Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Ιαν 14, 2013 10:46 am

Ηρακλή ξεχάστηκα να σου απαντήσω... :oops:
Αν θες τη συνταγή mad ελατήρια και KYB αμορτισέρ, αυτά θα σου δώσουν 5εκ ύψος από ανάρτηση. Παρακάτω έχω παραθέσει αυτό που ρώτησες και με κόκκινα τις δικές μου παρατηρήσεις/σχόλια/άποψη:
IRAKLIS έγραψε:1) αποστάτη ελατηρίου πίσω - θες 2εκ αποστάτη, περισσότερο για να διορθώσεις το αισθητικό "πρόβλημα" του πίσω θόλου.
2) αποστάτη αμορτισέρ μπροστά - ναι
3) καμπερόβιδες - ναι
4) reposisioner πίσω αμορτισέρ - ναι, εφόσον βάλεις αμορτισέρ εργοστασιακού μήκους. Αν βάλεις τα +6 μακρύτερα δεν τον θες.
5) αποστάτη ζαμφορ - ναι και τον φτιάχνεις μόνος σου (εννοώ πολύ φτηνά σε ένα οποιοδήποτε μηχανουργείο)
6) αποστάτη διαφορικού - too much αν εννοείς βάσεις χαμηλώματος διαφορικού...
7) ρυθμιζόμενη ραβδο παναρ - όχι απαραίτητα. Καλύτερα έναν αποστάτη/repositioner.
8 ) ρυθμιζόμενη δοκό - δοκό;;;
9) και τελικα αν χρειαστεί ψαλίδια. - ε το παραπήγες εσύ!

Για μένα Ηρακλή μην ξοδεύεσαι από την αρχή βάζοντάς τα όλα! Πάρε τα βασικά (που είναι τα ελατήρια, τα αμορτισέρ (αν τα δικά σου είναι για πέταμα), το 1, το 2, το 3 και το 4), βάλτα, δοκίμασε αν σε καλύπτει και προχωράς στις επόμενες πινελιές. :idea: Αυτά στα λέω, γιατί εφόσον ψηλώνεις για πρώτη φορά, μπορεί η βελτίωση που θα κάνεις να μην είναι αυτό που περίμενες...
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Δευτ Ιαν 14, 2013 12:42 pm

Συμφωνώ με τον απο πάνω :D
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό IRAKLIS » Δευτ Ιαν 14, 2013 2:23 pm

Η αλήθεια είναι οτι το ψάχνω να το ψηλώσω εξαιτίας της μαμά αποσπώμενης κοτσαδούρας η οποία βρίσκει στα νεροφαγώματα.
Η κατάσταση χειροτέρεψε και από την μπουκάλα του lpg.
Δεν ξέρω αν και κάποιο άλλο μέλος έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα, πάντος έχει στραβώσει απο τα χτυπήματα η πρίζα σύνδεσης.
Βέβαια με την μαμά ανάρτηση έχω κάνει και 142.000χλμ, πολλά από αυτά εκτός δρόμου και αυτή τη στιγμή τα αμορτισέρ στην μέτρηση δείχνουν 50%.
Τώρα αν κάποιο μέλος έχει να προτείνει κάτι, είναι δεκτή κάθε βοήθεια.
IRAKLIS
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2013 11:06 am
Λάστιχα: BRIGESTONE DUELER
Suspension: MAMA
cb: Όχι
Aka: c130
Name: HΡΑΚΛΗΣ

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Ιαν 14, 2013 2:44 pm

Η λύση mad ελατήρια και KYB αμορτισέρ σε καλύπτει γι'αυτά που θες.
Την πρίζα την έχουμε ξηλώσει και οι ψηλωμένοι ουκ ολίγες φορές! Εγώ ακόμα στραβή την έχω... :mrgreen:
Κι ο gvgas είχε πρόβλημα με την μπουκάλα του LPG και μετά το ψήλωμα με mad & kyb είδε την υγειά του!
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Λευτερης » Σάβ Ιαν 19, 2013 3:16 pm

Παντως παρολο που λεγεται ως χρυση τομη ΜΑD+KYB και τα σχετικα..εγω απο τα περιπου 800 χλμ που εχω κανει με αυτον τον συνδυασμο ναι μεν εχω κερδισει 5εκατοστα που μου ηταν υπεραπαραιτητα για τις χωματινες διαδρομες που κανω, επισης εχει βελτιωθει η σταθεροτητα στις ευθείες στην εθνικη και το κρατημα στις στροφες αλλα ρε παιδια τρωω πολυ, παρα πολυ κοπανημα που δε ξερω αν θα μπορεσω να το συνηθισω ή να το ανεχθω. Εκει που στις ανωμαλιες του δρομου με μαμα αναρτηση τις σιδερωνες, τωρα κοπανιεμαι υπερβολικα πολυ σε σημειο να ανακατευεσαι ενω και εκτος δρομου κι οτι δεν ειναι δεμενο μες την καμπινα, το οτιδηποτε (ρουχο, εργαλεια, μπαγκαζια, σταχτοδοχειο, δε συζητω για καποιο καφε σε οποιαδηποτε ποτηροθηκη κλπ) ή σου ερχεται στο κεφαλι και στο υποπολοιπο αυτοκινητο (αν ηδη δεν εχεις κοπανησει τον αυχενα σου στην οροφη του αυτοκινητου ή δεν εχεις βρεθει στο καθισμα του συνοδηγου) ή απλως τα βρισκεις σε αλλο σημειο του αυτοκινητου.
Κοντολογης με το συνδυασμο αυτον εισαι σε ολες τις συνθηκες και περιστασεις καλυτερα απο πριν, αλλα απο θεμα ανεσης...γ@μ@τα...(παντα συγκριτικα με τα μαμα ελατηρια)
Άβαταρ μέλους
Λευτερης
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 11:11 pm
Λάστιχα: latitud cros 215/70
Suspension: MAD+KYB
cb: Όχι
Aka: το βητα
Name: Λευτερης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Σάβ Ιαν 19, 2013 3:31 pm

Λευτερης έγραψε:... αλλα ρε παιδια τρωω πολυ, παρα πολυ κοπανημα που δε ξερω αν θα μπορεσω να το συνηθισω ή να το ανεχθω.

:whistle: Άααλλος για ΟΜΕ ελατήριααα... :walklikeanegyptian:
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ Λευτέρη μου... Είχα MAD και τα "πέταξα" με την πρώτη ευκαιρία! Για μένα τα MAD στο 3θυρο ΔΕΝ κάνουν!!! :naughty:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Λευτερης » Δευτ Ιαν 21, 2013 8:11 am

Tzivitzonis έγραψε:
Λευτερης έγραψε:... αλλα ρε παιδια τρωω πολυ, παρα πολυ κοπανημα που δε ξερω αν θα μπορεσω να το συνηθισω ή να το ανεχθω.

:whistle: Άααλλος για ΟΜΕ ελατήριααα... :walklikeanegyptian:
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ Λευτέρη μου... Είχα MAD και τα "πέταξα" με την πρώτη ευκαιρία! Για μένα τα MAD στο 3θυρο ΔΕΝ κάνουν!!! :naughty:


Μου λενε ομως οτι τα ελατηρια OME θα πεσουν πιο γρηγορα, οτι θα χασω υψος συγκριτικα με τα MAD, οτι δεν εχει διαφορα στην ανεση, οτι,οτι,οτι...
Εσυ που τα 'χεις ηδη τι εχεις να πεις στα παραπανω;;
Άβαταρ μέλους
Λευτερης
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 11:11 pm
Λάστιχα: latitud cros 215/70
Suspension: MAD+KYB
cb: Όχι
Aka: το βητα
Name: Λευτερης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό nidi » Δευτ Ιαν 21, 2013 11:41 am

Λευτερης έγραψε:Κοντολογης με το συνδυασμο αυτον εισαι σε ολες τις συνθηκες και περιστασεις καλυτερα απο πριν, αλλα απο θεμα ανεσης...γ@μ@τα...(παντα συγκριτικα με τα μαμα ελατηρια)


Καλημέρα κι από εμένα.. Αν και 2λιτρος, κάνω χρήση του ίδιου συνδυασμού ελατηρίων/αναρτήσεων MAD-KYB με αποστάτες 4cm και θα σας δώσω ένα παράδειγμα τι ορίζουμε εμείς ως άνεση.

Σημείωση: το αυτοκίνητο ζυγίζει περίπου 2.350 κιλάκια τα πάντα όλα και είναι φορτωμένο στο θεό!

Στη Γουινέα, σε διαδρομή περίπου 150-200 χλμ την οποία κάναμε σε περίπου 5 ώρες, σε δρόμο σπασμένο με νεροφαγώματα, ανώτατη ταχύτητα τα 40 χλμ μετά βίας.. η Γεωργία ήταν στις μέρες της (πολύ πόνος) και το αυτοκίνητο πραγματικά πήγαινε κουνιοτράμπαλο..

Εν τέλει η Γεωργία δεν έβγαλε κιχ (την παραδέχτηκα την άτιμη όμως) και εγώ έγραψα -με αρκετή άνεση και ξεκούραστος- άλλα 200-250 χλμ μέχρι τον επόμενο προορισμό..

Το θέμα άνεσης είναι πολύ σχετικό/υποκειμενικό και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ βρίσκουμε τον παραπάνω συνδυασμό κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό..

Στην τελική, αυτός που πληρώνει, κάνει και τις επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητές του!!
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Λευτερης » Δευτ Ιαν 21, 2013 10:06 pm

nidi έγραψε:
Λευτερης έγραψε:Κοντολογης με το συνδυασμο αυτον εισαι σε ολες τις συνθηκες και περιστασεις καλυτερα απο πριν, αλλα απο θεμα ανεσης...γ@μ@τα...(παντα συγκριτικα με τα μαμα ελατηρια)


Καλημέρα κι από εμένα.. Αν και 2λιτρος, κάνω χρήση του ίδιου συνδυασμού ελατηρίων/αναρτήσεων MAD-KYB με αποστάτες 4cm και θα σας δώσω ένα παράδειγμα τι ορίζουμε εμείς ως άνεση.

Σημείωση: το αυτοκίνητο ζυγίζει περίπου 2.350 κιλάκια τα πάντα όλα και είναι φορτωμένο στο θεό!

Στη Γουινέα, σε διαδρομή περίπου 150-200 χλμ την οποία κάναμε σε περίπου 5 ώρες, σε δρόμο σπασμένο με νεροφαγώματα, ανώτατη ταχύτητα τα 40 χλμ μετά βίας.. η Γεωργία ήταν στις μέρες της (πολύ πόνος) και το αυτοκίνητο πραγματικά πήγαινε κουνιοτράμπαλο..

Εν τέλει η Γεωργία δεν έβγαλε κιχ (την παραδέχτηκα την άτιμη όμως) και εγώ έγραψα -με αρκετή άνεση και ξεκούραστος- άλλα 200-250 χλμ μέχρι τον επόμενο προορισμό..

Το θέμα άνεσης είναι πολύ σχετικό/υποκειμενικό και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ βρίσκουμε τον παραπάνω συνδυασμό κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό..

Στην τελική, αυτός που πληρώνει, κάνει και τις επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητές του!!


Το αυτοκινητο σου ζυγιζει κοντα 2500 κιλα ενω το τριθυρο που εχω εγω ζυγιζει περιπου 1400-1500 κιλα. Ειναι πολυ φυσιολογικο λοιπον το κατα πολυ ελαφρυτερο 3θυρο να "πηδαει" σα παραφουσκωμενη μπαλα του μπασκετ και να εχει πολυ σκληρες κι αποτομες αποσβεσεις. Εδω λοιπον το θεμα της ανεσης δε χωραει υποκειμενισμους. Εξαλλου εγω το συγκρινω εργοστασιακα που σιδερωνε την ασφαλτο ενω τωρα απλως χοροπηδαει στην ασφαλτο. Εκτος δρομου αν δεν φορας ζωνη και παντα χωρις να το επιδιωξεις απλα απογειωνεσαι απο το καθισμα σου. Οταν λενε οτι με αυτο το συνδυασμο το αμαξι γινεται σκληρο, πρεπει να συμπληρωνουμε οτι στο 3θυρο γινεται παρα πολυ σκληρο, κατι που δυστυχως το διαπιστωσα και το εμαθα κατοπιν της τοποθετησης..
Άβαταρ μέλους
Λευτερης
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 11:11 pm
Λάστιχα: latitud cros 215/70
Suspension: MAD+KYB
cb: Όχι
Aka: το βητα
Name: Λευτερης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό char » Τρί Ιαν 22, 2013 12:59 am

Λευτερης έγραψε:...τωρα απλως χοροπηδαει στην ασφαλτο. ...

Το έχουμε κουβεντιάσει κι αλλού. :-)
Τι πίεση έχεις στα λάστιχά σου;
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό Λευτερης » Τρί Ιαν 22, 2013 4:57 pm

char έγραψε:
Λευτερης έγραψε:...τωρα απλως χοροπηδαει στην ασφαλτο. ...

Το έχουμε κουβεντιάσει κι αλλού. :-)
Τι πίεση έχεις στα λάστιχά σου;


Καλησπερα Νικο!
Λεμε οτι ειναι σκληρο, αλλα παρα ειναι σκληρο..
Πιεση εχω οσο λεει το ταμπελακι στη πορτα 26 εμπρος και 30 πισω αλλα κυκλοφορω με 1-2 bar παρακατω.
Σε ειχα συναντησει τυχαια στη λεωφ. Αθηνων καλοκαιρακι, (πριν γινω μελος) και συζητουσαμε εν κινησει το δικο σου ψηλωμα και βελτιωση...Ετσι τυχαια πριν δυο βδομαδες πετυχα τον Ζηρεια μεσα σε ενα μονοπατι στο ομωνυμο βουνο...
Στο θεμα, υπαρχει αντιδοτο στο κοπανημα με καποιο αλλο ελατηριο κι αν ναι με τι μειονεκτηματα;
Άβαταρ μέλους
Λευτερης
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 11:11 pm
Λάστιχα: latitud cros 215/70
Suspension: MAD+KYB
cb: Όχι
Aka: το βητα
Name: Λευτερης

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό char » Τρί Ιαν 22, 2013 6:18 pm

Λευτερης έγραψε:...Σε ειχα συναντησει τυχαια στη λεωφ. Αθηνων καλοκαιρακι, (πριν γινω μελος) ...

Γειά σου Λευτέρη!
Πολύ χαίρομαι που τα λέμε κι εδώ! :D

Λευτερης έγραψε:Στο θεμα, υπαρχει αντιδοτο στο κοπανημα με καποιο αλλο ελατηριο κι αν ναι με τι μειονεκτηματα;

Το πόσο σκληρό είναι ή όχι το αυτοκίνητο, είναι ένα θέμα υποκειμενικό. :-)
Με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι μιλάς για "πολύ, πάρα πολύ κοπάνημα"!
Ενώ όταν τα πρωτοφόρεσες, έλεγες "δεν υπαρχει κανενα απολυτως ζητημα ανεσης κατι που ηταν και ο φοβος μου".
Σκλήρυναν αργότερα; :think:

Εγώ φοράω MAD-Bistein που θεωρητικά είναι σκληρότερα από τα ΚΥΒ και παρ' όλα αυτά δεν έχω την αίσθηση που περιγράφεις.
Βέβαια, όπως έγραψα και παραπάνω, το θέμα είναι υποκειμενικό και αφού σου φαίνεται υπερβολικά σκληρό, θα πρέπει κάτι να κάνεις!
Κατά την γνώμη μου, η επιλογή ΚΥΒ μπροστά και monroe reflex πίσω, δεν είναι αρμονικότερη από το να είχες ΚΥΒ μπρος-πίσω ή monroe reflex μπρος-πίσω.

Όπως και να 'χει, για αρχή θα σου σύστηνα να χρησιμοποιήσεις 25~26 Psi μπρος-πίσω, το πολύ!
Πιστεύω ότι θα δεις αρκετή βελτίωση.
Αν πάλι, εξακολουθήσει να σε ενοχλεί η σκληρότητα της ανάρτησης, τα ελατήρια ΟΜΕ θα την βελτιώσουν ακόμη περισσότερο, χάνοντας όμως περίπου ένα πόντο ύψος.
Ο φίλος Tzivitzonis που έβγαλε τα MAD κι έβαλε τα ΟΜΕ, έχει την καλύτερη εμπειρία επί του θέματος. ;-)

Σε κάθε περίπτωση πάντως, μην περιμένεις ότι ένα βελτιωμένο και ψηλωμένο GV, θα είναι το ίδιο άνετο με ένα "μαμά".
Η μόνη περίπτωση να συμβεί αυτό, θα ήταν να το ψηλώσεις βάζοντας προσθήκες στα "μαμά" ελατήρια και αμορτισέρ, κάνοντάς το βέβαια αρκετά επικίνδυνο λόγω πολύ μειωμένης σταθερότητας στον δρόμο! :!:
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Τρί Ιαν 22, 2013 6:22 pm

θα συμφωνησω με τον νικο,,,,
αλλα 1ον και η πιεση που σου λεει πολυ ειναι..ο κατασκευαστης λεει 23...
και 2ον θα χασεις με τα ome οχι ενα αλλα τουλαχιστον 2 ποντους ;-)
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό char » Τρί Ιαν 22, 2013 6:25 pm

κυριακος αθανασιου έγραψε:ι..ο κατασκευαστης λεει 23...

Είναι Grand Vitara κι όχι Vitara Κυριάκο. :-)
Ο κατασκευαστής λέει 26 μπροστά και 30 πίσω.
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Θελω να ψηλωσω 4cm και εχω τρελαθει πως θα γινει τελικα;

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Ιαν 22, 2013 6:27 pm

Αυτό πάντως με το 30 psi πίσω δεν μπορώ να το καταλάβω..... στο 5D GV λέει 26 μπρος-πίσω, δεν είναι παράλογο να λέει 30 πίσω στο 3D ? :think:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες