Αν μείνετε από πετρέλαιο ...

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Αν μείνετε από πετρέλαιο ...

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Ιούλ 16, 2008 12:19 pm

Ναι ναι συμβαίνει και αυτό ... ιδίως αν θέλεις να τεστάρεις τη ρεζερβα και αν δεν θέλεις να βάλεις πετρέλαιο από άγνωστα πρατήρια.
Για να μην τα πολυλογώ τα συμπεράσματά μου είναι τα παρακάτω.
1. Με τη ρεζέρβα μπορείς να κάνεις γύρω στα 150 km με συντηρητική οδήγηση (γύρω στα 120 στην εθνική και πιο χαμηλά σε επαρχιακή οδό). Μιλώ από τη στιγμή που θα ανάψει το λαμπάκι.
2. Ο δείκτης της στάθμης του καυσίμου τερματίζει στο μέσω του γράμματος ‘Ε’ στο κατράν, και ΟΧΙ στο κάτω άκρο του (ενώ όταν γεμίζει πηγαίνει μέχρι το άνω άκρο του γράμματος ‘F’ …)
3. Όταν τελειώσει το καύσιμο και σβήσει η μηχανή, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι που δείχνει τον κινητήρα (αν έχω καταλάβει σωστά) με την ένδειξη stop μέσα του. Κανονικά το βιβλίο λέει ότι αν ανάψει αυτή η ένδειξη εν κινήσει και σβήσει ο κινητήρας τότε πρέπει να πάτε στο service για να ελέγξουν το injection
4. Αφού βάλουμε αρκετό καύσιμο, χρησιμοποιούμε την ‘φούσκα’ που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα για να ‘τρομπάρουμε’ μέχρι να γίνει σκληρή (η ‘φούσκα’). Δοκιμάζουμε τη μίζα και αν δεν πάρει ξανατρομπάρουμε και πάλι τη μίζα … Από ότι κατάλαβα με το τρομπάρισμα φεύγει ο αέρας από το σύστημα τροφοδοσίας (τον οποίο πήρε όταν τελείωσαν τα καύσιμα) και ανεβαίνει η πίεση στο καύσιμο ώστε να δουλέψει και πάλι η αντλία.
5. Συστήνεται αν έχετε κάνει αρκετά χιλιόμετρα, να αλλάξετε στο επόμενο service το φίλτρο πετρελαίου, καθώς θα έχει μαζέψει τα τυχόν ‘κατακάθια’ από το ρεζερβουάρ καυσίμου αφού το ‘στεγνώσατε’ όταν κάψατε και την τελευταία στάγονα
6. Ακόμα περισσότερο συστήνεται ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ γιατί μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη τροφοδοσία καυσίμου (αντλία πετρελαίου) και όχι μόνο. Βέβαια μπορεί να συμβεί, άνθρωποι είμαστε ...
7. ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα φρένα λειτουργούν ΜΟΝΟ για ένα διάστημα με κλειστή τη μηχανή … μετά χειρόφρενο … (φαντάζομαι οι περισσότερο έμπειροι το ξέρατε … )
Τελικά πολυλόγησα αλλά νομίζω δεν φλυάρησα :D
Να τονίσω ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν θα γίνει κάποια πατάτα ακολουθώντας ότι περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα … δεν είμαι μηχανικός αυτοκινήτων …
Εικόνα
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό k.l. » Τετ Ιούλ 16, 2008 1:34 pm

Ενσταση κ. Προεδρε
Όλα καλά αλλά για να δουλέψει αυτό που λές πρέπει να ξεβιδώσεις ένα βιδάκι που υπάρχει στο κάτω μέρος του φίλτρου (και από όπου αδειαζει και η παγίδα νερού) και μετα να τρομπάρεις. Αν δεν ανοίξεις αυτή τη βαλβίδα όσο και να τρομπάρεις ο αέρας δε μπορεί να φύγει.
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Ιούλ 16, 2008 2:23 pm

k.l. έγραψε:Ενσταση κ. Προεδρε
Όλα καλά αλλά για να δουλέψει αυτό που λές πρέπει να ξεβιδώσεις ένα βιδάκι που υπάρχει στο κάτω μέρος του φίλτρου (και από όπου αδειαζει και η παγίδα νερού) και μετα να τρομπάρεις. Αν δεν ανοίξεις αυτή τη βαλβίδα όσο και να τρομπάρεις ο αέρας δε μπορεί να φύγει.


Κύριε συνήγορε, στο service της suzuki δεν μου είπαν κάτι τέτοιο (δηλ. για ξεβίδωμα βίδας) και όσα περιγράφω τα είδα πρώτο χέρι ... ίσως να μην κατάλαβα καλά τι κάνεις με το "τρομπαρισμα" βέβαια μπορεί να μην τα διατύπωσα σωστά και εσύ να αναφέρεσαι σε άλλη κατάσταση ...
Είμαι νέος στην πετρελαιοκίνηση ... :D

Αν μπορείς να βάλεις και καμία φώτο από αυτή τη βίδα ... θα ήταν πολύ χρήσιμο νομίζω ... :)
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Ιούλ 16, 2008 5:13 pm

να κανω μια πολυ γελοια ερωτηση??

ποσα χιλιομετρα μπορειτε να κανετε φουλαροντας το ρεζερβουαρ, και πηγαινοντας τον δεικτη εως την μεση??


εγω πχ δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 350 εως 360 κμ εως την μεση...


εχω δει τρελλες αποκλισεις μεταξυ ιδιων αυτοκινητων και θα ηθελα την γνωμη σας
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Ιούλ 16, 2008 5:17 pm

επισης κατι τρελλο που εχω παρατηρησει αλλα εχει βαση..


στα 130 140 καιει λιγοτερο απο οτι στα 90 120....

τουλαχιστον εγω το εχω παρατηρησει...και αυτο λογω τουρμπινας που δεν φορτωνει σε αυτες τις ταχυτητες...


λεω εγω τωρα... :roll: :roll:
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό k.l. » Πέμ Ιούλ 17, 2008 10:08 am

Κ. πρόεδρε αν δεν ανοίξει το κύκλωμα τροφοδοσίας σε κάποιο σημείο ώστε να φύγει ο αέρας πώς θα έρθει το κάυσιμο στο φίλτρο και από εκεί στην αντλία; Τη δουλειά κάνει η παρακάτω βιδούλα η οποία βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου και ανοίγει με το χέρι (δε χρειάζετε κλειδί) και η οποία καθαρίζει και την παγίδα νερού (ανοίχτε τη βίδα λίγο και πατήστε τη φούσκα).

Εικόνα[/img]
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Παρ Ιούλ 18, 2008 9:20 am

gmak έγραψε:να κανω μια πολυ γελοια ερωτηση??

ποσα χιλιομετρα μπορειτε να κανετε φουλαροντας το ρεζερβουαρ, και πηγαινοντας τον δεικτη εως την μεση??


εγω πχ δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 350 εως 360 κμ εως την μεση...


εχω δει τρελλες αποκλισεις μεταξυ ιδιων αυτοκινητων και θα ηθελα την γνωμη σας


Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 700+ km αυτονομία έχω μετρήσει και εγώ (στην καλή περίπτωση ...γιατί έχω μετρήσει και κοντά στα 640 αλλά έτρεχα) αλλά αν εξαντλήσεις τη ρεζερβα νομίζω ότι τα φθάνει τα 750 km με κανονική οδήγηση ...
Αν κάνουμε και τα μαθηματικά έχουμε:
με μέση κατανάλωση από το μετρητή 8.7 lt/100km (για μένα μιλώ έτσι και με ταχύτητες 130-140 στην εθνική)
( 66 lt / 8,7 lt ) x 100 km = 759 km περίπου για ένα τεπόζιτο (66lt παίρνει)

Άρα με προσεκτική οδήγηση θα πρέπει να φθάνει τα 800 km (χρειάζεται μέση κατανάλωση 8,25 lt/100 km για να το πετύχεις αυτό).

Να επισημάνω ότι και η ένδειξη του δείκτη ότι είμαστε στη μέση μπορεί να έχει απόκλιση ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Παρ Ιούλ 18, 2008 9:36 am

k.l. έγραψε:Κ. πρόεδρε αν δεν ανοίξει το κύκλωμα τροφοδοσίας σε κάποιο σημείο ώστε να φύγει ο αέρας πώς θα έρθει το κάυσιμο στο φίλτρο και από εκεί στην αντλία; Τη δουλειά κάνει η παρακάτω βιδούλα η οποία βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου και ανοίγει με το χέρι (δε χρειάζετε κλειδί) και η οποία καθαρίζει και την παγίδα νερού (ανοίχτε τη βίδα λίγο και πατήστε τη φούσκα).


Δεν διαφωνώ ότι είναι απολύτως λογικά αυτά που λέτε κ.συνήγορε ... απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε στην περίπτωσή που περιέγραψα παραπάνω, διότι εκεί δεν πειράχτηκε βίδα ...
Άραγε την ξεβιδώνεις μόνο με σβηστή τη μηχανή; και αν μαζέψει τόσο νερό που δεν χωράει, υπάρχει 'βαλβίδα' εκτόνωσης; υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει πετρέλαιο όταν πατάς τη φούσκα και έχει τελειώσει το νερό ή απλώς δεν βγάζει τίποτα;
Και τέλος, ποιος ο προορισμός του ανθρώπου? που βαδίζουμε; κ.α. :lol:
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Παρ Ιούλ 18, 2008 9:41 am

gmak έγραψε:επισης κατι τρελλο που εχω παρατηρησει αλλα εχει βαση..


στα 130 140 καιει λιγοτερο απο οτι στα 90 120....

τουλαχιστον εγω το εχω παρατηρησει...και αυτο λογω τουρμπινας που δεν φορτωνει σε αυτες τις ταχυτητες...


λεω εγω τωρα... :roll: :roll:


Εννοείς με διαφορετική ή ίδια ταχύτητα στο κιβώτιο? (υποθέτω ότι μιλάς για ίδια και μάλιστα την 5η).
Θεωρείς ότι το turbo μπαίνει μόνο στις χαμηλές στροφές (γύρω στις 2000) και σταματά πότε?
Τα 130-140 τα πιάνει, αν δεν κάνω λάθος, γύρω στις 3500 στρ/λεπτό ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό k.l. » Παρ Ιούλ 18, 2008 10:10 am

Κ. πρόεδρε
Για τα υπαρξιακά σας ζητήματα δεν έχω απάντηση (δυστυχώς).
Όσο για τα της τροφοδοσίας σας έχω να πώ οτι εμένα δε μου έχει τύχει να μείνω οπότε δε ξέρω τι θα έκανε ο μηχανικός σε αυτή τη περίπτωση. Θέωρητικά μιλώντας πάντα (και πάντα με τη μηχανή σβηστή) το κύκλωμα τροφοδοσίας είναι κλειστό οπότε χρειάζετε κάποιο σημείο να ανοίξει και να εξαερώσει το σύστημα. Όσο για την περίπτωση που γεμίσει η παγίδα νερού ανάβει ένδειξη στο πίνακα λυχνιών του αυτοκινήτου.
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό gmak » Παρ Ιούλ 18, 2008 10:12 am

παντα σταθερα με 5 ταχυτητα...

νομιζω οτι η ιδανικη περιοχη ειναι μεταξυ 3000 και 3500....παντα συμφωνα με την δικια μου αποψη..

αλλα το ξαναλεω οτι βλεπω μεγαλες διαφορες στις καταναλωσεις σε φιλο μου με το ιδιο αυτοκινητο..
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Δευτ Ιούλ 28, 2008 2:12 pm

k.l. έγραψε:Κ. πρόεδρε
Θέωρητικά μιλώντας πάντα (και πάντα με τη μηχανή σβηστή) το κύκλωμα τροφοδοσίας είναι κλειστό οπότε χρειάζετε κάποιο σημείο να ανοίξει και να εξαερώσει το σύστημα. Όσο για την περίπτωση που γεμίσει η παγίδα νερού ανάβει ένδειξη στο πίνακα λυχνιών του αυτοκινήτου.


Την Παρασκευή στο service ο τεχνικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται ξεβίδωμα και ότι η εξαέρωση γίνεται αυτόματα (γυρνά τον αέρα στο ρεζερβουάρ).
Μιλώ πάντα για την περίπτωση που "τρομπάρεις" με την μαύρη φούσκα (δες προηγούμενα μηνύματα) για να πάρει μπρός αφού έχεις μείνει από πετρέλαιο (και αφού φυσικά έχεις βάλει πάλι πετρέλαιο στο ρεζερβουάρ)
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι


Επιστροφή στο Diesel

antonis1627 Παρ Ιουν 07, 2024 6:00 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Ιουν 06, 2024 10:10 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Ιουν 06, 2024 6:24 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Ιουν 05, 2024 11:35 am Καλημέρα σε όλους.
Διοματάρης Τετ Ιουν 05, 2024 8:09 am Καλημέρα σας
antonis1627 Τετ Ιουν 05, 2024 6:18 am Καλημέρα σας
arahova Τρί Ιουν 04, 2024 8:43 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Ιουν 04, 2024 6:15 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Ιουν 03, 2024 2:49 pm Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Ιουν 03, 2024 6:18 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
KonKalamata Κυρ Ιουν 02, 2024 9:44 am Καλημέρα, καλή Κυριακή και καλό μήνα..!
antonis1627 Κυρ Ιουν 02, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Ιουν 01, 2024 8:21 am Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Ιουν 01, 2024 6:07 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο,καλό μήνα και καλό καλοκαίρι να έχουμε.
arahova Παρ Μάιος 31, 2024 11:36 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
Panos2 Παρ Μάιος 31, 2024 8:10 am Καλημέρα !!!!!
antonis1627 Παρ Μάιος 31, 2024 6:18 am Καλημέρα σας.
dpol Πέμ Μάιος 30, 2024 11:14 am Καλημερα ωρε
dpol Πέμ Μάιος 30, 2024 11:14 am Θρυλε θεεεεεεεεεε ωε ωε ωε ωεεεεεεεεεεεεεεεε
arahova Πέμ Μάιος 30, 2024 10:52 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μάιος 30, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Τετ Μάιος 29, 2024 12:05 pm Αύριο Πέμπτη 30-5-2024 πάμε για καφεδάκι στην .
arahova Τετ Μάιος 29, 2024 11:14 am Καλημέρα σε όλους.
Dafi Τετ Μάιος 29, 2024 8:29 am Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να διαγραφεί ένα ποστ το οποίο κλειδώθηκε
antonis1627 Τετ Μάιος 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης