Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Παρ Οκτ 04, 2013 10:10 am

Καλημέρα σε όλους,
δυστυχώς από το τέλος της χρονιάς δεν θα μπορώ να κυκλοφορώ πλέον το Βιτάρα μου... (ασφάλεια/τέλη)
Παρόλα αυτά δεν σκοπεύω να το αποχωριστώ. Θα ήθελα να το κρατήσω και κάποια στιγμή που τα πράγματα θα είναι αλλιώς, να το κάνω ιστορικό όχημα.
Δεδομένου όμως πως θα χρειαστεί τουλάχιστον μία δεκαετία για αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το τι να κάνω πριν την κατάθεση των πινακίδων (με λογικό κόστος) ώστε να διατηρηθεί το αυτοκίνητο όσο γίνεται πιο.. .φρέσκο κατά την περίοδο αυτήν, καθώς και τι να κάνω περιοδικά για την συντήρησή του.

Μερικές πληροφορίες:
-Το αυτοκίνητο θα αποθηκευτεί σε κήπο σπιτιού εκτός πόλης που δεν θα έχει συνεργείο κοντά
-Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθεί είτε σε κατηφόρα με χώμα κάτω από δέντρο (σκιά) είτε σε πλακόστρωτο, αλλά στον ήλιο (εκεί μου είχε καταστρέψει μία κουκουλα/κάλυμμα αυτοκινήτου σε 2 χρόνια...)
-Έχω hard top, αλλά έχω και τον μουσαμά διαθέσιμο
-Ακριβώς δίπλα υπάρχει τεράστιο οικόπεδο που μπορώ να κινώ το αυτοκίνητο σποραδικά "για να μην κάθεται" χωρίς φόβο να είμαι παράνομος κλπ.
-Τα ψαλίδια έχουν αρχίσει να έχουν επιφανειακά σκουριά

Δεν με απασχολούν τα λάστιχα, μιας και ήδη είναι 5.5 ετών
Ελατήρια και αμορτισέρ είναι ήδη σχεδόν τελειωμένα, οπότε ούτε αυτά με στενοχωρούν αν χαλάσουν
Η εξάτμιση θα ήθελε αλλαγή σε 1-2 χρόνια, άρα ούτε αυτό με πειράζει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Οκτ 04, 2013 1:13 pm

Μεταφερθήκαμε εδώ Γιώργο, που είναι πιο κατάλληλη ενότητα για την ερώτησή σου ;-)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37913
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Οκτ 04, 2013 1:19 pm

-
Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθεί είτε σε κατηφόρα με χώμα κάτω από δέντρο (σκιά) είτε σε πλακόστρωτο, αλλά στον ήλιο (εκεί μου είχε καταστρέψει μία κουκουλα/κάλυμμα αυτοκινήτου σε 2 χρόνια...)

Καλύτερα στον ίσκιο με κουκούλα και πέτρες στις ρόδες για σιγουριά

-Τα ψαλίδια έχουν αρχίσει να έχουν επιφανειακά σκουριά

Μόνο επιφανειακή είναι και δεν αξίζει ο κόπος να ασχοληθείς πιστεύω, μέχρι να προχωρήσει στα ενδότερα θα περάσει καμμιά 20ετία ακόμη

Δεν με απασχολούν τα λάστιχα, μιας και ήδη είναι 5.5 ετών

Ρίχτους καμμιά 10 λίμπρες παραπάνω για να μην τα βρεις τέζα, οπότε να μπορείς να το κάνεις μια βόλτα στα πέριξ όποτε θέλεις

Επίσης να προσθέσω ότι θα πρέπει να το κινείς μια φορά την βδομάδα για να διατηρείται ζωντανή η μπαταρία, τα λάδια φρέσκα και εν γένει για το καλό του κινητήρα
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Παρ Οκτ 04, 2013 4:51 pm

Αφού θα καταθέσεις πινακίδες και δε θα το κυκλοφορείς εγώ θα έβγαζα την μπαταρία,θα το τάκαρα(οπότε μπαταρία και ρόδες αποθήκευση κάπου στο σπίτι μακριά από υγρασία),σακούλες με ταινιούλα στα μπράτσα και δίσκους,κουκουλίτσα άμα γουστάρεις (καλό είναι βέβαια να μην φοράει κουκούλα χειμώνα γιατί εγκλωβίζεται η υγρασία αλλά εσύ μπορεί να τη γουστάρεις),πετρελαιώνεις τον χώρο κάτω από το αμάξι και μερικά άκρα του για αποφυγή ποντικιών,βγάλτου και μιά φώτο να το βλέπεις όταν είσαι μακριά του και είσαι κομπλέ! ;-)
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Παρ Οκτ 04, 2013 5:18 pm

Aνοιγεις μεγαλη κουβεντα ,,,
Το θεμα μακροχρονια αποθηκευση ειναι πολυ μεγαλο ..
Θα σου πω τι ξερω εγω απο φιλους που το εχουν κανει!!
Οσοι αποθηκευσαν αμαξι εκτος κλειστου χωρου ---καταστραφηκε,, ειτε με κουκουλα ειτε χωρις ,,το χειροτερο εκτος απο την διαβρωση ,,ηταν τα ποντικια που σε 1 περιπτωση καταφεραν να τρυπωσουν μεσα και τα εκαναν ΟΛΑ κ@λ@ς ,,ακομα και με το πετρελαιο που ειπε καποιος πιο πανω δεν καταφερε να τα διωξει,,φαντασου δεν αφησαν καλωδιο για καλωδιο μεσα κι εξω ,,μεγαλο γλεντι :lol: ..
Ειπες σε αυλη με χωμα κλπ κλπ ,,,δεν νομιζω ειναι καλη ιδεα ,οπως και καλη ιδεα δεν ειναι ο ηλιος ,,,,αν βαλεις κουκουλα η υγρασια θα οργιασει,,,, αν δεν βαλεις ο ηλιος θα τα καψει ,,(ξεραθουν) τα παντα ,,ταμπλο,χρωμα ,ταπετσαριες,κλπ κλπ,,,αν αφησεις κανενα παραθυρο λιγα ανοικτο ,,,μεχρι και σφηγκες θα βρεις μεσα!!!
Την περιπτωση του κλειστου χωρου δεν στην αναλυω μιας και απο οτι καταλαβα ,δεν εχεις ,,αλλα κατα γενικη ομολογια το κλειστο γκαραζ,,,παρολο που και σε αυτο παιζουν πολλα ρολο ειναι αποδεδειγμενο οτι για μακροχρονια αποθηκευση ειναι το καλυτερο :D :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11421
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό johndrama » Παρ Οκτ 04, 2013 6:23 pm

Το χειρότερο είναι τα ποντίκια που θα ροκανισουν τα παντα.
KYNΗΓΙ-ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ-ΚΑΛΗ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2917
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ » Παρ Οκτ 04, 2013 6:27 pm

Σε συνέχεια όλων των παραπάνω που λένε τα παιδιά θα σου πω την δικιά μου εμπειρία.
Εγώ έκλεισα σε κλειστό γκαράζ τον 12/ 2011 ένα AUDI A4 1,6cc για να αποφύγω διπλά τέλη και διπλές ασφάλειες μια και δεν πουλιόταν με τίποτα.
Λοιπόν παρά το ότι το αυτοκίνητο τον προηγούμενο από το παρκάρισμα μήνα είχε κάνει σέρβις 150.000 χιλ. Και περάσει ΚΤΕΟ δηλ. αριστη κατάσταση μέσα σε 4 ή 5 μήνες παρουσίασε τα πρώτα δείγματα.
Τα λάστιχα έγιναν τετράγωνα, από την ακινησία – μετά τα 7 – 8 χιλιόμετρα και με ζέσταμα συνήλθαν.
Άρχισε να στάζει από κάτω περίπου στο καρτερ – δεν έχω ψάξει ακόμα τι είναι.
Μόλις το βάλεις μπροστά και μέχρι να ζεσταθεί ή τέλος πάντων να δουλέψει λίγο ρετάρει σαν καΐκι.
Εννοείτε ότι πάρα του ότι βγάζω τους πόλους από την μπαταρία έχω πάντα τα καλώδια και το GV κοντά.
Μόλις πάρει μπροστά κανονικά βενζινάδικο για κάνα 10αρικο φρέσκια βενζίνη φούσκωμα τα λάστιχα και βόλτα από τα στενάκια και τους παράδρομους για να δουλέψει λίγο.

Τώρα πρόσθεσε ήλιο, βροχή, αέρα, “ζωάκια” όλων των ειδών ανακάτεψε τα λίγο και θα δεις το αποτέλεσμα.

Φιλικότατα νομίζω ότι το πετάς.

Αυτά όλα που σου περιέγραψα τα κανω σε τακτά χρονικά διαστηματα, τα έκανα πάλι μόλις προχθές που είχα πάει μια βόλτα στο εξοχικό.
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:16 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΓΑΛΑΤΣΙ
Λάστιχα: 205/70/15 MAXXIS
Suspension: kayaba
cb: Ναι
Name: ΝΙΚΟΣ ΖΕΥΓΩΛΗΣ

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό Kalavritara » Παρ Οκτ 04, 2013 11:32 pm

Αγαπητέ φίλε,
Όλα όσα έχει πεί η παρέα ανωτέρω είναι σωστά :!:
Αξίζει για μακρόχρονη ακινησία να φτιάξεις εκεί στο χωριό που θα το αφήσεις ένα στέγαστρο με έναν απλό σκελετό και παλιά elenit ή λαμαρίνες :!:
Με λίγα χρήματα (και πάνω σε τάκους) θα γλυτώσεις τις φθορές από ήλιο-βροχή, και βέβαια δεν θα χαλάσει και η όποια κουκούλα του βάλεις ;-)
"Vitara 1.6 1997 16v και New Vitara 1600 Diesel Allgrip Auto , παππούς και εγγονός στο ίδιο garage "
Άβαταρ μέλους
Kalavritara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6920
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 1:15 am
Τοποθεσία: Στο βουνό περιμένοντας τα χιόνια
Λάστιχα: Viking
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: normal
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Takis

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό gv2000 » Σάβ Οκτ 05, 2013 1:46 pm

εγώ πάντως ένα grand vitara 5d από το 2011 το έβαλα σε (ανοιχτό) γκαράζ με κουκούλα και περιστασιακή μετακίνηση για λόγους συντήρησης και ενίοτε νοσταλγίας! :mrgreen:

πριν καταθέσω πινακίδες έκανα ένα check-up γενικό και άλλαξα λάδια και φίλτρο λαδιού...(ήταν προγραμματισμένο να γίνει). δεν ζήταγε και τίποτε άλλο το αυτοκίνητο.
έβγαλα τον 1 πόλο της μπαταρίας, βενζίνη μέχρι την μέση και λίγο παρακάτω, παραπάνω αέρα στα λάστιχα για να μην κάτσουν και γειά σας...
το μετακινούσα μερικές φορές και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα..ακόμα παίρνει μπρός αέρα..τα λάδια όπως ειναι φυσικό μετά από 2 χρόνια έχουν γίνει μαύρα από ξανθά!

νομίζω εκτός κλειστού χώρου θα έχεις θέμα όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω...προσπάθησε να βρεις υπόστεγο έστω και μακριά από υγρασία και ζωύφια/έντομα κλπ.
thank you for the memories GV2000 ! ... I mean it!
(2004-2017)
Άβαταρ μέλους
gv2000
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7274
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 1:15 pm
Λάστιχα: 235/70/16
Suspension: custom
cb: Ναι
Name: Παναγιώτης

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Σάβ Οκτ 05, 2013 4:14 pm

Φίλε να ξέρεις ότι όταν είναι σε ακινησία το αμάξι βγάζει πιο πολλά προβλήματα... Γνώμη αν μπορείς να το κουνάς μια φορά την βδομάδα ίσα ίσα κάνα 10 λεπτο. Αλλιώς θα το πάρεις στα χέρια πολύ σύντομα... :???: :neutral:

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21805
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό donalnd » Σάβ Οκτ 05, 2013 10:48 pm

λενε οτι η ναφθαλινη διωχνει τα ποντικια
donalnd
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2012 12:59 pm
Τοποθεσία: ευβοια
Λάστιχα: Bridgestone Dueler A/T 00
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: mamas
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: donalnd
Name: baggelhs

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό Kalavritara » Σάβ Οκτ 05, 2013 10:56 pm

gv2000 έγραψε:εγώ πάντως ένα grand vitara 5d από το 2011 το έβαλα σε (ανοιχτό) γκαράζ με κουκούλα και περιστασιακή μετακίνηση για λόγους συντήρησης και ενίοτε νοσταλγίας! :mrgreen:

πριν καταθέσω πινακίδες έκανα ένα check-up γενικό και άλλαξα λάδια και φίλτρο λαδιού...(ήταν προγραμματισμένο να γίνει). δεν ζήταγε και τίποτε άλλο το αυτοκίνητο.
έβγαλα τον 1 πόλο της μπαταρίας, βενζίνη μέχρι την μέση και λίγο παρακάτω, παραπάνω αέρα στα λάστιχα για να μην κάτσουν και γειά σας...
το μετακινούσα μερικές φορές και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα..ακόμα παίρνει μπρός αέρα..τα λάδια όπως ειναι φυσικό μετά από 2 χρόνια έχουν γίνει μαύρα από ξανθά!

νομίζω εκτός κλειστού χώρου θα έχεις θέμα όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω...προσπάθησε να βρεις υπόστεγο έστω και μακριά από υγρασία και ζωύφια/έντομα κλπ.


Απλά να γνωρίζουμε όλοι ότι το καλύτερο λάδι μετά από 14-15 μήνες έχει οξειδωθεί και τα πρόσθετα λίπανσης έχουν καταστραφεί ακόμα και με ελλάχιστα μόνο χιλιόμετρα ή ώρες χρήσης :!:
Αυτό σημαίνει ότι ένα τέταρτο μόνο λειτουργίας του κινητήρα με ληγμένο λάδι, μπορεί να προκαλέσει αρκετές φθορές στο εσωτερικό του κινητήρα, γιατί ουσιαστικά δεν κάνει αυτό που θα'πρεπε :!: (την λίπανση) :ugeek:
"Vitara 1.6 1997 16v και New Vitara 1600 Diesel Allgrip Auto , παππούς και εγγονός στο ίδιο garage "
Άβαταρ μέλους
Kalavritara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6920
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 1:15 am
Τοποθεσία: Στο βουνό περιμένοντας τα χιόνια
Λάστιχα: Viking
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: normal
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Takis

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό gv2000 » Σάβ Οκτ 05, 2013 11:01 pm

Kalavritara έγραψε:
Απλά να γνωρίζουμε όλοι ότι το καλύτερο λάδι μετά από 14-15 μήνες έχει οξειδωθεί και τα πρόσθετα λίπανσης έχουν καταστραφεί ακόμα και με ελλάχιστα μόνο χιλιόμετρα ή ώρες χρήσης :!:
Αυτό σημαίνει ότι ένα τέταρτο μόνο λειτουργίας του κινητήρα με ληγμένο λάδι, μπορεί να προκαλέσει αρκετές φθορές στο εσωτερικό του κινητήρα, γιατί ουσιαστικά δεν κάνει αυτό που θα'πρεπε :!: (την λίπανση) :ugeek:


έχεις απόλυτο δίκιο και σίγουρα θα αλλαχτούν αυτά και το φίλτρο πριν μετακινηθεί το όχημα εις τας Αθήνας... :mrgreen:
(η μετακίνηση του οχήματος γινόταν μόνο τον 1ο χρόνο, μετά και λόγω στρατού σταμάτησαν οι πολυτέλειες...)
thank you for the memories GV2000 ! ... I mean it!
(2004-2017)
Άβαταρ μέλους
gv2000
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7274
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 1:15 pm
Λάστιχα: 235/70/16
Suspension: custom
cb: Ναι
Name: Παναγιώτης

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Κυρ Οκτ 06, 2013 2:09 pm

Μάλιστα να προσθέσω ότι πριν μια ακινητοποίηση θα πρέπει να αλλαχτούν τα λάδια και ξανά φυσικά με την επανεκίνηση του οχήματος, αυτό τουλάχιστον προτείνουν οι μοτοκατασκευαστές
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Συντήρηση πριν από μακροχρόνια αποθήκευση

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Οκτ 08, 2013 9:46 am

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Αυτό με τα ποντίκια με προβλημάτισε πάρα πολύ, μιας και εκεί έχει κάποια... :???:
Αν βάλω ποντικοφάρμακο στην καμπίνα σε περίπτωση που τρυπώσουν είναι καλό, ή ακόμα χειρότερο; Για τη μηχανή τι μπορώ να κάνω για να μην τα φανε όλα; Από ποιά μέρη του αυτοκινήτου μπορούν να τρυπώσουν στην καμπίνα, για να τα ταπώσω; ΠΧ το μοτέρ του εσωτερικού βεντιλατέρ;

Στο παρελθόν το είχα βάλει για περιόδους που δεν το χρησιμοποιούσα (είτε λόγω απουσίας, είτε άλλο) και στο πλακόστρωτο ο ήλιος έκαψε την ασημί κουκούλα προστασίας στο μέρος που την χτύπαγε, ενώ κάτω από το δέντρο στο κεκλιμένο συμπιέστηκε μόνιμα το πίσω αριστερό ελατήριο και έβαλα αποστάτη σαν πολύ πρόχειρη λύση, που δεν με στεναχωρεί όμως (έχω πάρει απόφαση πως λάστιχα-αναρτήσεις-ελατήρια-ψαλίδια-σινεμπλόκ θα αλλαχτούν όταν είναι να ξαναχρησιμοποιηθεί...)

Για την υγρασία δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια, αλλά στο παρελθόν δεν παρατήρησα πρόβλημα σε ξεχειμώνιασμα (δεν ξέρω όμως για μακρόχρονη αποθήκευση)... Το μέρος γενικά είναι ξηρό εκεί, με λίγες βροχές.

Ο αέρας μου έκανε ένα πρόβλημα, έτριβε την κουκούλα στις γωνίες του καπώ και το χρώμα έχει φύγει λίγο (1 χιλιοστό ή λιγότερο)... Πάντως και το βάψιμο δεν το γλιτώνω μάλλον, μιας και στο 24 ώρες Ελλάδα πέρσι όταν έβγαλα τα αυτοκόλλητα, ξεκόλλησε και μία στρώση βερνίκι μαζί (στο πίσω μέρος του αυτοκόλλητου έμεινε ορατά μπογιά)... :cry: Τώρα στα μέρη αυτά φαίνεται θολό το χρώμα.

Αφαίρεση μπαταρίας εννοείται, και για αντικλεπτικούς λόγους. Αφαίρεση ζαντών και τάκιασμα σκέφτομαι να μην κάνω, αλλιώς θα είναι εύκολο να αρχίσει κάποιος να ξηλώνει ανταλλακτικά... Ίσως βάλω μπουλόνια ασφαλείας...
Το σκίαστρο πάνω από το πλακόστρωτο είναι μια πολύ καλή ιδέα! Θα συνδυάζει σκιά, με επίπεδο έδαφος και κάποια έστω προστασία από βροχή (και δεν θα έχει πουλιά από πάνω να κουτσουλάνε...) Αρκεί να βρώ μάστορα και πόρους...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Δευτ Μάιος 13, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Μάιος 13, 2024 6:02 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 7:44 pm Τετάρτη 15-5-2024 το καφεδάκι μας στην
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:07 am Χρόνια Πολλά Μάνα Μητέρα Μαμά.
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:06 am Καλημέρα σε όλους και καλό ταξίδι στους ταξιδιώτες.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 8:44 am Χρόνια πολλά σε όλες τις μητέρες του κόσμου.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 6:36 am Καλημέρα σας.Καλό δρόμο και με το καλό να βρεθούμε για τα 16α γενέθλια του αγαπημένου μας VitaraClub.
Σταύρος 4x4 Σάβ Μάιος 11, 2024 4:38 pm Καλησπέρα ! Έτοιμοι για μια όμορφη συνάντηση με την υπέροχη παρέα μας ! 16 χρόνια Vitara club και το τιμούμε , γιατί έχει πολύ αγάπη και αξία μέσα του, για όλους εμάς που μας φέρνει κοντά και ζούμε την κάθε προσφορά του, όλοι μαζί. Τα λέμε από κοντά .
john maxx Σάβ Μάιος 11, 2024 2:19 pm Καλησπέρα από δυτική Πελοπόννησο
ΤΑΣΟΣ_Μ Σάβ Μάιος 11, 2024 10:02 am Καλημέρα σε όλους
arahova Σάβ Μάιος 11, 2024 9:34 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Μάιος 11, 2024 6:45 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Μάιος 10, 2024 10:05 pm Καλησπέρα Χρήστο.
higraf Παρ Μάιος 10, 2024 7:02 pm Καλησπέρα παιδιά, εγω είμαι ήδη Ερέτρια καί αναμένω
arahova Παρ Μάιος 10, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
gi@nn@kis Παρ Μάιος 10, 2024 8:43 am καλημερα !!
antonis1627 Παρ Μάιος 10, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Μάιος 09, 2024 1:23 pm Τετάρτη 15-5-2024 το καφεδάκι μας στην
arahova Πέμ Μάιος 09, 2024 9:43 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μάιος 09, 2024 6:13 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Μάιος 08, 2024 7:26 pm Καλησπέρα σας.
antonis1627 Τετ Μάιος 08, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
Γιώργος Κατσαμάκας Τρί Μάιος 07, 2024 10:03 pm Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 10:25 am Πέντε και σήμερα μέχρι την Κυριακή 12-5-2024 για τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 7:06 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες