ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό TRIANTOS » Παρ Απρ 24, 2020 2:00 pm

Από επαγγελματική εμπειρία επισημαίνω ότι αρχικά πρέπει να προσέχουμε πόσο αξιόπιστη είναι η ασφαλιστική εταιρεία που ασφαλίζουμε το όχημα μας και μετά το κόστος των ασφαλίστρων (οι διαφορές άλλωστε δεν είναι μεγάλες). Η επίτευξη μικρότερου ασφαλίστρου δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή. Αν η ασφαλιστική εταιρεία πτωχεύσει ή της ανακληθεί η άδεια τότε θα βρεθούμε σχεδόν ακάλυπτοι, καθόσον το επικουρικό κεφάλαιο των ασφαλιστικών εταιριών δεν καλύπτει πολλές περιπτώσεις υλικών ζημιών και επίσης πολλές φορές καταβάλει αποζημιώσεις μετά 3-4 χρόνια , οπότε ο ζημιωθείς μπορεί να επιλέξει την ικανοποίηση της αποζημίωσης του ατομικά από τον κύριο ή κάτοχο ή οδηγό του υπαίτιου της ζημιάς.
TRIANTOS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 11:49 am
Τοποθεσία: 10434 ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: CONTINETAL/ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: ΕΜΠΡΟΣ/ΑΝΕΞ.ΠΙΣΩ/ΗΜΙ
cb: Όχι
Aka: PANOS11
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό PGP » Παρ Απρ 24, 2020 10:09 pm

Μπορείς να γίνεις πιο σαφείς σχετικά με ποιες ζημιές δεν καλύπτει το Επικουρικό?
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό TRIANTOS » Σάβ Απρ 25, 2020 12:16 pm

PGP έγραψε:Μπορείς να γίνεις πιο σαφείς σχετικά με ποιες ζημιές δεν καλύπτει το Επικουρικό?


Για να γίνω απόλυτα σαφής θα πρέπει να ανεβάσω σελίδες ολόκληρες που πιθανόν να μην είναι δυνατόν να ανέβουν στο site.
Απλά και κατανοητά θα προσπαθήσω να επισημάνω τα βασικότερα.
1. το κύριο πρόβλημα είναι ότι δεν καλύπτονται υλικές ζημίες από άγνωστο όχημα, χωρίς ταυτόχρονα να έχουν επέλθει σωματικές βλάβες και απαιτήθηκε πενθήμερη νοσηλεία σε ιδιωτικό ή δημόσιο νοσοκομείο και εφόσον για το ατύχημα έχει επιληφθεί αστυνομία.
2. αν ζημιά προήλθε από ανασφάλιστο όχημα δεν καλύπτονται οι επιβαίνοντες εφόσον γνώριζαν ότι είναι ανασφάλιστο και παρά ταύτα επιβιβάσθηκαν
3.η αποζημίωση των συγγενών για ψυχική οδύνη περιορίζεται στο ποσό των 6.000 ευρώ
4. για αποζημίωση συμπεριλαμβανομένων υλικών ζημιών και αποζημιώσεων για ηθική βλάβη ή ψυχική οδύνη υπάρχει περιορισμός ως κατωτέρω :
α) μέχρι 4.000 ευρώ το 90%
β) από 4.000 έως 10.000 το 87,5%
γ) από 10.000 έως 30.000 το 85% με ελάχιστο όριο τις 8.750
δ) από 30.000 έως 60.000 το 80% με ελάχιστο όριο τις 25.000
ε) από 60.000 έως 100.00 το 70% με ελάχιστο όριο τις 48.000
στ) από 100.000 και πάνω το 70% με ελάχιστο όριο τις 100.000
Ο περιορισμός της ευθύνης για ψυχική οδύνη στις 6.000 ευρώ και το ανώτατο όριο αποζημίωσης για 100.000 ευρώ έχουν κριθεί ήδη αντισυνταγματικά και επομένως ο ζημιωθείς μπορεί να ζητήσει πάνω από τις 6.000 ή τις 100.000 αν αποδείξει μεγαλύτερη ζημία
Τέλος για να στραφεί ο ζημιωθείς δικαστικά κατά του επικουρικού χρειάζεται έγγραφη προδικασία και τρίμηνη αναμονή απάντησης του επικουρικού ή μη.
TRIANTOS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 11:49 am
Τοποθεσία: 10434 ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: CONTINETAL/ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: ΕΜΠΡΟΣ/ΑΝΕΞ.ΠΙΣΩ/ΗΜΙ
cb: Όχι
Aka: PANOS11
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό PGP » Σάβ Απρ 25, 2020 2:47 pm

Αρα για να είμαστε σαφείς αν σε χτυπήσει άγνωστο αυτοκίνητο δεν αποζημιώνεσαι... ούτως ή άλλως έτσι όμως γίνεται σε όλες τις ασφάλειες.... δεν μπορείς να πας να πεις με χτύπησε άγνωστος την ώρα που είχα παρκάρει και έφυγε... φέρτε τα λεφτά!!! Αν σε χτυπήσει ενώ οδηγείς τις περισσότερες φορές έως σχεδόν όλες υπάρχουν κάμερες, αυτόπτες και η ζημιά είναι αρκετά μεγάλη ώστε το αυτοκίνητο να ακινητοποιηθεί... εκεί πας δικαστικά και την ασφάλεια, ή αν δεν έχει τον ιδιοκτήτη του. Αν η ασφάλεια έχει πτωχεύσει πας εναντίον του ταμείου. Τυπικά πας εναντίων και του ιδιοκτήτη αλλά από την στιγμή που υπάρχει το ταμείο αυτό είναι και το υπόλογο.
Για το 2 οι επιβαίνοντες μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν το γνώριζαν όποτε όταν με το καλό πας στο δικαστήριο το επικουρικό πρέπει να αποδείξει ότι οι επιβαίνοντες το γνώριζαν και όχι το αντίθετο. Στάνταρακι για τους επιβάτες.
Για τα υπόλοιπα είπες και εσυ ότι έχουν ήδη βγει δικαστικές αποφάσεις που τα απορρίπτουν.
———————-
Κοινώς αν για κάποιο λόγο η ασφαλιστική μου που μπορεί να είναι και η χειρότερη της Ελλάδος πτωχεύσει έχω προστασία (εκτός της μικτής) για έναν ολόκληρο μήνα μέχρι να το ασφαλίσω σε κάποια άλλη.
Αρα δεν έχει και τόσο πολύ σημασία η επιλογή της ασφαλιστικής σε απλές ασφάλειες στις φτηνές δηλαδή.
Έχει σημασία σε καλες και ακριβές που εκεί θα ζητήσεις εσυ τα χρήματα για την αποκατάσταση της δικιάς σου ζημιάς.
Και η επιλογή του ασφαλιστή σε αυτές τις περιπτώσεις όπως λογικά έχουμε πει ήδη!

Ένας πολύ καλός φίλος κάποτε είχε πει ότι τα δικαστήρια είναι η καλύτερη επένδυση που θα μπορούσε να κάνει...
Έντοκα και με τον μεγαλύτερο τόκο που υπάρχει στην αγορά!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό TRIANTOS » Σάβ Απρ 25, 2020 8:15 pm

Η ανάρτησή μου αφορούσε την ασφάλιση σε αξιόπιστη ασφαλιστική εταιρεία προς αποφυγή τυχόν προβλημάτων που θα παρουσιαστούν αν εμπλακεί κάποιος με το επικουρικό κεφάλαιο.
Στις παρατηρήσεις σου σου έχουν διαφύγει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες και περιπτώσεις.
1. για να αποζημιωθείς από το επικουρικό για ζημιές από άγνωστο αυτοκίνητο πρέπει να υπάρχει ταυτόχρονα και τραυματισμός και νοσηλεία. Στην αξιόπιστη ασφαλιστική εταιρεία με ελάχιστο κόστος μπορείς να έχεις και ασφάλιση για ζημιές από ανασφάλιστο και άγνωστο αυτοκίνητο. Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι θα υπάρχουν κάμερες ή μάρτυρες στο σημείο του ατυχήματος ; Αν σε κτυπήσει κάποιος βράδυ και σταθμευμένο ποιος θα τον δει ή τη μέρα γιατί πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι οι περαστικοί θα κρατήσουν τον αριθμό του άλλου αυτοκινήτου,καθόσον με τις σημερινές τιμές ανταλλακτικών και εργασιών σε ζημιά που θα προκληθεί έως 4.000-5.000 ευρώ κανένα αυτοκίνητο σχεδόν δεν ακινητοποιείται και να κυρίως σου έχει ΄΄φάει΄΄ τα φανάρια και την πλευρά ολόκληρη από πίσω έως μπροστά.
2. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπεις στη διαδικασία της δικαστικής κρίσης αν γνώριζες, όταν επιβιβαζόσουν, αν το όχημα είναι ασφαλισμένο ή όχι
3. έχουν κριθεί αντισυνταγματικά το ανώτατο όριο κάλυψης ζημιών έως 100.000 και της ψυχικής οδύνης 6.000 όχι όμως και οι ποσοστώσεις της ζημιάς που θα καλύψει το επικουρικό.
Ελπίζω να βοήθησα
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Απρ 25, 2020 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Κάνουμε παράθεση μόνο όταν σκοπεύουμε να απαντήσουμε σε ένα τμήμα του ανωτέρω κειμένου, οπότε και παραθέτουμε ΜΟΝΟ το τμήμα αυτό. Αλλιώς όταν αναφερόμαστε σε ολόκληρο κείμενο ΚΑΙ απαντάμε ακριβώς από κάτω, ΔΕΝ παραθέτουμε αυτό το ολόκλ
TRIANTOS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 11:49 am
Τοποθεσία: 10434 ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: CONTINETAL/ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: ΕΜΠΡΟΣ/ΑΝΕΞ.ΠΙΣΩ/ΗΜΙ
cb: Όχι
Aka: PANOS11
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό PGP » Σάβ Απρ 25, 2020 9:26 pm

Για το 1.
Πες μας ποια είναι η αξιόπιστη εταιρία που θα σε καλύψει, (εύκολο) !!! αλλά και ποια θεωρείς ΜΗ αξιόπιστη που δεν θα σε αποζημιώσει? Αν το δικαιούσαι θα το πληρωθείς αλλιώς δεν... δηλαδή πιστεύεις ότι κάποια μη αξιόπιστη αν το έχεις πληρώσει δεν θα πάρεις χρήματα? Και αν ναι ποια είναι αυτή η εταιρία?
Κάμερες υπάρχουν δεκάδες εκατομμύρια τριγύρω μας, δες τα ατυχήματα από την πορσε ή την κορβετ στο διαδίκτυο και θα καταλάβεις.
Όλα τα γραφεία, τράπεζες, τα σπίτια, οι αποθήκες και στα παργκιγκ, στα δημόσια μέσα μεταφοράς, στα δημόσια παργκιγκ, οι καιρικές κάμερες, οι κάμερες της κυκλοφορίας στους δρόμους, οι dashcam που γράφουν συνέχεια, (όπως η δικιά μου) οι τύποι με τις GoPro, τα drones, οι τύποι με τα κινητά, και χίλιες δυο ακόμα περιπτώσεις, κάποια και κάπου θα τον πιάσει.... αν υπάρχει θέληση να τον βρουνε, θα τον βρουνε... πίστεψε με σε αυτό.
Για το 2 αφού είπαμε ότι θα αρνηθείς ότι το ήξερες, ακόμα και αν το ήξερες... αλλά σε περιπτωση που πάει δικαστικά λέω.
Για το 3 γι αυτό ακριβώς το λόγο ΟΛΟΙ φορτώνουν τα τιμολόγια στον θεό, και βάζουν ότι μια βίδα αντί για 1 ευρώ κάνει 10. Αρα στο τέλος θα πάρεις τα λεφτά σου + τα έξτρα που υπερτιμολογήσες + τους τόκους.
Και ολοι μας είμαστε χαρούμενοι!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό TRIANTOS » Κυρ Απρ 26, 2020 1:47 pm

Εκτιμώ ότι η συζήτηση πήρε λάθος κατεύθυνση. Εγώ δεν είμαι εδώ για να διαφημίσω συγκεκριμένη ή συγκεκριμένες ασφαλιστικές εταιρείες, στις οποίες άλλωστε δεν έχω μετοχές ή άλλα συμφέροντα. Προφανώς την ασφαλιστική εταιρεία που ασφαλίζεται ο καθένας τη θεωρεί αξιόπιστη και φερέγγυα, ώστε να καλύψει κατά τη κρίση του πολλούς κινδύνους που αντιμετωπίζει καθημερινά από την κυκλοφορία του οχήματός του. Αν κάποιος από τα μέλη του club είχε την ατυχία να εμπλακεί με το επικουρικό κεφάλαιο θα είναι χρήσιμο να εκθέσει την εμπειρία του.Η ανάρτηση μου είχε στόχευση τον προβληματισμό των μελών του club και τίποτα περισσότερο. Δεν θα πρέπει να σου διαφεύγει ότι το επικουρικό κεφάλαιο θα καλύψει το ποσοστό του και την υπόλοιπη ζημιά θα την πληρώσεις από τη τσέπη σου. Θα πρέπει επίσης να πληροφορηθείς, ότι πέρα της εξόφλησης από το επικουρικό κεφάλαιο 3-4 χρόνια μετά την έκδοση της δικαστικής απόφασης θα αρχίσει να παζαρεύει, για να πληρώσει τον ζημιωθέντα, την περικοπή τόκων και πολλές φορές και κεφαλαίου. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι ο ζημιωθείς θα περιμένει κάμποσα χρόνια για να πληρωθεί και μάλιστα με περικοπές και δεν θα σου ζητήσει ατομικά την άμεση καταβολή όλου του ποσού, αλλιώς θα σου κατασχέσει το σπίτι ή άλλο περιουσιακό στοιχείο και θα επισπεύσει εναντίον σου πλειστηριασμό και ας πας εσύ να τα βρεις με το επικουρικό.
Εγώ δικηγόρος είμαι και να ασφαλίζεται κάποιος σε αναξιόπιστη ασφαλιστική εταιρεία, με τα συνακόλουθα προβλήματα, μόνο δουλειά θα μου προσφέρει και την αμοιβή μου προφανώς θα την πάρω από τον άτυχο ασφαλισμένο. Ας αφήσουμε λοιπόν στην πάντα τα δικαστήρια γιατί τα ξέρω καλύτερα. Τόκους κ.λ.π.παίρνει αυτός που ζημιώθηκε και όχι αυτός που προκάλεσε το ατύχημα και πρέπει να πληρώσει και επίσης βρέθηκε ξαφνικά ακάλυπτος από την ασφαλιστική του εταιρεία .Δεν θα επανέλθω γιατί νομίζω ότι η κουβέντα πλέον δεν έχει νόημα. Σου εύχομαι να είσαι ασφαλισμένος στην καλύτερη ασφαλιστική εταιρεία που υπάρχει και να μην την χρειαστείς ποτέ.
TRIANTOS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 11:49 am
Τοποθεσία: 10434 ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: CONTINETAL/ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: ΕΜΠΡΟΣ/ΑΝΕΞ.ΠΙΣΩ/ΗΜΙ
cb: Όχι
Aka: PANOS11
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό PGP » Κυρ Απρ 26, 2020 2:46 pm

Σε καθαρογραμμένη δικαστική απόφαση το επικουρικό θα έρθει με τσαμπουκά, να κάνει περικοπή τόκων και κεφαλαίου??? Που ακούστηκε αυτό!!!!????
Όπως θα γνωρίζεις πολύ καλά!!! η αγωγή του ζημιωθέντως εναντίων του επικουρικού και κατά του άλλου οδηγού γίνονται σε μια (1) συνήθως κοινή αγωγή στο 99% των περιπτώσεων, (λόγω εξόδων), και πάντα μα πάντα συνεκδικαζονται!!! Η απόφαση θα βγει μαζί και η απαίτηση θα πληρωθεί από το επικουρικό. Αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, πολύ απλά συνεχίζει... δικαστικά. Αρα πως θα έρθει κάποιος εναντίων κάποιου που έκανε μια ζημιά να του πάρει το σπιτι όπως λες??? Γνωριζω ότι δεν υπάρχει μαύρο ή άσπρο, αλλά αποχρώσεις του γκρι και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά πριν από λίγες δημοσιεύσεις είπες και εσυ ότι:
Ο περιορισμός της ευθύνης για ψυχική οδύνη στις 6.000 ευρώ και το ανώτατο όριο αποζημίωσης για 100.000 ευρώ έχουν κριθεί ήδη αντισυνταγματικά και επομένως ο ζημιωθείς μπορεί να ζητήσει πάνω από τις 6.000 ή τις 100.000 αν αποδείξει μεγαλύτερη ζημία

Αρα με έναν καλό δικηγόρο που τον εμπιστεύεσαι, ούτε σπιτι χάνεις ούτε περιουσία.
Και πίστεψε με έχω αλλάξει δεκάδες δικηγόρους.... για να καταλήξω εδώ που είμαι τώρα.
Για τους τόκους κανεις δεν είπε το αντίθετο... απλά είπα ότι είναι η καλύτερη επένδυση.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Κυρ Απρ 26, 2020 8:52 pm

παιδια οταν ειχα το vitara το παλιο με χτυπησε ανασφαλιστο οχημα και αποζημιωθηκα απο το επικουρικο ταμειο αμεσα.το πολυ σε τρεις μερες με πληρωσαν χωρις δικαστικες διαμαχες.και μετα το επικουρικο ταμειο διεκδικησε τα λεφτα απο αυτον που με χτυπησε αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο[μαλλον δικαστικα].εγω εφτιαξα το αμαξι μου και τα μαστορια πληρωθηκαν αμεσως απο το επικουρικο.τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο ασφαλιστης μου.
loukas DRAMA
 

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό PGP » Κυρ Απρ 26, 2020 9:16 pm

Αυτό είναι σωστό! Εσυ αποζημιώνεσαι από το επικουρικό και το επικουρικό κυνηγάει τον φταίχτη δικαστικά!
Τα ανασφάλιστα είναι μεγάλη πανούκλα!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό gmak » Δευτ Απρ 27, 2020 7:36 pm

NGV DIESEL 2005- 230 ετήσιο με νομική προστασία θραύση κρυστάλλων οδικη και κλοπή
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Δευτ Απρ 27, 2020 8:12 pm

:eusa-think: :eusa-think: :eusa-think: :text-bravo: πολυ καλα.
loukas DRAMA
 

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό DVoul » Δευτ Απρ 27, 2020 8:20 pm

Ο φίλος TRIANTOS, νομίζω πως έχει δίκιο. Πρέπει να είμαστε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ προσεσκτικοί στην επιλογή της ασφαλιστικής. Πρέπει να μπορεί να καλύψει τυχόν ζημιά (σε εμάς ή σε άλλον) σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Προσωπικά έχω ασφαλισμένο το NGV 2.0 2006 με 126 ευρώ το 6μηνο. Με τις βασικές καλύψεις +νομική + θραύση + οδική. Είμαι επαρχεία, αλλά η διαφορά με Αθήνα ήταν στα 15 ευρώ επιπλέον.


Εμένα η ερώτηση μου ήταν πάντα, τι γίνεται αν χρειαστεί οδική βοήθεια και βρισκόμαστε σε κάποιο χωματόδρομο ή στο βουνό ή κάπου εκτός συμβατικού δρόμου...
Στην Αμερική, στο Hurricane, έχουν τον Matt (Matt's offroad recovery). Έχει ωραία βιντεάκια online. Στα δικά μας μέρη, τι κάνουμε;
Κανένας ασφαλιστής δεν μπόρεσε να μου απαντήσει...
DVoul
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:14 am
Λάστιχα: M/T
Διάσταση ελαστικών: 225/70/17
Suspension: Stock
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Δευτ Απρ 27, 2020 8:29 pm

εαν ο δρομος που εμεινε το αυτοκινητο φιλε δημητρη ειναι βατος απο τα φορτηγα της οδικης τοτε δεν υπαρχει θεμα αφου ενας φιλος που εμεινε σε χωματοδρομο σε βουνο πηγαν και τον παρελαβαν.ωστοσο πιστευω οτι ολες οι οδικες ειναι καθαρα και μονο σε αστικους δρομους.πιθανον θα φωναξουμε καποιον να μας ρυμουλκισει μεχρι την κοντινοτερη οδικη αρτηρια με προσβαση της οδικης.ειχα και προσωπικη εμπειρια με αλλον οδηγο που χρειαστηκε οδικη μεσα στον καμπο της δραμας και παλι η οδικη ηρθε και τον παρελαβε.
loukas DRAMA
 

Re: ποσα πληρωνετε σε ασφαλειες και με τι οφελη;

Δημοσίευσηαπό DVoul » Δευτ Απρ 27, 2020 8:55 pm

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για τη πληροφορία παντως.

Αχρείαστη να ναι η οδική...
DVoul
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:14 am
Λάστιχα: M/T
Διάσταση ελαστικών: 225/70/17
Suspension: Stock
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες