Γενικες αποριες

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Δευτ Δεκ 26, 2011 7:40 am

Καλημερα κι εδω:)
Οπως ειπα σε αλλο ποστ ειμαι νεος στο κλαμπ κι θα ηθελα να μου πειτε το οτιδηποτε σχετικα με το νεο μου αποκτημα που ισως θα πρεπει να προσεξω.
ετος κατασκευης αυτοκινητου ειναι 12/07, 3θυρτο με multimedia system της kenwood.
Το πηρα με 62.000 χλμ απο γυναικα.
Πρωτου το παρω το πηγα σε συνεργειο κι φανοποιειο που εμπιστευομαι κι μου ειπανε οτι το αυτοκινητο γενικα ειναι ατρακαριστο κι σε πολυ καλη κατασταση με 3 παρατηρησεις:
1)λογο χλμ (κι του γεγονοτος οτι το ειχε γυναικα) ισως χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξω το δισκο πλατο
2)μια μικρη βαση στο πισω εξωνα εχει αρχισει να ραγιζει που οπως μου ειπανε ειναι λογο του διαφορικου (κι δεν ειναι κατι σοβαρο)
3)χανει ελαχιστη ποσοτητα λαδιου στο κολαρο (που οπως μου ειπανε τα περισσοτερα μοντελα το παρουσιαζουν μετα απο καποια χιλιομετρα).
Γενικα μου δωσανε το ΟΚ κι το αγορασa.
Τωρα, εχω καποιες αποριες..
1)σε σχεση με το προηγουμενο αυτο/το μου (Smart roadster) περνει μπρος (μιζα) πιο αργα, δηλ πρεπει να κρατησω τη μιζα πιο πολυ χρονο - ειναι φυσιολογικο αυτο ?
2)Η μπαταρια που εχει μεσα πρεπει να ειανι παλια, ισως κι να εχει αλλαχτει.Το συμπερανω αυτο απο το γεγονως οτι η βαση της μπαταριας ειναι πιο μεγαλη απο οτι ειναι η μπαταρια...εννοω οτι η μπαταρια ειναι πολυ λεπτη(κι μπορω να πω οτι κολυμπαει μεσα..-φυσικα δεν κουνιεται λογο της βασης) σε σχεση ακομα κι με αυτην του σμαρτ που ειχα..δεν ειναι τετραγωνη, αλλα μακροστενη...ειναι λοιπον η μπαταρια που συνιστα η αντιπροσωπεια ?
3)μηπως εφοσον η μπαταρια ειναι μικροτερη απο αυτην που χρειαζεται, μηπως η καθυστερησει στη μιζα που εχω οφειλεται σε αυτο ?
4)οταν κλειδωνω το αμαξι (εχω την εκδοση με το ''keyless go'') μερικες φορες αφου μπει ο συναγερμος, μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενας 3πλος ηχος του συναγερμου, σαν να εχω αφησει κατι ανοιχτο..οποτε παταω το κουμπι του ανοιγματος κι επειτα του κλεισιματος παλι κι ολα κομπλε (!)..σε τι μπορει να οφειλεται ?
(εχω παρατηρισει το εξης σε αυτο το προβλημα οχι ομως παντα!-οταν το κλειδωνω κανει ενα διπλο ηχο, στο ενδιαμεσο του διπλου ηχου αν προσπαθησω να τσεκαρω τη πορτα (αν κλειδωσε η οχι) θα μου κανει τον 3πλο ηχο που σας ελεγα..εχει καμια σχεση με αυτο ??)
5)φοραω 17 ζαντα της σουζουκι, τα ελεστικα δεν εχουν αλλαχτει απο την κατασκευη του (δηλ απο το '07) οποτε οπως καταλαβαινετε ειμαι σε φαση να αλλαξω τα ελαστικα..τι ελαστικα να προτιμησω ? το αμαξι το εχω για δουλειες πολης κι καμια εκδρομουλα ευελπιστο παρεα με εσας που κι που :)
ρωτησα σε λαστιχα κι μου ειπε για continental 80-20 στα 610,00 ευρω κι διασταση 225/65/17 κι 2η επιλογη ειναι τα michelin 90-10 ιδιας διαστασης στα 650,00 ευρω.
πειτε μου τη γνωμη σας γενικα για τα ελαστικα..

κι μια τελευταια ισως πιο γενικη ερωτηση :) με την μαμα εκδοση χωρις να εχω πειραξει αναρτησεις, υψος κι τα σχετικα θα μπορω να σας ακολουθησω στις εκδρομες ? η στα πρωτα ζορια θα χρειαστω καποιον να με ρυμουλκει ? :?
Ρωτω γιατι απο οτι ειδα στις φωτος-ολοι τα εχετε πειραγμενα, καταλληλα για offroad adventures...επισης επειδη βλεπω πως η εξατμιση της 3 door εκδοσης (της δικης μου δηλ) ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα χαμηλα...δεν θα βρισκει σε τυχον εμποδια σε offroad καταστασεις ?
(καπως ετσι ειναι η δικια μου, μονο που εχω τη ρεζερβα πισω εγω)
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=27105&start=330

αυτες ειναι οι αποριες μου σε πρωτη φαση :))))) σορυ αλλα θα σας κουρασω παιδες :Ρ

Φιλικα Alan
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Δεκ 26, 2011 1:27 pm

alroad87 έγραψε: 3 παρατηρησεις:
1)λογο χλμ (κι του γεγονοτος οτι το ειχε γυναικα) ισως χρειαστει καποια στιγμη να αλλαξω το δισκο πλατο
2)μια μικρη βαση στο πισω εξωνα εχει αρχισει να ραγιζει που οπως μου ειπανε ειναι λογο του διαφορικου (κι δεν ειναι κατι σοβαρο)
3)χανει ελαχιστη ποσοτητα λαδιου στο κολαρο (που οπως μου ειπανε τα περισσοτερα μοντελα το παρουσιαζουν μετα απο καποια χιλιομετρα).


1) Λογικό δεν ξέρω αν είναι, δεν είναι όλες οι γυναίκες άχρηστες :P :liar: :mrgreen:
Πάντως ένας εύκολος τρόπος να δεις αν πατινάρει ο δίσκος είναι εν στάση να βάλεις 2α ή 3η ταχύτητα και να αφήσεις τον συμπλέκτη σαν να πας να ξεκινήσεις αλλά χωρίς να λύσεις το χειρόφρενο. Αν σβήσει απότομα τότε ο δίσκος είναι καλός. Αν σβήσει με "κάποια" υστέρηση, τότε ο δίσκος πατινάρει. Εκτός και αν είναι τόσο χάλια που με 2α (χωρίς να πατάς φρένο) δεν ξεκινάει με τίποτα.

2) Δεν καταλαβαίνω για ποια βάση πρόκειται, πρέπει να ανεβάσεις φωτό δείχνοντάς την να την δουν και πιο ειδικοί εδώ μέσα. Πάντως ράγισμα λόγω ύπαρξης του διαφορικού ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! κάτι άλλο είναι και μάλλον σοβαρό.... ΨΑΞΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

3) Αν εννοείς την τσιμούχα του transfer, ναι ισχύει αυτό και οι περισσότεροι την έχουν αλλάξει κάποιοι εντός εγγύησης, δες μήπως το κάνεις και συ σε εγγύηση) Δες εδώ:


alroad87 έγραψε:Τωρα, εχω καποιες αποριες..
1)σε σχεση με το προηγουμενο αυτο/το μου (Smart roadster) περνει μπρος (μιζα) πιο αργα, δηλ πρεπει να κρατησω τη μιζα πιο πολυ χρονο - ειναι φυσιολογικο αυτο ?

Άλλο αμάξι, άλλος κινητήρας, πιο μεγάλος, με άλλες ροπές... φυσιολογικότατο και όσο κρύο κάνει, τόσο περισσότερο θα αργεί :wink:

alroad87 έγραψε:2)Η μπαταρια που εχει μεσα πρεπει να ειανι παλια, ισως κι να εχει αλλαχτει.Το συμπερανω αυτο απο το γεγονως οτι η βαση της μπαταριας ειναι πιο μεγαλη απο οτι ειναι η μπαταρια...εννοω οτι η μπαταρια ειναι πολυ λεπτη(κι μπορω να πω οτι κολυμπαει μεσα..-φυσικα δεν κουνιεται λογο της βασης) σε σχεση ακομα κι με αυτην του σμαρτ που ειχα..δεν ειναι τετραγωνη, αλλα μακροστενη...ειναι λοιπον η μπαταρια που συνιστα η αντιπροσωπεια ?

Ναι, στα 1600 η μπαταρία είναι μικρή σε μέγεθος, αν χρειαστεί να την αλλάξεις να βάλεις μεγαλύτερη, όμως δεν έχεις πρόβλημα με αυτήν τώρα.... εν καιρό βλέπεις και κάνεις... Δες εδώ:
alroad87 έγραψε:3)μηπως εφοσον η μπαταρια ειναι μικροτερη απο αυτην που χρειαζεται, μηπως η καθυστερησει στη μιζα που εχω οφειλεται σε αυτο ?

Παίζει και αυτό ρόλο, δεν είναι πρόβλημα όμως, όπως είπα παραπάνω... Σίγουρα θα σε βοηθήσει μια μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά όχι πολύ

alroad87 έγραψε:4)οταν κλειδωνω το αμαξι (εχω την εκδοση με το ''keyless go'') μερικες φορες αφου μπει ο συναγερμος, μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενας 3πλος ηχος του συναγερμου, σαν να εχω αφησει κατι ανοιχτο..οποτε παταω το κουμπι του ανοιγματος κι επειτα του κλεισιματος παλι κι ολα κομπλε (!)..σε τι μπορει να οφειλεται ?
(εχω παρατηρισει το εξης σε αυτο το προβλημα οχι ομως παντα!-οταν το κλειδωνω κανει ενα διπλο ηχο, στο ενδιαμεσο του διπλου ηχου αν προσπαθησω να τσεκαρω τη πορτα (αν κλειδωσε η οχι) θα μου κανει τον 3πλο ηχο που σας ελεγα..εχει καμια σχεση με αυτο ??)

Δεν ξέρω, οι κάτοχοι NGV θα σου απαντήσουν :wink:

alroad87 έγραψε:5)φοραω 17 ζαντα της σουζουκι, τα ελεστικα δεν εχουν αλλαχτει απο την κατασκευη του (δηλ απο το '07) οποτε οπως καταλαβαινετε ειμαι σε φαση να αλλαξω τα ελαστικα..τι ελαστικα να προτιμησω ? το αμαξι το εχω για δουλειες πολης κι καμια εκδρομουλα ευελπιστο παρεα με εσας που κι που :)
ρωτησα σε λαστιχα κι μου ειπε για continental 80-20 στα 610,00 ευρω κι διασταση 225/65/17 κι 2η επιλογη ειναι τα michelin 90-10 ιδιας διαστασης στα 650,00 ευρω.
πειτε μου τη γνωμη σας γενικα για τα ελαστικα..

Σε 17άρα ζάντα, μόνο Yokohama Geolandar G012 θα σου έλεγα να βάλεις. Λάστιχο 50-50, δεν κάνει θόρυβο, είναι πολύ καλό σε λάσπη, χιόνι, ακόμα και σε πέτρες το έχω πάει, το έχουν βάλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ εδώ μέσα, και είναι κατενθουσιασμένοι. Άλλωστε μόνο με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ λάστιχο all-terain 50-50 μπορείς να ακολουθήσεις σε εκδρομές και σε 17άρα ζάντα με μαμά σε ύψος αμάξι μόνο το GO12 υπάρχει :wink:

alroad87 έγραψε:κι μια τελευταια ισως πιο γενικη ερωτηση :) με την μαμα εκδοση χωρις να εχω πειραξει αναρτησεις, υψος κι τα σχετικα θα μπορω να σας ακολουθησω στις εκδρομες ? η στα πρωτα ζορια θα χρειαστω καποιον να με ρυμουλκει ? :?
Ρωτω γιατι απο οτι ειδα στις φωτος-ολοι τα εχετε πειραγμενα, καταλληλα για offroad adventures...

Σίγουρα το ύψος παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά πολλοί από εδώ, άρχισαν τις εξορμήσεις με μαμά ύψος, πιο προσεκτικά, δεν χρειάζονται τα extreme "περάσματα" να τα περνάς με τα μπούνια, και ας σε τραβήξει κάποιος τι πειράζει? Αυτή είναι και η γλύκα στις εκδρομές, τα αλληλοτραβήγματα και τα πειράγματα :lol:
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις την ενότητα με τις αναρτήσεις στα NGV και εκεί μέσα να πεις τις όποιες απορίες σου.
Γενικά το "σήκωμα" είναι κάτι που θα σου πρότεινα να το κάνεις κατόπιν σκέψης, διαβάσματος, αποριών και χρόνου... μην το κάνεις "αέρα-πατέρα" να καταλάβεις πρώτα τι κερδίζεις και τι χάνεις από κάθε πείραγμα και μετά να προχωράς και αυτό θα το κάνεις μόνο βήμα-βήμα

Πρώτα-πρώτα όμως, θα σου πρότεινα να φροντίσεις για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του κάτω μέρους του αυτοκινήτου σου, με ποδιές προστασίας (διαφορικών-Transfer-σωληνάκια) και έτσι θα μπορείς να ακολουθείς σε εκδρομές και δεν θα σε νοιάζει αν θα "βρεις" από κάτω.... οι ποδιές θα σε προστατεύουν, άλλωστε και να το ψηλώσεις στο θεό, και πάλι τις ποδιές θα τις χρειάζεσαι, άρα ξεκίνα με αυτές ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ! Δες εδώ:

alroad87 έγραψε:επισης επειδη βλεπω πως η εξατμιση της 3 door εκδοσης (της δικης μου δηλ) ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα χαμηλα...δεν θα βρισκει σε τυχον εμποδια σε offroad καταστασεις ?

Τελικά αυτή είναι η τελευταία ερώτηση, όχι η προηγούμενη :mrgreen:
Λοιπόν, ναι στα 1600 η εξάτμιση είναι εκνευριστικά χαμηλά.... κάποιοι εδώ μέσα πήγαν σε εξατμισάδες και την έχουν "χωνέψει" πιο ψηλά με άψογα αποτελέσματα... ψάχνω να βρω τα ανάλογα post αλλά δεν τα βρίσκω γμτ..... ΜΩΡΑΙΤΗ βοήθα λίγο ρε συ, που το έβαλες το δικό σου?


ΥΓ:
1. Θα σου πρότεινα χρησιμοποιείς την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πάνω δεξιά, βάζοντας λέξεις-κλειδιά. Θα βρεις πολλά να διαβάσεις :wink:
2. Καλό θα ήταν να βάζεις τις ερωτήσεις σε σωστές ενότητες και σε συνέχεια ανάλογων post, για να υπάρχει μια σωστή "δομή" στο forum :wink: Γενικά ένα post με πολλές και διαφορετικού είδους ερωτήσεις-απαντήσεις, δεν θα βοηθήσουν τους επόμενους που θα μπουν να ψάξουν για κάτι συγκεκριμένο.

Πήγαινε λοιπόν στις σωστές ενότητες/post και κάνε εκεί κουβέντα για κάθε μία διαφορετική περίπτωση απορίας/ερώτησης :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Δευτ Δεκ 26, 2011 5:00 pm

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την τοσο λεπτομερη απαντηση στην...εκθεση μου!:D
Εχεις δικιο,θα ψαχνω να κανω ερωτησεις σε ταιριαστα θεματα! (οσο ειναι εφικτο)
Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο της βασεις που ειπα πιο πανω,απλα πρεπει να βρω φωτο με τον πισω αξωνα του NGV.
Παντως βρισκεται ακριβως στη μεση του πισω αξωνα χωμενη μεσα σε αυτον(!) κι εχει κυκλικη μορφη μεγεθους μιας μαρκας του ποκερ!!
αν δεν βρω στο ΝΕΤ-θα ξαπλωσω να το βγαλω φωτο!
ΥΓ. οσο για το τσεκαρισμα του δισκου πλατο-θα βαλω 2α η 3η με σηκωμενο χειροφρενο κι θα προσπαθησω να ξεκινησω κανονικα; η απλα να αφησω τον συμπλεκτη;
πως ακριβως γινεται η διαδικασια Πανο;
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Δεκ 26, 2011 5:28 pm

alroad87 έγραψε:ΥΓ. οσο για το τσεκαρισμα του δισκου πλατο-θα βαλω 2α η 3η με σηκωμενο χειροφρενο κι θα προσπαθησω να ξεκινησω κανονικα; η απλα να αφησω τον συμπλεκτη;
πως ακριβως γινεται η διαδικασια Πανο;
Με τραβηγμένο το χειρόφρενο βάζεις 2α και πας να ξεκινήσεις κανονικά με γκάζι-συμπλέκτη (όπως με 1η δηλαδή χωρίς χειρίφρενο). Αν σου σβήσει ακαριαία, τότε είσαι ok. Δοκιμάζεις μετά και με 3η και θα δεις ότι θα αργήσει περισσότερο να σου σβήσει αλλά και πάλι σχεδόν ακαριαία θα πρέπει να σου σβήσει. Σημαντικό είναι να χειριστείς τα πετάλια "ξεχνώντας" ότι έχεις τραβηγμένο το χειρόφρενο, ώστε το "πείραμα" να πετύχει σωστά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Δευτ Δεκ 26, 2011 8:11 pm

Λοιπον, κατεβηκα στο παρκιν κι εβγαλα μερικες φωτο καθως επισης δοκιμασα κι το δισκο οπως μου ειπες..
στη 2α λοιπον το αμαξι δεν εσβησε αμεσα, δηλ πηγε να ξεκινησει (εκατσε ο κ@λος λιγο) αλλα επειτα εσβησε, οταν το εκανα με την 3η - εκει εσβησε αμεσα χωρις πολλα πολλα.

τωρα, οσον αφορα τη διαρροη, αυτη εδω ειανι λοιπον..ειναι η τσιμουχα ?

CIMG8917.JPG
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Δεκ 26, 2011 9:14 pm

alroad87 έγραψε:στη 2α λοιπον το αμαξι δεν εσβησε αμεσα, δηλ πηγε να ξεκινησει (εκατσε ο κ@λος λιγο) αλλα επειτα εσβησε, οταν το εκανα με την 3η - εκει εσβησε αμεσα χωρις πολλα πολλα.
Σωστά, μλκ μου, όντως όσο "ανεβαίνεις" σε ταχύτητα, τόσο πιο άμεσα θα σβήσει, έτσι είναι... Αν δεν σου "πατινάρει" και ο δίσκος σε ανηφοριές και δύσκολα σημεία, τότε είσαι ok, δεν χρειάζεται να αλλάξεις δίσκο.... ΓΕΝΙΚΑ να ξέρεις ότι οι δίσκοι μας (και στα παλαιά GV και στα NGV) μυρίζουν εύκολα αν τους ζορίσεις, χωρίς όμως να σημαίνει ότι έχουν χαλάσει (αρκεί να μην συνεχίζεις να τους ζορίζεις)

alroad87 έγραψε:τωρα, οσον αφορα τη διαρροη, αυτη εδω ειανι λοιπον..ειναι η τσιμουχα ?

Δεν φαίνεται καλά.... πρέπει να τραβήξεις το σημείο όπου "μπαίνει" ο άξονας στο transfer. Εκεί έχει τσιμούχα


ΥΓ: Με το ράγισμα, τι έγινε? Δεν μπορείς να το βγάλεις φωτό το σημείο αυτό να καταλάβουμε πιο είναι?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Δευτ Δεκ 26, 2011 11:28 pm

οχι, σε ανηφορες ειναι πολυ καλα, γενικα ουτε μυρωδιες ουτε θορυβους δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα (βεβαια το εχω 2 βδομαδες το αμαξι...θα δειξει..μακαρι να ειναι ολα οκ)
ανεβαζω αλλες δυο φωτο που μπορεσα να τραβηξω μιας μπηκα απο κατω οσο μπορουσα..δε ξερω αν θα βοηθησει βρε Πανο..:)

Υ.Γ. οσο για το ραγισμα, δεν το βρηκα, πρεπει μαλλον να σηκωθει το αμαξι για να το βρω, παντως θυμαμαι οτι ειναι πισω σε κεντρικο σημειο μεσα βαθια πολυ χωμενο(σορυ ρε παιδια για τις εκφρασεις λολ) κι θυμαμαι οτι το σημειο εκεινο δεν διακρινεται ευκολα-με το ζορι το ειχα καταλαβει με τον μηχανικο που το κοιτουσε δειχνοντας πανω του με φακο κτλ...μου ειχε πει παντως οτι για την ωρα δεν ειναι κατι σοβαρο..(θα προσπαθησω να ανεβασω πουθενα το αμαξι μπας κι βρω το σημειο..

Γενικη ερωτηση
Πανο, μηπως δεν πρεπει να τα γραφω εδω κι πρεπει να τα γραφω καπου αλλυ σε συγκεκρημενο τοπικ ?

Υ.Γ.2 περι μπαταριας...
δες κι εδω τη μπαταρια...πιστευω πως ειανι λιγο σε κακη κατασταση..(σημερα οταν κατεβηκα κατω που ηταν κρυο το αμαξι, 2 φορες δεν μου πηρε μπρος, στη 3η μου πηρε μπρος..)

CIMG8928.JPG
εδω γενικα ειναι απο κοντα η μπαταρια, φαινεται οτι ειχανε χυθει υργα κτλ..δειγμα για φουντο ? η οχι ?

CIMG8927.JPG
δες εδω τα κενα που εχει η βαση με το μεγεθος της μπαταριας..μηπως θελει μεγαλυτερη μπαταρια ?

CIMG8915.JPG

CIMG8913.JPG
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Δεκ 26, 2011 11:50 pm

Άρα από δίσκο-πλατό είσαι ok, μην χαλάς λεφτά έτσι στο ντούκου :wink:

Η μπαταρία δείχνει όντως ταλαιπωρημένη.

Ένα μέτρημα θα ήταν καλό να γίνει, όπως επίσης να δεις από το ταμπελάκι της πότε κατασκευάστηκε. Μάλλον πας για αλλαγή...

Όσο για το πόσο μεγαλύτερη μπορείς να βάλεις, κατέβασε το και εκεί μέσα θα το βρεις, όπως και πολλά άλλα :wink:

Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς εμένα δεν με βοηθάνε οι φωτό, ίσως κάποιον άλλον μπορεί...

alroad87 έγραψε:Γενικη ερωτηση
Πανο, μηπως δεν πρεπει να τα γραφω εδω κι πρεπει να τα γραφω καπου αλλυ σε συγκεκρημενο τοπικ ?

Αν χρειαστεί, οι moderator είναι εδώ για να μετακινήσουν ότι πρέπει :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Δεκ 27, 2011 1:07 pm

alroad87 έγραψε:4)οταν κλειδωνω το αμαξι (εχω την εκδοση με το ''keyless go'') μερικες φορες αφου μπει ο συναγερμος, μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενας 3πλος ηχος του συναγερμου, σαν να εχω αφησει κατι ανοιχτο..οποτε παταω το κουμπι του ανοιγματος κι επειτα του κλεισιματος παλι κι ολα κομπλε (!)..σε τι μπορει να οφειλεται ?


Κάτι σου κρέμεται και κουνά το οποίο πιάνει ο συναγερμός!
Έλγεξε για τυχόν σταυρουλάκια και παναγίτσες που πάνε πέρα-δώθε, μου το κάνει και εμένα όταν βγω βιαστικά από το αμάξι και κλειδώσω άμεσα :wink:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Δεκ 28, 2011 10:54 pm

kaliakouda έγραψε:
alroad87 έγραψε:4)οταν κλειδωνω το αμαξι (εχω την εκδοση με το ''keyless go'') μερικες φορες αφου μπει ο συναγερμος, μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενας 3πλος ηχος του συναγερμου, σαν να εχω αφησει κατι ανοιχτο..οποτε παταω το κουμπι του ανοιγματος κι επειτα του κλεισιματος παλι κι ολα κομπλε (!)..σε τι μπορει να οφειλεται ?


Κάτι σου κρέμεται και κουνά το οποίο πιάνει ο συναγερμός!
Έλγεξε για τυχόν σταυρουλάκια και παναγίτσες που πάνε πέρα-δώθε, μου το κάνει και εμένα όταν βγω βιαστικά από το αμάξι και κλειδώσω άμεσα:wink:


Ίσως αν βγεις και κλειδώσεις γρήγορα , ο συναγερμός διαβάζει κάποια μεταβολή φορτίου ( καθυστέρηση φωτισμού καμπίνας για παράδειγμα ή αυτόματος έλεγχος ηλεκτρονικών συστημάτων του εγκεφάλου ) .
Οπότε καταλαβαίνει παραβίαση και ενεργοποιείται . Δεν χτυπάει όμως πριν από ένα λεπτό ( συνήθως ) από την ενεργοποίηση , αλλά κάνει μόνο κάποια μπιπ , σαν και αυτά που περιγράφεις .
Αν λοιπόν δεν έχεις σταυρουλάκια και παναγίτσες όπως λέει ο καλιακούδας , τότε μάλλον συμβαίνει αυτό που σου περιγράφω . :wink:
Επισκέπτης
 

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Πέμ Δεκ 29, 2011 12:26 am

Ναι, μου κρεμονται κατι ψιλα στο καθρεφτη :)
αρα μαλλον ετσι οπως τα λετε ειναι !!
ειστε φοβεροι ρε παιδια !
θενξ :D
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Πέμ Δεκ 29, 2011 2:36 am

Βγαλτα αυριο πρωι,δοκιμασε και πες μας να μας φυγει και εμας η απορια!! :wink:
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Παρ Δεκ 30, 2011 12:59 am

Λοιπον, παιδες, νομιζω οτι ειναι αυτο που ειπε ο
Ίσως αν βγεις και κλειδώσεις γρήγορα , ο συναγερμός διαβάζει κάποια μεταβολή φορτίου ( καθυστέρηση φωτισμού καμπίνας για παράδειγμα ή αυτόματος έλεγχος ηλεκτρονικών συστημάτων του εγκεφάλου ) .
Οπότε καταλαβαίνει παραβίαση και ενεργοποιείται . Δεν χτυπάει όμως πριν από ένα λεπτό ( συνήθως ) από την ενεργοποίηση , αλλά κάνει μόνο κάποια μπιπ , σαν και αυτά που περιγράφεις .
Αν λοιπόν δεν έχεις σταυρουλάκια και παναγίτσες όπως λέει ο καλιακούδας , τότε μάλλον συμβαίνει αυτό που σου περιγράφω . :wink:

γιατι βγαινω πιο προσεκτικα τωρα, κοιταω μη κουνιεται κανα σταυρουδακι, κανα γαντι :mrgreen: κι προς το παρον κλειδωνει κανονικα χωρις προβλημα...
οποτε μαλλον ειναι αυτο... :clap:
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό alroad87 » Σάβ Δεκ 31, 2011 3:19 pm

Παιδες, εχω 2 αποριες :mrgreen:
1) υπαρχει κατω απο το καπο ενα σφουγγαρι - το οποιο δεν το εχω δει σε αλλα αυτοκινητα...σε τι χρησιμευει αυτο ?? κι επειδη το εχω μες'τη μπιχλα - παιζει ρολο αυτο ?(βασικα ο προηγουμενος το ειχε ετσι..)
2) που βρισκεται το φιλτρο αερα του NGV ??
βαζω 2 φωτος για διευκολυνση..

CIMG8930.JPG
αυτο ειναι το σφουγγαρι που λεω..τι κανει αυτο? κι γιατι ειναι τοσο βρωμικο ?

CIMG8925.JPG
κατω αριστερα το μαυρο κουτι-εκει μεσα ειναι το φιλτρο αερα ?
''Experience is not what happens to a man; it is what a man does with what happens to him''
Άβαταρ μέλους
alroad87
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:38 am
Τοποθεσία: Αθηνα
cb: Όχι
Name: Alan

Re: Γενικες αποριες

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 31, 2011 7:51 pm

Το αφρολεξ το έχει για να μην ανακατέβει τον θερμό αέρα της μηχανής και να τραβά μόνο κρύο απέξω . Το φιλτροκούτι είναι αυτό που δείχνεις στη φωτο σου . :idea: :wink:
Επισκέπτης
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες