός των παραπάνω ώστε να επιτύχουμε τη μέγιστη οικονομία με την λιγότερη ταλαιπωρία. Π.χ. μετά από 2-3 μέρες στη χύμα σκηνή, θα ήταν καλό να κλείσουμε και ένα δωμάτιο για να απολαύσουμε τις παροχές του πολιτισμού.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ και ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: Φαντάζομαι ότι όλοι επιθυμούμε μια οικονομική το δυνατόν εκδρομή. Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό ζήτημα συντονισμού. Το βαθμό αυτονομίας της αποστολής. Υπάρχει η προφανής και εύκολη επιλογή του κλασσικού τουρίστα, δηλαδή ύπνος σε δωμάτιο και φαγητό σε εστιατόριο. Επειδή όμως θέλουμε και την οικονομία και είμαστε και μάχιμοι μπορούμε να έχουμε εξοπλισμό για την εξοχή (σκηνή/στρώμα/καρέκλες/τραπέζια/τέντες/τρόμπες/inverter/κλπ) και να εξοικονομήσουμε κάποιο από το κόστος της διαμονής. Ακόμη περισσότερο υπάρχει η δυνατότητα να εξοπλιστούμε ώστε να μπορούμε να μαγειρεύουμε (γκάζια/ψησταριές/ψυγεία/κατσαρόλες/τηγάνια/πιάτα/ποτήρια) και να προμηθευόμαστε μόνο την πρώτη ύλη του φαγητού κάνοντας ακόμη μεγαλύτερη οικονομία. Σε αυτήν την επιλογή, εκτός από τη δική μας ετοιμότητα, παίζει ρόλο φυσικά και ο προορισμός. Πιο εύκολα ψήνεις στα κάρβουνα στην Τρανσυλβανία παρά στη Βιέννη.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ: Κανονικά θα μπορούσε να γίνει οποτεδήποτε. Για να μπορούμε όμως να κάνουμε χρήση της σκηνής χωρίς πρόβλημα θα πρέπει να είναι καλοκαίρι. Επίσης μια τέτοια εκδρομή θα απαιτήσει πόρους, και οικονομικούς και σε ημέρες άδειας από την εργασία, που θα είναι μάλλον η κύρια εκδρομή του έτους. Προτείνω τον Ιούλιο ώστε να είναι καλοκαίρι, χωρίς να είναι ο ακριβός και θορυβώδης Αύγουστος.

Οι σκέψεις μου για τα παραπάνω είναι ότι προτιμώ μια εκδρομή σε απόσταση (πάνε-έλα) 2-3.000Km. Ως προς τον προορισμό θα ήθελα να έχει αρκετή φύση και για να χαρούμε τις εκτός δρόμου και εκτός πολιτισμού δυνατότητές μας και των οχημάτων μας. Βέβαια, πέρα από τα δάση θα ήθελα να δω και τουριστικά μέρη (κέντρα ιστορικών πόλεων, μουσεία κλπ) τα οποία θα μπορούσαν εύκολα να συνδυαστούν.
Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα ζητήματα και παράμετροι προς συζήτηση που θα προκύψουν έτσι κι αλλιώς κατά την κουβέντα και το σχεδιασμό στην πορεία. Αυτά όμως νομίζω ότι είναι τα κυριότερα για το αρχικό περίγραμμα του εγχειρήματος.
Όλο αυτό αποτελεί σχέδιο επί χάρτου μιας μεγάλης επιθυμίας, δικής μου και πολλών εδώ μέσα. Οι εποχές τείνουν να την μετατρέψουν σε άπιαστο όνειρο, το οποίο όσο πάει ξεμακραίνει. Ως αντίσταση σε αυτό, θα ήθελα να πείτε τη γνώμη σας ανεξάρτητα από τις πιθανότητες συμμετοχής σας σε αυτό, μήπως εγώ το έχω σίγουρο; Περισσότερο όμως θέλω να αποτελέσει προσχέδιο για μια τέτοια εκδρομή και μια πρώτη εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους πιθανούς συνταξιδιώτες.
Ακούω σκέψεις...
Άβαταρ μέλους
ivan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: MAD-Bilstein-ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Κυρ Φεβ 07, 2016 3:03 pm

Σιάλκουλαααααααααααααααααααααααααααααα :character-count: :character-count: :character-count: :character-count: :character-count: σε ψάχνουνε :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό Kmarkou » Κυρ Φεβ 07, 2016 3:09 pm

Εγώ σχεδιάζω κατά Μάιο για Βουκουρέστι και Ρούσε (Βουλγαρία), σε ποιο "πολιτισμένη" εκδρομή..
λέτε να κανονίσουμε κάτι άλλο ποιο γκρουπάδικο ;
Άβαταρ μέλους
Kmarkou
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2015 5:21 pm
Λάστιχα: michelin lcross
cb: Όχι
Aka: mark
Name: Κυριάκος

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ » Κυρ Φεβ 07, 2016 3:20 pm

Και εγώ το σκέφτομαι για ένα τέτοιο ταξίδι από πέρυσι το καλοκαίρι .
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2010 6:44 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Λάστιχα: 225-65-17
Suspension: ΜΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό SAVE ANIMAL » Κυρ Φεβ 07, 2016 4:30 pm

πολυ καλο φιλε μου!!Εμεις λεμε για Ρουμανια οδικος(προς καρπαθια)αλλα για μετα το καλοκαιρι(λογο οτι μεχρι το καλοκαιρι :twocents-mytwocents: δεν υπαρχει σαλιο)Θα ηταν φοβερα αν το κανουμε παρεα μεσα στις γιορτες πχ :mrgreen: βλεπουμε στην πορεια!!
SAVE ANIMAL
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3864
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 6:27 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη
Λάστιχα: Nureus m/t
Διάσταση ελαστικών: 235/85/16
Suspension: Άγνωστη
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Save animals
Name: Βασιλης

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό costas66 » Κυρ Φεβ 07, 2016 4:43 pm

Ωραία ιδέα Γιάννη και καλός ο χρόνος που το ανοίγεις, ώστε να υπάρχει καιρός να εκφραστούν γνώμες και απόψεις για μέρη, διαδρομές.
Δες και την εκδρομή του πρόπερσι. ;-)
Για Ιούλιο καλή η ιδέα σου, αλλά, εγώ προσωπικά και αρκετοί άλλοι νομίζω, δεν μπορώ πάνω από 9 ημέρες (2 ΣΚ και η ενδιάμεση εβδομάδα). :think:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7374
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό Σταύρος 4x4 » Κυρ Φεβ 07, 2016 5:59 pm

:character-cookiemonster: :handgestures-thumbupright:
GRAND VITARA 2.0 - (2005) (Power Winch PW 12000PS SR)
...Μακριά απο τον χρόνο, μέσα στην φύση...

''Ο κόσμος είναι ένα βιβλίο. Όσοι δεν ταξιδεύουν διαβάζουν μόνο μια σελίδα του''

ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Άβαταρ μέλους
Σταύρος 4x4
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:56 pm
Τοποθεσία: Χαϊδάρι - Ασπρονέρι Διδυμότειχου - Ζευγολατιό Μεσσηνίας
Λάστιχα: Malatesta Kobra - GRABBER
Διάσταση ελαστικών: 235/70/16
Suspension: Bilstein - DOBINSONS
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Μεσοέλατος και Μεσοπέλαγος
Name: Σταύρος

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό GEORGE PALTOGLOU » Κυρ Φεβ 07, 2016 7:52 pm

Ο Ιωάννης δεν μιλάει πολύ αλλά όταν μιλήσει βγάζει Θ Ε Μ Α !!! :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
Για να το σκεφτούμε λοιπόν :think: :think: :think:
The Best Way To Predict The Future Is To Create It !!!
Άβαταρ μέλους
GEORGE PALTOGLOU
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4364
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 28, 2013 11:24 am
Τοποθεσία: ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΣΕΡΡΩΝ
Λάστιχα: MAXXIS A/T 980
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Μαμά +3,5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό kostasgal » Κυρ Φεβ 07, 2016 10:40 pm

Εγώ σας προτείνω μια εκδρομή που έκανα το 2009 απο Βόλο Βουδαπέστη (3 Διανυκτερεύσεις) Κάστρο του Μποϊνίτσε "Bojnice" και διαμονή στη Zilina, Κάστρο Οραβα (Orava Castle) και διαμονή στην Κρακοβία (3 διανυκτερυσεις), Wawel Castle, Ορυχείο αλατιού Wieliczka.
Μετά μία διανυκτέρευση στο Zakopane, διέλευση της Ουγγαρίας ανατολικά από Kosice με 1 διανυκτέρευση και είσοδο στη Ρουμανία από Oradea για διαμονή στην Sighisoara. 1 διανυκτέρευση Brasov (Το αγαπημένο κάστρο του SIAL) Κάστρο Μπραν, Transfagarasan, Sibiu 1 διανυκτέρευση και επιστροφή Ελλάδα από Craiova, Sofia, Προμαχώνα.
Είναι ακόμη σε (ανατολικές) τιμές έχει δύο πόλεις την Βουδαπέστη και την άγνωστη σε αρκετούς Κρακοβία, τρία Κάστρα, τα καταπληκτικά βουνά Τάτρα και Καρπάθια, τον Transfagarasan, το Paltinis δυτικά από το Sibiu.
Ότι πληροφορίες χρειάζεστε για Καρπάθια και Τάτρα πάντα στη διάθεσή σας.
Προσωπικά σκέπτομαι για Σαρδηνία και Κορσική αρχές Ιουνίου αλλά πάντα ακούω προτάσεις.
kostasgal
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 28, 2011 8:47 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι - Βόλος
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Κώστας Γαλανός

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό costas66 » Κυρ Φεβ 07, 2016 11:04 pm

Κώστα, όσο αφορά ταξίδια και όχι μόνο, είσαι δύναμη. :clap: :clap:
Δε σε μνημόνευσα άδικα. ;-)
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7374
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Κυρ Φεβ 07, 2016 11:09 pm

Ωραία ιδέα έβαλες Γιάννη....
Αν μου περίσσευαν θα είχα ήδη γραφτεί :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό Kmarkou » Κυρ Φεβ 07, 2016 11:26 pm

Για πολύ xtreme καταστάσεις είστε σεις.
εγώ σε οτιδήποτε πάνω από 3-4 μέρες δεν μπορώ να ακολουθήσω λόγω παιδιών
Άβαταρ μέλους
Kmarkou
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2015 5:21 pm
Λάστιχα: michelin lcross
cb: Όχι
Aka: mark
Name: Κυριάκος

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό kexagias_p » Δευτ Φεβ 08, 2016 1:13 am

πάντως ενημερωτικά το λίτρο η βενζίνη στη βουλγαρια έχει τώρα 1.05 ευρώ .. ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
"Η ΜΕΝ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΙΣΧΥΣ ΓΗΡΑΣΚΕΙ,
Η ΔΕ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΡΟΜΗ ΑΓΗΡΑΣΤΟΣ ΕΣΤΙΝ''
Άβαταρ μέλους
kexagias_p
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 1:16 am
Τοποθεσία: Ορεστιάδα
Λάστιχα: 225/65/17
Suspension: oxi
cb: Ναι
Aka: kex259
Name: Παναγιώτης

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό GEORGE PALTOGLOU » Δευτ Φεβ 08, 2016 10:18 am

kexagias_p έγραψε:πάντως ενημερωτικά το λίτρο η βενζίνη στη βουλγαρια έχει τώρα 1.05 ευρώ .. ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)


Και το αέριο 0,43 € :mrgreen: :mrgreen: :whistle:
The Best Way To Predict The Future Is To Create It !!!
Άβαταρ μέλους
GEORGE PALTOGLOU
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4364
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 28, 2013 11:24 am
Τοποθεσία: ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΣΕΡΡΩΝ
Λάστιχα: MAXXIS A/T 980
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Μαμά +3,5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΥΛΒΑΝΙΑ?

Δημοσίευσηαπό ivan » Δευτ Φεβ 08, 2016 11:37 am

kostasgal έγραψε:Εγώ σας προτείνω μια εκδρομή που έκανα το 2009 απο Βόλο Βουδαπέστη (3 Διανυκτερεύσεις) Κάστρο του Μποϊνίτσε "Bojnice" και διαμονή στη Zilina, Κάστρο Οραβα (Orava Castle) και διαμονή στην Κρακοβία (3 διανυκτερυσεις), Wawel Castle, Ορυχείο αλατιού Wieliczka.
Μετά μία διανυκτέρευση στο Zakopane, διέλευση της Ουγγαρίας ανατολικά από Kosice με 1 διανυκτέρευση και είσοδο στη Ρουμανία από Oradea για διαμονή στην Sighisoara. 1 διανυκτέρευση Brasov (Το αγαπημένο κάστρο του SIAL) Κάστρο Μπραν, Transfagarasan, Sibiu 1 διανυκτέρευση και επιστροφή Ελλάδα από Craiova, Sofia, Προμαχώνα.
Είναι ακόμη σε (ανατολικές) τιμές έχει δύο πόλεις την Βουδαπέστη και την άγνωστη σε αρκετούς Κρακοβία, τρία Κάστρα, τα καταπληκτικά βουνά Τάτρα και Καρπάθια, τον Transfagarasan, το Paltinis δυτικά από το Sibiu.
Ότι πληροφορίες χρειάζεστε για Καρπάθια και Τάτρα πάντα στη διάθεσή σας.
Προσωπικά σκέπτομαι για Σαρδηνία και Κορσική αρχές Ιουνίου αλλά πάντα ακούω προτάσεις.

Είδα το πολύ όμορφο post σου (από το link που έβαλε ο costas66). Πολύ κατατοπιστικό και αναλυτικό. Είναι βέβαιο ότι αν αποφασίσουμε να κινηθούμε σε εκείνα τα μονοπάτια θα σε ζαλίσουμε στις ερωτήσεις για πληροφορίες.
Για τον νέο προορισμό σου στη Σαρδηνία και Κορσική ωραίος ακούγεται. Φαντάζομαι έχεις καταλήξει εκεί μετά από ψάξιμο. Προσωπικά θα σου πρότεινα να δεις και την επιλογή της Σικελίας, που λόγω της ιστορίας της είναι περισσότερο Ελλάδα και από την ηπειρωτική (σημερινή). Για Σικελία πάντως, αν ψηθείς και χρειαστείς, έχω πληροφορίες, ταξιδιωτικούς οδηγούς, χάρτες και ότι πληροφορία χρειαστεί.
costas66 έγραψε:Ωραία ιδέα Γιάννη και καλός ο χρόνος που το ανοίγεις, ώστε να υπάρχει καιρός να εκφραστούν γνώμες και απόψεις για μέρη, διαδρομές.
Δες και την εκδρομή του πρόπερσι. ;-)
Για Ιούλιο καλή η ιδέα σου, αλλά, εγώ προσωπικά και αρκετοί άλλοι νομίζω, δεν μπορώ πάνω από 9 ημέρες (2 ΣΚ και η ενδιάμεση εβδομάδα). :think:

Και με τις 9 μέρες αν δεν απομακρυνθούμε πολύ (1.000+1.000Km) γίνεται...
Kmarkou έγραψε:Για πολύ xtreme καταστάσεις είστε σεις.
εγώ σε οτιδήποτε πάνω από 3-4 μέρες δεν μπορώ να ακολουθήσω λόγω παιδιών

Εννοείς για 3-4 διανυκτερεύσεις σε σκηνές φαντάζομαι. Αν μιλάμε για δωμάτια ισχύει το ίδιο ή μπορεί να αυξηθεί η διάρκεια της εκδρομής στις π.χ. 9 μέρες (μια εργάσιμη εβδομάδα και τα πριν-μετά Σ/Κύριακα)?
Πάντως η εκδρομή σε Βουκουρέστι και Ρούσε (Βουλγαρία) δεν απέχει πολύ από αυτό που συζητάμε, εκτός από το χρόνο που το προγραμματίζεις για τον Μάιο. Υπάρχει περίπτωση να πάει χρονικά παραπέρα?
SAVE ANIMAL έγραψε:πολυ καλο φιλε μου!!Εμεις λεμε για Ρουμανια οδικος(προς καρπαθια)αλλα για μετα το καλοκαιρι(λογο οτι μεχρι το καλοκαιρι :twocents-mytwocents: δεν υπαρχει σαλιο)Θα ηταν φοβερα αν το κανουμε παρεα μεσα στις γιορτες πχ :mrgreen: βλεπουμε στην πορεια!!

Αυτό διορθώνεται, όρεξη να υπάρχει.
ximikos00 έγραψε:Ωραία ιδέα έβαλες Γιάννη....
Αν μου περίσσευαν θα είχα ήδη γραφτεί :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σε κανέναν δεν περισσεύουν. Απλά αλλάζεις λίγο τις προτεραιότητες.
GEORGE PALTOGLOU έγραψε:
kexagias_p έγραψε:πάντως ενημερωτικά το λίτρο η βενζίνη στη βουλγαρια έχει τώρα 1.05 ευρώ .. ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

Και το αέριο 0,43 € :mrgreen: :mrgreen: :whistle:

Αυτό λέμε!
Τα 2.500Km για αέριο με τιμή 0,60€/λίτρο και με κατανάλωση 12λίτρα/100Km (με διόδια γεφυρών κλπ) βγάζει κόστος λιγότερο από 200€.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠ έγραψε:Και εγώ το σκέφτομαι για ένα τέτοιο ταξίδι από πέρυσι το καλοκαίρι .

Ήρθε η ώρα να το κάνεις!
Άβαταρ μέλους
ivan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: MAD-Bilstein-ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξωτερικό

arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες