Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό char » Δευτ Ιαν 25, 2010 11:36 pm

Φίλε Escudocy,

νομίζω πως μερικά από τα θέματα που ανέπτυξες, χρειάζονται κάποιες διευκρινήσεις.
Το θέμα έχει αναλυθεί λεπτομερέστατα από πολλούς φίλους στο forum (ειδικά από τον KON.GV), αλλά ας επαναλάβουμε μερικά σημεία.

Κατ' αρχήν, να διευκρινίσουμε πως "αυτόματες" πλήμνες (δλδ πλήμνες αυτόματης εμπλοκής/ απελευθέρωσης) διέθεταν μόνο τα Vitara.
Σ' αυτά, μόλις επέλεγες τετρακίνηση "κλείδωναν" τα εμπρός ημιαξόνια και οι τροχοί, με την εμπλοκή των "αυτόματων" πλημνών.
Όταν έβγαζες την τετρακίνηση, αρκούσε να κάνεις δυό - τρία μέτρα όπισθεν μέχρι να ακούσεις το χαρακτηριστικό "κλακ" που έδειχνε πως "ξεκλείδωσαν"
τα ημιαξόνια από τους τροχούς, με την απεμπλοκή των "αυτόματων" πλημνών.

Τα παλιά Grand Vitara, σαν το δικό σου και το δικό μου, δεν διαθέτουν "αυτόματες" ούτε χειροκίνητες πλήμνες.
Για λόγους ευκολίας της συζήτησης θα χρησιμοποιήσω τον όρο "σταθερές", εννοώντας ότι τα ημιαξόνια είναι σταθερά (μόνιμα) συνδεδεμένα με τους τροχούς.

Υποθέτω λοιπόν πως όταν έγραψες αυτόματες...
Escudocy έγραψε:...Ο λογος που αντικατασταθηκαν με τις αυτοματες ειναι διοτι στην πλειοψηφια του ο κοσμος που θελει ενα απλο βοηθημα στην βολτα του εαν και εφοσον χρειαστει, και δεν εχει την δικη μας τρελα των βουνων και των λασπων, μπορει να κανει την δουλεια του ευκολα και χωρις να κατεβει απ το αυτοκινητο.

...Παντως πιστευω οτι περαν της φθορας που επιφερουν στο συστημα η αυτοματες πλυμνες σε δυναμη δεν υστερουν σε τιποτα απο τις χειροκινητες.Ειναι απλα μια λεπτομερεια που αρεσει σε εμας που ασχολουμαστε πανω απ τον μεσο ορο ,να αναλυουμε τις δυνατοτητες της.Οποταν θα ελεγα στα παιδια που εχουν αυτοματες πλυμνες....μην αγχωνεστε δεν αξιζει να χαλατε την διαθεση σας.....αμα ξερετε την σωστη χρηση τους...οτι και να εχετε θα βγειτε απ τα δυσκολα :D

Το θεμα ειναι οτι οι χειροκινητες ΔΕΝ μπαινουν οταν εχεις κολλησει η εχεις μπει πια στα δυσκολα(εναντι του προτερηματος του να κατεβεις απ το αυτοκιμητο μεσα στις λασπες κλπ που δινουν οι αυτοματες). Μπαινοντας στο χωματοδρομο και γνωριζοντας οτι το εδαφος η ο καιρος θα σου επιβαλει την χρηση τους καποια στιγμη, τοτε κατεβαινεις και τις κλειδωνεις.

Ετσι εισαι στην φαση που ειναι οποιασδηποτε φιλος με αυτοματες πλυμνες πριν να εμπλεξει την τετρακινηση.

...εννοούσες τις "σταθερές" πλήμνες που έχουν τα παλιά GV.

Εδώ πάλι,
Escudocy έγραψε:Το θεμα ειναι οτι οι χειροκινητες ΔΕΝ μπαινουν οταν εχεις κολλησει η εχεις μπει πια στα δυσκολα(εναντι του προτερηματος του να κατεβεις απ το αυτοκιμητο μεσα στις λασπες κλπ που δινουν οι αυτοματες). Μπαινοντας στο χωματοδρομο και γνωριζοντας οτι το εδαφος η ο καιρος θα σου επιβαλει την χρηση τους καποια στιγμη, τοτε κατεβαινεις και τις κλειδωνεις.

...υποθέτω πως εννοείς: (εναντι του προτερηματος του να ΜΗΝ κατεβεις απ το αυτοκιμητο μεσα στις λασπες κλπ που δινουν οι αυτοματες)

Στο σημείο αυτό όμως,
Escudocy έγραψε:Οταν βγεις ομως σε ασφαλτοΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΥΜΝΕΣ αλλιως θα κανεις μεγαλη ζημια!!!

...γράφεις κάτι που δεν είναι σωστό.
Με κλειδωμένες τις χειροκίνητες πλήμνες στην άσφαλτο, είναι ακριβώς σαν να είχες τις "σταθερές", δεν υπάρχει δλδ κανένα ενδεχόμενο ζημιάς!
Απλά τις ξεκλειδώνεις για να ελευθερώσεις τους τροχούς σου και να μην έχεις τις συνηθισμένες φθορές της "παθητικής τετρακίνησης", να εκμεταλλευθείς δλδ τα πλεονεκτήματα για τα οποία τις αγόρασες!

Όσο για το τελευταίο,
Escudocy έγραψε:ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΑΡΓΑ ΣΤΟΥς ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥΣ ΜΟΝΑΧΑ.Και δεν μπορω να το καταλαβω κιολας γιαυτο παρακαλω εαν μπορειτε να μου το εξηγησετε καλυτερα θα σας ειμουν υποχρεος :D Αφου εχω τετοια δυνατοτητα να ξερω τουλαχιστον γιατι και που την χρησιμοποιω, τι μπορει να μου δωσει :D

...να πούμε ότι εφόσον έχεις ξεκλείδωτες τις χειροκίνητες πλήμνες, όταν επιλέξεις τετρακίνηση και "αργά", η κίνηση θα μεταδίδεται μόνο πίσω ( οι πλήμνες δεν θα επιτρέψουν την μεταφορά της κίνησης στους εμπρός τροχούς).
Μ' αυτόν τον τρόπο, σε περιπτώσεις που απλώς χρειάζεσαι πολλή "δύναμη" (αλλά δεν σου είναι απαραίτητη η τετρακίνηση, πχ μανουβράρισμα τροχόσπιτου ή σκάφους σε μεγάλες κλίσεις, ή μεγάλη ασφάλτινη ανηφόρα όταν είσαι πολύ φορτωμένος κλπ), θα μπορείς να την έχεις, χωρίς να έχεις και το "βαρύ" και "λίγο" τιμόνι των "αργών".

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά, Νίκος.
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό char » Δευτ Ιαν 25, 2010 11:43 pm

Ωχ, μέχρι να τα γράψω με πρόλαβε ο KON.GV! :?
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Δευτ Ιαν 25, 2010 11:54 pm

char έγραψε:Ωχ, μέχρι να τα γράψω με πρόλαβε ο KON.GV! :?

καλά έκανες Νικόλα για να το εμπεδώσουν καλά..... :lol: :lol: άψογη επεξήγηση.... :wink:
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τρί Ιαν 26, 2010 2:46 am

KON.GV έγραψε:
panoshm έγραψε:Για την κατανάλωση και για την δύναμη του κινητήρα ζητάω περισσότερα Κώστα... (και παραμένει το ερώτημα φυσικά...)

φίλε Πάνο αν με το 2λιτρό ζητάς περισσότερα....τότε είσαι σε λάθος θεματική εντότητα...βάλε γρανάζια από 1,6 και με πλύμνες μαζί θα θέλεις 235/75/16 ελαστικά για να είσαι μαμά....γιατί με τα μαμά θα πετάς......δεν θα μαζεύεται....τι άλλο ψάχνεις δλδ?ακόμη και με πλύμνες εέυθερου τροχασμού πολλά θα γλίτώσεις....'αντε και να βγω λιγουλάκι εκτός θέματος....κόψε επίσης το ρημαδοκαταλύτη σου που πνίγει το μοτερ και χωσε ελέυθερο 200τρυπο....γιούρο 4.....εκεί είναι που θα χαζεψεις και δεν θα το πιστέυεις...και νόμιμος φυσικα. :wink:


:bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue:

Έγραψες ιστορία λεβέντη μου για άλλη μια φορά....

Άϊντε πάμε γι' άλλααααααα :D :D :D
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τρί Ιαν 26, 2010 2:52 am

char έγραψε:Φίλε Escudocy,

νομίζω πως μερικά από τα θέματα που ανέπτυξες, χρειάζονται κάποιες διευκρινήσεις.
Το θέμα έχει αναλυθεί λεπτομερέστατα από πολλούς φίλους στο forum (ειδικά από τον KON.GV), αλλά ας επαναλάβουμε μερικά σημεία.

.................................................................................................................

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά, Νίκος.


Πανεπιστήμιο πλέον το VITARAclub.gr και μάλιστα με τους καλύτερους καθηγητές..... :D

Νικόλα να φτιάξουμε εφημερίδα στο μέλλον... :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Escudocy » Τρί Ιαν 26, 2010 10:49 am

Καλημερα παιδια,

Φιλοι μου απολογουμε αν προκαλεσα συγχυση, :cry: επρεπε να ξανατονιζω οτι εγω θεωρω ακομη τον εαυτο μου ΑΡΧΑΡΙΟ και ετσι ειναι!

Στο δικο μου φοραω και εγω χειροκινητες πλυμνες.

Αυτο που ειχα πει για την ασφαλτο ΔΕΝ μπορω να το τεκμηριωσω, απλα οταν ειχα παρει το αυτοκινητο και ΠΡΙΝ καν μαθω τι ειναι η τετρακινηση μου ειχαν τονισει αυτο! Γιαυτο και παω πασο με αυτα που μου μαθατε γιατι πραγματι μετα την αριστη επεξηγηση σας ρωτησα και εγω μεσα μου'' πως εινια δυνατο να παθω ζημια αφου ειναι ακριβως σαν να φοραω τις μαμα πλυμνες!

Τωρα φιλε Νικο για το διαχωρισμο που κανεις για το σταθερες-αυτοματες κια παλι δεν μπορω να σου απαντησω φιλε.
Εγω γνωριζα μονο οτι υπαρχουν οι χειροκινητες και αυτες που κλειδωνουν απο μεσα χωρις να κατεβεις.
συγχωρα με, εσεις ισως εχετε χρονια πολλα στα 4χ4 εγω μονο τρια χρονια εχω τ οδικο μου.....δεν μπορουσα να ειχα ενα πιο πριν.....και οπως ειπα εχω πολλα να μαθω ακομη.

Επισεις παντα προτιμουσα τις δικες μου ( χειροκινητες ) παρα αυτες που μπαινουν απο μεσα( για να μην κανω και παλι λαθος και τις πω αυτοματες-τωρα εγω συγχιστει τελειως :? ) και ποτε δεν με πειραξε που πρεπει να κατεβω για να τις κλειδωσω.Τωρα το γιατι τις προτιμω.....τι να σας πω? Αρκετα τα ειπατε ηδη εσεις.....εγω δεν μπορω ομως να τα αναπτυξω οπως εσας παιδια......εαν πατε πισω στα χρονια που ξεκινουσατε εσεις με το πρωτο σας 4χ4 θα με καταλαβετε.

Για το θεμα καταναλωσης - ταχυτητας αγνοουσα πληρως την διαφορα γιατι δεν οδηγησα ποτε αλλο εκτος απ το δικο μου. Γιαυτο κια δεν τ οανεφερα καθολου στο προηγουμενο μου μυνημα.

Για το θεμα των αργων ( εννοειτε 4χ4 L ή 4x4 H)? οταν λετε οτι τα επιλεγω χωρις να κλειδωσω μπροστα τις πλυμνες?

Μου εκανε τρομερη εντυπωση, δεν το σκεφτηκα ποτε και δεν το εφαρμοσα φυσικα.

Εαν παντως εννοειται 4χ4 L , το αυτοκινητο μεχρι ποση ταχυτητα μπορει να αναπτυξει?

Φιλοι μου απολογουμε ξανα, για σκεφτειτε οταν εσεις ειχατε την απειρια μου ποσα αγνοουσατε , ποσα θελατε να μαθετε, ποσο ενθουσιασμενοι εισασταν να τα εφαρμοσετε....και θα δειτε μπροστα σας...εμενα..

ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ
Escudocy
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2009 9:15 am
Τοποθεσία: Κύπρος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
Name: Χρύσανθος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Escudocy » Τρί Ιαν 26, 2010 10:53 am

Ισως τα παιδια που τα χουν τοσο ξεκαθαρα στο μυαλο τους, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ να εκαναν ενα αρθρο με πληρη αναλυση και σχεδιαγραμματα.

Τα ειδη της τετρακινησης, τι εμπλεκουν, ποτε και που χρησιμοποιουνται, τις δυνανοτητες και τους συνδιασμους που μπορουν να δωσουν......οπως ειδατε....λιγοι τις γνωριζουν πραγματικα........ΠΟΛΛΟΙ θελουν να τις μαθουν.

Ενα αρθρο πιστευω θα ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ Βοηθητικο.
Escudocy
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2009 9:15 am
Τοποθεσία: Κύπρος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
Name: Χρύσανθος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Τρί Ιαν 26, 2010 4:40 pm

Escudocy έγραψε:Ισως τα παιδια που τα χουν τοσο ξεκαθαρα στο μυαλο τους, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ να εκαναν ενα αρθρο με πληρη αναλυση και σχεδιαγραμματα.

Τα ειδη της τετρακινησης, τι εμπλεκουν, ποτε και που χρησιμοποιουνται, τις δυνανοτητες και τους συνδιασμους που μπορουν να δωσουν......οπως ειδατε....λιγοι τις γνωριζουν πραγματικα........ΠΟΛΛΟΙ θελουν να τις μαθουν.

Ενα αρθρο πιστευω θα ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ Βοηθητικο.

Φιλάρα το θέμα εδώ μιλάει για πλύμνες ελεύθερου τροχασμού.Όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν εδώ μέσα σε άλλες θ. ενότητες.....αλλά πρώτος και εγώ πρέπει να μάθουμε να τηρούμε σωστά τις θ. ενότητες για να μη γίνεται μπάχαλο.....και ο κάθε ένας να μην μπορεί να βγάλει άκρη γιατί συνεχώς γραφονται περισσότερα που δν αφορούν το οποιοδήποτε θέμα... :wink:
παρακαλώ μην απαντησετε στο μηνυμα μου γιατί θα το στείλω κάτω....
απλά πρέπει όλοι εδώ να καταλάβουμε ότι όλα δνε χωράνε παντου....γιατί έτσι θα γίνει μπάχαλο.
επίσης κάτι τελευταίο......όσα και να γραφτούν εδώ...αν δεν πας στο βουνο να το δοκιμάσεις στην πράξη δεν θα το εμπεδώσεις ποτέ.....όσα και αν διαβάσεις....
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τρί Ιαν 26, 2010 6:08 pm

KON.GV έγραψε:
harijohn έγραψε:ωραίες παιδιά καλοτάξιδες
Να ρωτήσω πόσο τις βάλατε?
στην πόλη σου τις πουλάνε....160 ευρά :wink: californiaclub.. :wink:


Kώστα το ξέρω για το california έλεγα μήπως κάτω τις βρήκατε φθινότερα μην μας πιάνουν κότσους και μας εκμεταλλευονται
αλλά εσύ ρε φίλε το εξέλιξες πολύ αυτό το ελευθερο 200τρυπο....γιούρο 4.. μ' αφησε με το στόμα ανοιχτό
όλοι ασχολούμαστε λίγο πολύ αλλά εσυ το έχεις αναγάγει σε επιστήμη
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό char » Τρί Ιαν 26, 2010 6:33 pm

Escudocy έγραψε:Ισως τα παιδια που τα χουν τοσο ξεκαθαρα στο μυαλο τους, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ να εκαναν ενα αρθρο με πληρη αναλυση και σχεδιαγραμματα.

Τα ειδη της τετρακινησης, τι εμπλεκουν, ποτε και που χρησιμοποιουνται, τις δυνανοτητες και τους συνδιασμους που μπορουν να δωσουν......οπως ειδατε....λιγοι τις γνωριζουν πραγματικα........ΠΟΛΛΟΙ θελουν να τις μαθουν.

Ενα αρθρο πιστευω θα ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ Βοηθητικο.



Φίλε Escudocy, κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος.

Όλα αυτά υπάρχουν στο φόρουμ. Ψάξε λίγο στις κατάλληλες ενότητες, χρησιμοποίησε και το κουμπί "αναζήτηση" (πάνω δεξιά στη σελίδα) γράφοντας μέσα ότι σε ενδιαφέρει (πχ "άρθρα 4χ4")!

Δες λίγο κι αυτά, θα σου δώσουν αρκετές πληροφορίες:

viewtopic.php?t=4848

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=1601

viewtopic.php?f=61&t=2441
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τρί Ιαν 26, 2010 6:47 pm

Παιδιά ο Κώστας έχει απόλυτο δίκιο σε όσα αναφέρει.... :handgestures-thumbup:

Με 1,6 ή 2λιτρο τουτούνι, το αποτέλεσμα είναι σίγουρα ικανοποιητικό.

1. με 1 σετ πλύμνες -> λιγότερες φθορές -> ελάτωση κατανάλωσης -> εκμετάλευση ιπποδύναμης :handgestures-thumbup:

2. με αλλάγή καταλύτη σε ελεύθερο + πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι) + τελικό ελευθέρας -> Αυξηση ιπποδύναμης και ροπής :handgestures-thumbup:

3. Ο συνδυασμός και των 2 παραπάνω -> Αλλο αυτοκίνητο :wink:

Ευχαριστούμε τους εμπειρογνώμονες φίλους για τις συμβουλές τους...

:clap: :clap: :clap: :clap:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Τρί Ιαν 26, 2010 11:55 pm

harijohn έγραψε:Kώστα το ξέρω για το california έλεγα μήπως κάτω τις βρήκατε φθινότερα μην μας πιάνουν κότσους και μας εκμεταλλευονται
αλλά εσύ ρε φίλε το εξέλιξες πολύ αυτό το ελευθερο 200τρυπο....γιούρο 4.. μ' αφησε με το στόμα ανοιχτό
όλοι ασχολούμαστε λίγο πολύ αλλά εσυ το έχεις αναγάγει σε επιστήμη

Για εμένα ο california club είναι από τους πιό λογικούς στις τιμές.μιλάω για εμπορεύματα που αφορούν το 4χ4. :wink:
και φυσικά στις πλύμνες.
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Escudocy » Τετ Ιαν 27, 2010 1:06 pm

char έγραψε:Φίλε Escudocy, κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος.

Όλα αυτά υπάρχουν στο φόρουμ. Ψάξε λίγο στις κατάλληλες ενότητες, χρησιμοποίησε και το κουμπί "αναζήτηση" (πάνω δεξιά στη σελίδα) γράφοντας μέσα ότι σε ενδιαφέρει (πχ "άρθρα 4χ4")!

Δες λίγο κι αυτά, θα σου δώσουν αρκετές πληροφορίες:

viewtopic.php?t=4848

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=1601

viewtopic.php?f=61&t=2441



Φιλε μου σε ευχαριστω,

θα το προσπαθησω και θα δω αυτα που μου συστηνετε. Δεν περιμενω να βρω τιποτα ετοιμο και ευχαριστω που μοιραζεστε αυτα που ξερετε απλοχερα. Με τους ηλεκτρονικους υπολογιστες δεν ειμαι και τοσο εξοικιωμενος( πλην του οτι μπορει να αφορα λογιστικα και ελεκτικα θεματα και προγραμματα) και ειδικα με τις δυνατοτητες μου ως χρηστης στο φορουμ.

Γιαυτο κια θα ειδατε πολλα λαθη απο μενα( χρηση λαθος ενοτητας, λανθασμενη ( οχι καθετη) καταχωρηση φωτο κλπ)

Οσο για την εμπειρια ξερω οτι ερχεται με τον καιρο. Οσο μπορω βγαινω στο βουνο και του δινω να καταλαβει.Απλα αλλο να σε συμβολευει καποιος μπασμενος και αλλο στα τυφλα-νιωθεις αυτοπεποιθηση.

Για τις δυνατοτητες που εχω μεσω τις αναζητησης.........και αυτες θα τις βρω, αρκει που το αναφερατε

Απολογουμε εαν συγχυσα η κουρασα στα πιο πανω μυνηματα.....δεν θα ξαναγινει

Φιλικα

Χρυσανθος
Escudocy
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2009 9:15 am
Τοποθεσία: Κύπρος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
Name: Χρύσανθος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Τετ Ιαν 27, 2010 3:38 pm

Μπορεί κάποιος να με στείλει σε σοβαρό μηχανικό για την εγκατάσταση και αγορά ?
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τετ Ιαν 27, 2010 7:53 pm

KON.GV έγραψε:
harijohn έγραψε:Kώστα το ξέρω για το california έλεγα μήπως κάτω τις βρήκατε φθινότερα μην μας πιάνουν κότσους και μας εκμεταλλευονται
αλλά εσύ ρε φίλε το εξέλιξες πολύ αυτό το ελευθερο 200τρυπο....γιούρο 4.. μ' αφησε με το στόμα ανοιχτό
όλοι ασχολούμαστε λίγο πολύ αλλά εσυ το έχεις αναγάγει σε επιστήμη

Για εμένα ο california club είναι από τους πιό λογικούς στις τιμές.μιλάω για εμπορεύματα που αφορούν το 4χ4. :wink:
και φυσικά στις πλύμνες.

To ξέρω έβαλα τις ποδιές μου εκεί αλλά υπάρχει στον χώρο τόση αρπαχτή που δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν.
οκ ευχαριστώ φίλε
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες