Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό taxidriver06 » Πέμ Ιαν 21, 2010 3:52 pm

Φίλε μου απο τη στιγμή που έχεις ξεκλειδώσει,οι τροχοί κινούνται ελεύθερα(free),χωρίς να παρασύρουν τα υπόλοιπα μέρη(ημιαξόνια-κορωνοπήνια).Η ίδια δουλειά γίνεται και με τις χειροκίνητες, μόνο που εμείς πρέπει να κατέβουμε να ξεκλειδώσουμε,ενώ εσύ κάνεις λίγο όπισθεν και είσαι ok!
ΓΙΩΡΓΟΣ-GV 1.6-CALMINI 2,5"-205/80/16
Τα πάντα γίνονται αδύνατα,όταν πιστέψουμε πως δεν μπορούμε να τα πράξουμε.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
Άβαταρ μέλους
taxidriver06
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 1:26 am
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: 215/75/15,225/70/15
Suspension: Calmini
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό char » Πέμ Ιαν 21, 2010 8:58 pm

Η μόνη διαφορά είναι ότι με τις αυτόματες δεν μπορείς να έχεις "αργά" χωρίς να έχεις ταυτόχρονα και τετρακίνηση (δηλ. μόνο με πίσω κίνηση)! :wink:
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 21, 2010 9:05 pm

electronikos έγραψε:Φίλε KON.GV ήταν πάρα πολύ διαφωτιστική η εξήγησή σου αλλά θέλω να κάνω μια ακόμη ερώτηση! Το δικό μου το Vitara 95 3d φοράει μαμά αυτόματες πλήμνες. όταν επιλέγω το 4χ4 μετά από μια περιστροφή της ρόδας οι πλήμνες κλειδώνουν και προκειμένου να ξεκλειδώσουν αφού επιλέξω κίνηση στους 2 τροχούς, κάνω 1 μέτρο σε αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που κινούνταν το αυτοκίνητο (μέχρι να ακούσω το χαρακτηριστικό "κλακ" του ξεκλειδώματος)!

Αυτήν την στιγμή που οι πλήμνες μου έχουν ξεκλειδώσει, το μπροστινό ημιαξόνιο (και γενικώς τα μέρη του συστήματος) συνεχίζουν να περιστρέφονται?
Οι μαμά οι πλήμνες πάνω γράφουν FreeWheel, άρα λογικά οι τροχοί απελευθερώνονται από το υπόλοιπο σύστημα!

Άρα και στην δικιά μου περίπτωση με τις αυτόματες πλήμνες ισχύει αυτό που μας είπες .....
JOHNV6 έγραψε:όταν έχω επιλέξει free τότε γυρνάει ο τροχός χωρίς το μικρό κύλινδρο με το καρέ πάνω που εφαρμόζει στο ημιαξόνιο και αυτό είναι ανεξάρτητο πλέον.
όταν επιλέξω το lock τότε ο κύλινδρος κλειδώνει και γίνεται ένα σώμα με την υπόλοιπη πλύμνη η ο΄ποία είναι βιδωμένη με 6 βίδες στο μουαγιέ-τροχό οπότε και το ημιαξόνιο μέσω της πλύμνης γίνεται όπως ήτανε μαμα.
και πιο απλά....με την επιλογή free η πλύμνη λειτουργέι σαν δυο ελεύθερα σώματα που περιστρέφεται το ένα μέσα στο άλλο....
με την επιλογή lock τότε η πλύμνη γίνεται ένα σώμα.

.... με την διαφορά ότι στις αυτόματες η εμπλοκή και η απεμπλοκή γίνεται χωρίς να πρέπει να κατέβεις κάτω για να τις ξεμπλοκάρεις χειροκίνητα;

Αλλιώς γιατί να γράφει "FREEWHEEL" πάνω στις πλήμνες!!!


Αυτό που λέει το παλικάρι ισχύει ??? αν είναι έτσι γιατί βάζουμε χειροκίνητες και όχι αυτόματες ? δεν είναι καλύτερο να κάνεις ένα μέτρο όπισθεν από το να κατεβαίνεις? προσωπικά ξέρω μέχρι στιγμής τις χειροκίνητες και αυτές που έχουμε τώρα . Δεν ήξερα οτι υπάρχουν και τέτοιες .
Επισκέπτης
 

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό taxidriver06 » Πέμ Ιαν 21, 2010 10:54 pm

Μιχάλη μου,εαν έχεις τις μόνιμες και θες να τις αλλάξεις,είναι προτιμότερο να βάλεις χειροκίνητες,γιατί έχεις και το πλεονέκτημα που ανέφερε προηγουμένως ο Νίκος.Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post,τις κλειδώνεις όταν φτάνεις στο χώμα και όταν τελειώσεις την εκδρομή σου τις ξεκλειδώνεις και είσαι ελεύθερος και ωραίος. ;)
ΓΙΩΡΓΟΣ-GV 1.6-CALMINI 2,5"-205/80/16
Τα πάντα γίνονται αδύνατα,όταν πιστέψουμε πως δεν μπορούμε να τα πράξουμε.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
Άβαταρ μέλους
taxidriver06
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 1:26 am
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: 215/75/15,225/70/15
Suspension: Calmini
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 21, 2010 11:15 pm

taxidriver06 έγραψε:Μιχάλη μου,εαν έχεις τις μόνιμες και θες να τις αλλάξεις,είναι προτιμότερο να βάλεις χειροκίνητες,γιατί έχεις και το πλεονέκτημα που ανέφερε προηγουμένως ο Νίκος.Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post,τις κλειδώνεις όταν φτάνεις στο χώμα και όταν τελειώσεις την εκδρομή σου τις ξεκλειδώνεις και είσαι ελεύθερος και ωραίος. ;)


Γιωργάρα επειδή ψάχνομαι για πλύμνες και έχω καταλήξει στην εύρεση μεταχειρισμένες απο΄vitara του 92 ( χειροκίνητες) διότι είναι όλο μέταλλο και δεν έχουν πλαστικά μέρη όπως αυτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο (πλην εξαιρέσεων και σε τιμή φεύγα ) και επειδή δεν με ενδιαφέρουν τα αργά μόνο στους πίσω τροχούς αν μπορώ να βρω αυτές τις αυτόματες θα το προτιμούσα .
Επισκέπτης
 

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Πέμ Ιαν 21, 2010 11:22 pm

mikeGV έγραψε:Αυτό που λέει το παλικάρι ισχύει ??? αν είναι έτσι γιατί βάζουμε χειροκίνητες και όχι αυτόματες ? δεν είναι καλύτερο να κάνεις ένα μέτρο όπισθεν από το να κατεβαίνεις? προσωπικά ξέρω μέχρι στιγμής τις χειροκίνητες και αυτές που γυρίζουν το σύστημα μόνιμα . Δεν ήξερα οτι υπάρχουν και αυτόματες .


Ισχύει, τουλάχιστον για το παλιό vitara απο όσο ξέρω, και το δικό μου αυτές είχε, μόλις έκανες λίγο όπισθεν ξεκούμπωναν και αυτό γιατί δεν είναι ένα φιξ πολύσφηνο όπως στο GV αλλά τελείως διαφορετικό συστημα και αυτό το είδα όταν έλυσα τις δικές μου και είδα ότι είναι τελείως διαφορετικές από αυτές του Κώστα. Ο λόγος που άλλαξα εγώ και έβαλα χειροκίνητες είναι καθαρά για να έχω πίσω κίνηση με αργά.
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 21, 2010 11:30 pm

JOHNV6 έγραψε:
Αυτό που λέει το παλικάρι ισχύει ??? αν είναι έτσι γιατί βάζουμε χειροκίνητες και όχι αυτόματες ? δεν είναι καλύτερο να κάνεις ένα μέτρο όπισθεν από το να κατεβαίνεις? προσωπικά ξέρω μέχρι στιγμής τις χειροκίνητες και αυτές που γυρίζουν το σύστημα μόνιμα . Δεν ήξερα οτι υπάρχουν και αυτόματες .


Ισχύει, τουλάχιστον για το παλιό vitara απο όσο ξέρω, και το δικό μου αυτές είχε, μόλις έκανες λίγο όπισθεν ξεκούμπωναν και αυτό γιατί δεν είναι ένα φιξ πολύσφηνο όπως στο GV αλλά τελείως διαφορετικό συστημα και αυτό το είδα όταν έλυσα τις δικές μου και είδα ότι είναι τελείως διαφορετικές από αυτές του Κώστα. Ο λόγος που άλλαξα εγώ και έβαλα χειροκίνητες είναι καθαρά για να έχω πίσω κίνηση με αργά.


Γιάννη τις έχεις ακόμα ? έχω το 3 πορτο σαν του KONGV μπένουν στο δικό μου?
Επισκέπτης
 

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Πέμ Ιαν 21, 2010 11:39 pm

Φίλε Μιχάλη τις έχω αλλά δεν τις δίνω γιατί τις έχω για σπεαρ για καμμιά στραβή...
Τώρα αν μπαίνουν δεν ξέρω σίγουρα (αν και λογικά νομίζω δεν έχουν διαφορά) αλλά αν θές πέρνα καμμιά μέρα απο το μαγαζί να δοκιμάσουμε μια και να το δούμε επιτόπου, τουλάχιστον να σιγουρευτούμε ότι κάνουνε για να ψάχνεις στα σίγουρα.
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 22, 2010 12:27 am

Οκ φίλε θα τα πούμε και στην Πίτα.
Επισκέπτης
 

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Σάβ Ιαν 23, 2010 1:55 am

electronikos έγραψε:.... με την διαφορά ότι στις αυτόματες η εμπλοκή και η απεμπλοκή γίνεται χωρίς να πρέπει να κατέβεις κάτω για να τις ξεμπλοκάρεις χειροκίνητα;

Αλλιώς γιατί να γράφει "FREEWHEEL" πάνω στις πλήμνες!!!

oi πλύμνες του vitara (αν και θα επρεπε φίλε Ηλεκτρονικέ να ανοίξεις θεματική ενότητα στα vitara :wink: )δεν είναι όμοιες με του παλαιού Grand vitara.οι δικές σου έχουν ένα μηχανισμό αδρανείας και κάθε φορά που είχες 4χ4 και κάνεις όπισθεν αυτόματα απεμπλέκονται και έτσι είναι ελεύθερες χωρίς να ρυρνάνε τα ημιαξόνια.Τώρα αυτόματα και μόλις επιλέξεις 4χ4 με την -πρώτη κίνηση κλειδώνει μέσα στο σύστημα λόγω κίνησης-αδράνειας και η πλύμνη πλέον κλειδώνει.
Προσωπικά και αυτό το σύστημα να είχα θα το ξηλωνα και θα έβαζα αυτές που έχω τώρα.Εχω φίλο που τώρα έχει 2lt gv πιο παλιά είχε 1,6 vitara wagon είχε πρόβλημα με τις πλύμνες και το διαπίστωσε σε εμπόδιο με χρ΄ηση 4χ4 γιατί η μία πλύμνη δεν "κλείδωνε".
ο Φιλάρας ο Γιάννης έχει τις μαμά πλύμνες και αν θέλει να υποβάλλει μια σε φώτο σε αντίστοιχη θεματική ενότητα στα Vitara! :wink:
π'αντως να ξανα΄τονίσω ότι με τις πλύμνες ελέυθερου τροχασμού ελευθερώνει πολύ το gv!ΑΝ ΤΟ ΉΞΕΡΑ θα το έκανα άπό 0 χλμ... :wink:
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Σάβ Ιαν 23, 2010 1:59 am

mikeGV έγραψε:Γιωργάρα επειδή ψάχνομαι για πλύμνες και έχω καταλήξει στην εύρεση μεταχειρισμένες απο΄vitara του 92 ( χειροκίνητες) διότι είναι όλο μέταλλο και δεν έχουν πλαστικά μέρη όπως αυτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο (πλην εξαιρέσεων και σε τιμή φεύγα ) και επειδή δεν με ενδιαφέρουν τα αργά μόνο στους πίσω τροχούς αν μπορώ να βρω αυτές τις αυτόματες θα το προτιμούσα .
Αυτές που έχω οι ΜΜ δλδ δεν εχουν πλαστικό μέρος....και δεν εχουν και τρελή τιμή..
:wink:
γνώμη μου ΜΗΝ αγοράσεις τέτοιες πλύμνες από και ειδικά ετών μεταχειρισμένες.... :idea:
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό electronikos » Σάβ Ιαν 23, 2010 4:05 am

ΟΚ ζητώ ταπεινά συγνώμη για την "παραβίαση" της ενότητας :angelic-halofell: αλλά δεν το μετανιώνω διότι επιτέλους μέσα από αυτήν την παρέμβαση μου λύθηκε κάθε απορία για τις πλήμνες που φοράει το αμάξι μου, και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις που μου δώσατε!

Ωστόσο αν και καταλαβαίνω αυτό που λες KON.GV για τις αυτόματες πλήμνες ελευθέρου τροχασμού, δηλαδή ότι μπορεί σε κάποιο εμπόδιο να μην κλειδώσουν με την πρώτη (προσωπικά μου έτυχε μόνο μια φορά αλλά με την δεύτερη προσπάθεια κλείδωσαν) δεν θα μπορούσα να φανταστώ το εαυτό μου σήμερα το βράδυ που ανέβαινα στον Χορτιάτη και το είχε στρώσει, να κατεβαίνω μέσα στην χιονοθύελλα στην μέση του δρόμου για να κλειδώσω τις χειροκίνητες πλήμνες.
Vitara 95 3Doors τι και αν δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα...;
Κάποιες φορές αυτό σημαίνει... ατελείωτα γούστα αλλά και περιπέτεια!!!
Άβαταρ μέλους
electronikos
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 2:17 am
Τοποθεσία: ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
Λάστιχα: 205/70/R15
Suspension: Μελλοντικά ΟΜΕ
cb: Όχι

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Σάβ Ιαν 23, 2010 12:57 pm

electronikos έγραψε:Ωστόσο αν και καταλαβαίνω αυτό που λες KON.GV για τις αυτόματες πλήμνες ελευθέρου τροχασμού, δηλαδή ότι μπορεί σε κάποιο εμπόδιο να μην κλειδώσουν με την πρώτη (προσωπικά μου έτυχε μόνο μια φορά αλλά με την δεύτερη προσπάθεια κλείδωσαν) δεν θα μπορούσα να φανταστώ το εαυτό μου σήμερα το βράδυ που ανέβαινα στον Χορτιάτη και το είχε στρώσει, να κατεβαίνω μέσα στην χιονοθύελλα στην μέση του δρόμου για να κλειδώσω τις χειροκίνητες πλήμνες.

Καταρχην τις πλυμνες δεν τις κλειδώνεις μεσα στο εμπόδιο και μόνο όσο διαρκει το εμπόδιο.... :idea: :idea: τις ΄΄εχεις κλέιδώσει από πριν και τις ελευθερώνεις όταν πατήσεις στεγνή άσφαλτο. Αλλά και μέσα στη χιονοθύελλα να τις κλειδώσεις τι θα πάθεις???έχω καθίσει ώρες μέσα σε χιονοθύελλα να τραβήξω άλλους στα 3-5 πηγάδια...γιατί ακόμη εκεί θα ήτανε....
να ρωτήσω καΙ Εγω κάτι???φαντάζεσαι τον ευατό σου μέσα σε εμπόδιο χωμένο και να μην κλειδώνει η πλύμνη σου(η αυτόματη)και να μην μπορείς να επέμβεις???το ρωτάω γιατί το έχω δει το έργο με τέτοια χαλασμέμη πλύμνη και το παλικάρι την πλήρωσε με όπισθεν και τουμπα μετα....ευτηχώς δεν 'επαθε τπτ ο ίδιος.στράβωσε καμπίνα και ράγισε μοτέρ. :doh: :doh:
η φαντάζεσαι το γεγονός να κλειδώσει η πλύμνη και να κολλήσει και να μην ξεκλειδώνει???και να σε "τραβάει" στην ευθέια από τη μεριά που είναι κλειδώμένηκαι εσύ να μη μπορείς να καταλάβεις από τι είναι???
φυσικά όλα αυτά δεν συμαίνουν ότι αύριο πρέπει όλα τα vitara να πεταξουν τις πλύμνες..(που έιναι και πανάκριβες)αλλά εγώ θα τις άλλαζα..τουλ με αυτά που έχω δει.
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό char » Σάβ Ιαν 23, 2010 2:00 pm

KON.GV έγραψε:Καταρχην τις πλυμνες δεν τις κλειδώνεις μεσα στο εμπόδιο και μόνο όσο διαρκει το εμπόδιο.... :idea: :idea: τις ΄΄εχεις κλέιδώσει από πριν και τις ελευθερώνεις όταν πατήσεις στεγνή άσφαλτο. Αλλά και μέσα στη χιονοθύελλα να τις κλειδώσεις τι θα πάθεις???έχω καθίσει ώρες μέσα σε χιονοθύελλα να τραβήξω άλλους στα 3-5 πηγάδια...γιατί ακόμη εκεί θα ήτανε....
να ρωτήσω καΙ Εγω κάτι???φαντάζεσαι τον ευατό σου μέσα σε εμπόδιο χωμένο και να μην κλειδώνει η πλύμνη σου(η αυτόματη)και να μην μπορείς να επέμβεις???το ρωτάω γιατί το έχω δει το έργο με τέτοια χαλασμέμη πλύμνη και το παλικάρι την πλήρωσε με όπισθεν και τουμπα μετα....ευτηχώς δεν 'επαθε τπτ ο ίδιος.στράβωσε καμπίνα και ράγισε μοτέρ. :doh: :doh:
η φαντάζεσαι το γεγονός να κλειδώσει η πλύμνη και να κολλήσει και να μην ξεκλειδώνει???και να σε "τραβάει" στην ευθέια από τη μεριά που είναι κλειδώμένηκαι εσύ να μη μπορείς να καταλάβεις από τι είναι???
φυσικά όλα αυτά δεν συμαίνουν ότι αύριο πρέπει όλα τα vitara να πεταξουν τις πλύμνες..(που έιναι και πανάκριβες)αλλά εγώ θα τις άλλαζα..τουλ με αυτά που έχω δει.


+1000
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Πλύμνες Ελεύθερου Τροχασμού.

Δημοσίευσηαπό electronikos » Σάβ Ιαν 23, 2010 3:02 pm

Σωστός! Νομίζω ότι με έπεισες για την αξία των χειροκίνητων, λέω στο μεεεεεεεεεεέλλον να προγραμματίσω μια αγορά και να κρατήσω της αυτόματες για εφεδρικές!
Vitara 95 3Doors τι και αν δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα...;
Κάποιες φορές αυτό σημαίνει... ατελείωτα γούστα αλλά και περιπέτεια!!!
Άβαταρ μέλους
electronikos
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 2:17 am
Τοποθεσία: ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
Λάστιχα: 205/70/R15
Suspension: Μελλοντικά ΟΜΕ
cb: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες