Κρητη help!!!

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Κρητη help!!!

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τρί Ιουν 02, 2009 9:27 pm

Παιδες και κυριως κοπέλια του φορουμ θελω την βοηθεια σας!!!
2 βδομαδες μεσα στον Ιουλιο σκοποευω να επισκευθω το νησι σας με το γαιδουρακι μου.. η εκδρομη θα αποτελειτε απο διαμονη(camping) σε τρια διαφορετικα μερη της Κρητης αρχιζοντας απο ανατολικα (μαλλον Αγ.Νικολα) και τερματιζοντας στα Χανια. Υπολογιζω 3 ή 4 μερες σε καθε μερος αναλογα το προγραμμα.
Τι θελω απο σας? να μου προτεινετε τι να δω και που να παω για να ειναι πιο περιεκτικο το ταξιδι-περιηγηση, π.χ. σιγουρα στα Χανια μια μερα θα την φαω στη Σαμαρια κ τα περιχωρα.

Υ.Γ. το off-road φυσικα ειναι κατι το οποιο δεν θα αρνηθω, ισα ισα.. αρκει ομως να εχει καποιο προορισμο και οχι για να "παιξω" με το γαιδουρακι μου (θα ειμαστε κ εκτος εδρας βλεπεις!!)

Αυτα! περιμενω και σας ευχαριστω προκαταβολικα
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τρί Ιουν 02, 2009 10:42 pm

kfanis έγραψε:Νά κάνεις πάντως οπωσδήποτε μια στάση στο camping στο Κουτσουνάρι!!
(Έξω απο την Ιεράπετρα!!) :!:


Κουτσουναρι? οκ.. εσημειωθει!! να μπαινουμε στο πνευμα σιγα σιγα!! :D :D
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Δημοσίευσηαπό Χαρης. » Τετ Ιουν 03, 2009 12:34 am

Ενα ειναι το μερος στην κρητη για καμπινκ κεδροδασος
V1.6 JLX 5D,ome, Maxis Trepador 70/30
Άβαταρ μέλους
Χαρης.
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: Βυρωνας
Λάστιχα: Maxis trepador
Suspension: ome
cb: Όχι
Name: Χαρης

Δημοσίευσηαπό victz » Τετ Ιουν 03, 2009 3:06 pm

Χαρης. έγραψε:Ενα ειναι το μερος στην κρητη για καμπινκ κεδροδασος


Συμφωνω και γω.

Επισης εκτος απο Σαμαρια, μπορεις να επισκεφτεις το φαραγγι του Θερισσου, μια σταση στις αρκετες ταβερνες, και μετα συνεχιζεις το δρομο για να πας Ζουρβα, Μεσκλα. Η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου, δεν ειναι offroad αλλα η θεα ειναι απιστευτη. Μπορεις επισης να πας προς Φαλασαρνα για μια τεραστια παραλια, Μπαλο για να νομισεις μια στιγμη οτι εφτασες Καραιβικη. Και φυσικα Νοτια, προς Χωρα Σφακιων, Αγ Ρουμελη και Σουγια. Αν σου μεινει χρονος επισης μια βολτιτσα προς Αποκορωνα θα σου φανει αρκετα ενδιαφερουσα.
ÂÉÊÔÙÑÁÓ - Suzuki Vitara V6.

Åéóôå óéãïõñïé ïôé ç ôñåëëá äå ðáåé óôá âïõíá;
Άβαταρ μέλους
victz
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 10:01 pm
Τοποθεσία: ×áíéÜ

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τετ Ιουν 03, 2009 8:23 pm

victz έγραψε:Συμφωνω και γω.

Επισης εκτος απο Σαμαρια, μπορεις να επισκεφτεις το φαραγγι του Θερισσου, μια σταση στις αρκετες ταβερνες, και μετα συνεχιζεις το δρομο για να πας Ζουρβα, Μεσκλα. Η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου, δεν ειναι offroad αλλα η θεα ειναι απιστευτη. Μπορεις επισης να πας προς Φαλασαρνα για μια τεραστια παραλια, Μπαλο για να νομισεις μια στιγμη οτι εφτασες Καραιβικη. Και φυσικα Νοτια, προς Χωρα Σφακιων, Αγ Ρουμελη και Σουγια. Αν σου μεινει χρονος επισης μια βολτιτσα προς Αποκορωνα θα σου φανει αρκετα ενδιαφερουσα.


Να υποθεσω οτι ολα οσα αναφερεις αφορουν στην περιοχη των Χανιων, σωστα? Θα τα ψαξω λιγο και αν δεν βρισκω κατι ή θελησω περισσοτερες λεπτομεριες θα σε ξαναενοχλησω φιλε μου..
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Δημοσίευσηαπό Ex-member » Τετ Ιουν 03, 2009 8:27 pm

Antonioz έγραψε:
victz έγραψε:Συμφωνω και γω.

Επισης εκτος απο Σαμαρια, μπορεις να επισκεφτεις το φαραγγι του Θερισσου, μια σταση στις αρκετες ταβερνες, και μετα συνεχιζεις το δρομο για να πας Ζουρβα, Μεσκλα. Η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου, δεν ειναι offroad αλλα η θεα ειναι απιστευτη. Μπορεις επισης να πας προς Φαλασαρνα για μια τεραστια παραλια, Μπαλο για να νομισεις μια στιγμη οτι εφτασες Καραιβικη. Και φυσικα Νοτια, προς Χωρα Σφακιων, Αγ Ρουμελη και Σουγια. Αν σου μεινει χρονος επισης μια βολτιτσα προς Αποκορωνα θα σου φανει αρκετα ενδιαφερουσα.


Να υποθεσω οτι ολα οσα αναφερεις αφορουν στην περιοχη των Χανιων, σωστα? Θα τα ψαξω λιγο και αν δεν βρισκω κατι ή θελησω περισσοτερες λεπτομεριες θα σε ξαναενοχλησω φιλε μου..


Επειδη ειχαμε παει πριν δυο καλοκαιρια στα Χανια, δεν πρεπει να χασεις τα Φαλασαρνα και τον Μπαλο. Απιστευτες παραλιες!!! :wink:
Ex-member
 

Δημοσίευσηαπό TAXMAN » Τετ Ιουν 03, 2009 9:14 pm

στου Λεντα = γραφικότητα
στον ομαλό = off road

Κακό οδικό δυκτιο στο συνολο της διαδρομης σου. Μόνο γαιδουρακια στη Κρήτη.-


και GPS :!:
TAXMAN
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2009 9:21 pm
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Λάστιχα: ΜΑΜΑ
Suspension: ΜΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΝΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό victz » Τετ Ιουν 03, 2009 9:32 pm

Antonioz έγραψε:
victz έγραψε:Συμφωνω και γω.

Επισης εκτος απο Σαμαρια, μπορεις να επισκεφτεις το φαραγγι του Θερισσου, μια σταση στις αρκετες ταβερνες, και μετα συνεχιζεις το δρομο για να πας Ζουρβα, Μεσκλα. Η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου, δεν ειναι offroad αλλα η θεα ειναι απιστευτη. Μπορεις επισης να πας προς Φαλασαρνα για μια τεραστια παραλια, Μπαλο για να νομισεις μια στιγμη οτι εφτασες Καραιβικη. Και φυσικα Νοτια, προς Χωρα Σφακιων, Αγ Ρουμελη και Σουγια. Αν σου μεινει χρονος επισης μια βολτιτσα προς Αποκορωνα θα σου φανει αρκετα ενδιαφερουσα.


Να υποθεσω οτι ολα οσα αναφερεις αφορουν στην περιοχη των Χανιων, σωστα? Θα τα ψαξω λιγο και αν δεν βρισκω κατι ή θελησω περισσοτερες λεπτομεριες θα σε ξαναενοχλησω φιλε μου..


Kαμμια ενοχληση

Το οδικο δικτυο ειναι οντως κακο. Αλλα δες το απο την ευθυμη πλευρα του, δε θα ψαχνεσαι που θα κανεις offroad, θα κανεις παντου :D
ÂÉÊÔÙÑÁÓ - Suzuki Vitara V6.

Åéóôå óéãïõñïé ïôé ç ôñåëëá äå ðáåé óôá âïõíá;
Άβαταρ μέλους
victz
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 10:01 pm
Τοποθεσία: ×áíéÜ

Δημοσίευσηαπό haritak » Παρ Ιουν 05, 2009 12:25 am

victz έγραψε:
Χαρης. έγραψε:Ενα ειναι το μερος στην κρητη για καμπινκ κεδροδασος


Συμφωνω και γω.

Επισης εκτος απο Σαμαρια, μπορεις να επισκεφτεις το φαραγγι του Θερισσου, μια σταση στις αρκετες ταβερνες, και μετα συνεχιζεις το δρομο για να πας Ζουρβα, Μεσκλα. Η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου, δεν ειναι offroad αλλα η θεα ειναι απιστευτη. Μπορεις επισης να πας προς Φαλασαρνα για μια τεραστια παραλια, Μπαλο για να νομισεις μια στιγμη οτι εφτασες Καραιβικη. Και φυσικα Νοτια, προς Χωρα Σφακιων, Αγ Ρουμελη και Σουγια. Αν σου μεινει χρονος επισης μια βολτιτσα προς Αποκορωνα θα σου φανει αρκετα ενδιαφερουσα.


Συμφωνώ απολυτα!
Θα χρειαστείς όμως αρκετές μέρες!
Σαμαριά να υπολογίζεις δύο μέρες: Μία μέρα να περάσεις και μία ανάρρωση απο την κούραση!
Για Θέρισσο είναι πολύ πιο εύκολη διαδρομή (με κέντρο τα Χανιά) και
πολύ όμορφη ΚΑΙ συνδιάζεται εύκολα με πολύ καλό φαγητό.
Μπάλος και φαλάσερνα είναι MUST αλλά υπολόγιζε μία μέρα στο κάθενα.

Νότια θα βρείς πολλές πανέμορφες παραλλίες αλλά θες κιάλλο χρόνο.


Δεν ξέρω αν το λέει κανείς παρακάτω (τώρα διαβάζω το thread) μια ακόμα φανταστική παραλία είναι του Αγίου Παύλου. Νότια στο νομο Ρεθύμνου κοντά στους Καλούς Λιμένες. Εκεί, αν καταφέρεις να πας έχε το νου σου γιατί ο δρόμος σε βγάζει στην μικρή παραλία που έχει μια ταβέρνα και κάτι δωμάτιο. Η ωραίες παραλίες είναι ένας κόλπος προς τα δυτικά και πας με τα πόδια.

Αυτά προς το παρόν!
[edit - διάβασα το thread] Οκ, δυστυχώς για Αγιο Νικόλαο δεν ξέρω πολλά εκτός του ότι έχει πολλές καλές παραλίες νότια κοντά στην Ιεράπετρα. Επίσης, απο Ιεράπετρα μπορείς να ανέβεις Βιάννο και απο εκεί θα βρεις επίσης καλές παραλλίες οχι και τόσο τουριστικές (βλπ Τέρτσα). Είναι όμως κουραστική η διαδρομή. Απο νομό Ηρακλείου, θα έμενα Νότια. Βόρεια είναι πάρα πολύ τουριστικες. Δεν ξέρω βέβαια και σε τί φάση είσαι (πχ αν θες κόσμο). Νότια θα πήγαινα στην παραλία της Τρυπιτής, Στις τρεις Εκκλησιές (εδώ μην μείνεις στην παραλία του οικισμού προχώρησε με το αμάξι στην πιο δυτική παραλία-πανέμορφη και ΤΕΛΕΙΩΣ ανεκμετάλευτη)

Αυτά προς το παρόν! Βγάλε πρόγραμμα γιατί δύο εβδομάδες φτάνουν μόνο για ένα νομό![/edit]
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό victz » Παρ Ιουν 05, 2009 11:57 am

Χαχα, ετσι οπως το παμε, το βλεπω να μετακομιζει μονιμα :D

Καλημερα
ÂÉÊÔÙÑÁÓ - Suzuki Vitara V6.

Åéóôå óéãïõñïé ïôé ç ôñåëëá äå ðáåé óôá âïõíá;
Άβαταρ μέλους
victz
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 10:01 pm
Τοποθεσία: ×áíéÜ

Δημοσίευσηαπό maiktr » Κυρ Ιουν 07, 2009 1:50 pm

καλα ρε παιδια... 10 ατομα δωσατε οδηγιες (και σωστες) που θα παει ο ανθρωπος....ΕΝΑΣ δεν βρεθηκε να του μιλησει για το ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ??????? ολα εγω πρεπει να τα λεω :?: :?: :?: :?:
-NGV 6/08, 2.0 5D, Full extra
-Esp/Tcs,Xenon
-Yokohama GO-012 A/T-S (225/65/17)
Black Metallic [L.P.G.]
maiktr
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 07, 2008 12:57 am
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Ex-member » Κυρ Ιουν 07, 2009 1:54 pm

maiktr έγραψε:καλα ρε παιδια... 10 ατομα δωσατε οδηγιες (και σωστες) που θα παει ο ανθρωπος....ΕΝΑΣ δεν βρεθηκε να του μιλησει για το ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ??????? ολα εγω πρεπει να τα λεω :?: :?: :?: :?:


Ελα ντε, πως μας ξεφυγε αυτη η απιστευτη παραλια!!! :wink:
Ex-member
 

Δημοσίευσηαπό victz » Κυρ Ιουν 07, 2009 4:05 pm

Eιπαμε τα SOS :D
Eχεις δικιο παντως. Αφου προσθετουμε, ας βαλουμε και τη Γραμπουσα και τη Χρυσοσκαλιτισα
ÂÉÊÔÙÑÁÓ - Suzuki Vitara V6.

Åéóôå óéãïõñïé ïôé ç ôñåëëá äå ðáåé óôá âïõíá;
Άβαταρ μέλους
victz
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 10:01 pm
Τοποθεσία: ×áíéÜ

Δημοσίευσηαπό Dimis » Κυρ Ιουν 07, 2009 5:54 pm

Νομίζω πως με όλα αυτά που του γράψατε....

Χρειάζεται κανα μήνα για να τα δει ολα... :lol: :lol:
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό haritak » Κυρ Ιουν 07, 2009 10:34 pm

maiktr έγραψε:καλα ρε παιδια... 10 ατομα δωσατε οδηγιες (και σωστες) που θα παει ο ανθρωπος....ΕΝΑΣ δεν βρεθηκε να του μιλησει για το ΕΛΑΦΟΝΗΣΙ??????? ολα εγω πρεπει να τα λεω :?: :?: :?: :?:



Ελαφονήσι πήγα πριν πολλά πολλά χρόνια. Απο φίλους που πήγαν πρόσφατα είπαν ότι έχει παραγίνει τουριστικό μέρος. Λίγο πολύ γίνεται χαμός δηλαδή...
Το μέρος παραμένει όμορφο, αλλά (παρα) έχει πολύ κόσμο.
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες